Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 10/2003

AG/AP/Arturo Mari

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair u Ojca Świętego Jana Pawła II, 22 lutego 2003 r.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair u Ojca Świętego Jana Pawła II, 22 lutego 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół szanuje i popiera badania naukowe, gdy unikają one jakiejkolwiek instrumentalizacji czy zniszczenia istoty ludzkiej i nie poddają się niewolniczo interesom politycznym i ekonomicznym. Dlatego przypomina, że nie tylko cele, ale również metody i środki badań muszą liczyć się z godnością człowieka.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia - 24 lutego 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Do uczynienia ze Środy Popielcowej dnia modlitwy i postu w intencji pokoju, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, wezwał wiernych Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański, przemawiając 23 lutego z okna swego pokoju w Pałacu Apostolskim w Watykanie do pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. Papież odmówił modlitwę maryjną, następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił w różnych językach pielgrzymów z całego świata.
"Od kilku miesięcy wspólnota międzynarodowa żyje w stanie wielkiego zagrożenia wojną, która mogłaby wstrząsnąć całym regionem Bliskiego Wschodu i wzmóc napięcia, już - niestety - istniejące, na progu trzeciego tysiąclecia" - powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że obowiązkiem ludzi wierzących, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, jest głoszenie, że "nigdy nie będziemy mogli być szczęśliwi, gdy jesteśmy przeciw sobie nawzajem i nigdy przyszłości ludzkości nie da się zapewnić terroryzmem i logiką wojny".
Chrześcijanie są w sposób szczególny powołani do bycia jakby "strażnikami pokoju" w miejscach swego zamieszkania i pracy - przypomniał Papież. Dodał, że oznacza to stałą czujność, aby sumienia nie ulegały pokusom egoizmu, kłamstwa i przemocy. Wezwał więc wszystkich katolików, aby Środę Popielcową 5 marca br. poświęcili na modlitwę i post w intencji pokoju, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. "Będziemy błagać Boga przede wszystkim o nawrócenie serc i dalekowzroczność sprawiedliwych decyzji, podejmowanych w celu rozwiązania odpowiednimi pokojowymi środkami sporów stojących na drodze pielgrzymki ludzkości w obecnych czasach" - mówił Ojciec Święty.
Zaapelował również, aby w każdym san-ktuarium maryjnym gorąco modlono się na Różańcu o pokój. Jan Paweł II zalecił także parafiom i rodzinom odmawianie tej modlitwy "za wielką sprawę, od której zależy dobro wszystkich".
Tym zbiorowym błaganiom powinien towarzyszyć post, będący "wyrazem pokuty za grzechy nienawiści i przemocy, zatruwające stosunki międzyludzkie" - mówił Papież. Przypomniał, że chrześcijanie dzielą pradawną praktykę postu wraz z licznymi wyznawcami innych religii, którzy w ten sposób pragną wyzbyć się wszelkiej pychy i okazać gotowość na przyjęcie od Boga największych i najpotrzebniejszych darów, zwłaszcza pokoju. Na zakończenie rozważań u progu Wielkiego Postu Ojciec Święty powierzył swą inicjatywę szczególnej opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

W dzisiejszej katechezie zatrzymaliśmy się nad Psalmem 150, który wzywa, aby każdy, kto żyje, oddawał chwałę Panu. Tak, samo życie ludzkie jest wspaniałym motywem, aby wielbić Boga. Oby widmo wojny, która niesie śmierć, ustąpiło miejsca radosnemu oddawaniu chwały Panu życia.
W szczególny sposób pragnę pozdrowić grupę Podhalan, którzy w Rzymie przeżywają swoje doroczne rekolekcje. Za Waszym pośrednictwem pozdrawiam wszystkich wiernych, którzy w sobotę w sanktuarium w Ludźmierzu rozpoczną peregrynację różańcową. Cieszę się, że w ten sposób rodziny, wspólnoty i parafie podejmują wielkie dzieło modlitwy, jakie trwa w Kościele powszechnym w Roku Różańca Świętego. Niech ta modlitwa wyjednuje wszystkim wiele łask. Niech zwłaszcza przyniesie światu dar pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 26 lutego 2003 r.

Do członków Papieskiej Akademii Życia

"Kościół nie będzie milczeć w obliczu niedopuszczalnych eksperymentów na człowieku w dziedzinie biomedycyny" - powiedział 24 lutego Jan Paweł II w czasie spotkania z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Stwierdził, że wielokrotnie Urząd Nauczycielski Kościoła zwracał się do naukowców o pomoc w rozwiązaniu delikatnych problemów moralnych i społecznych, otrzymując udzielaną z przekonaniem i skuteczną współpracę. Tak było m.in. w przypadku encykliki Humanae vitae Pawła VI. Jan Paweł II wyjaśnił, że "przedstawiając wskazania moralne podyktowane naturalnym rozumem, Kościół przekonany jest, iż służy badaniom naukowym mającym na celu prawdziwe dobro człowieka". Ojciec Święty powiedział, że "nikt, a tym bardziej Kościół, nie może milczeć w obliczu prób doświadczeń na człowieku" i dodał: "Ewentualne milczenie jutro wytknęłaby Kościołowi historia, a być może i sami miłośnicy nauki".

Reklama

Audiencja dla Premiera Wielkiej Brytanii

22 lutego przed południem Jan Paweł II przyjął premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira. W publicznej części audiencji wzięła udział także jego żona Cherie oraz troje z czworga ich dzieci.
Rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls podał, że w czasie półgodzinnego spotkania, które upłynęło w serdecznej atmosferze, "mowa była o sytuacji międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego Wschodu". Dodał, iż Jan Paweł II wyraził nadzieję, że kryzys iracki zostanie rozwiązany w taki sposób, aby można było "uniknąć nowych podziałów świata".
Zgodnie z protokołem, Tony Blair rozmawiał następnie z watykańskim sekretarzem stanu - kard. Angelo Sodano i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej - abp. Jeanem-Louisem Tauranem. Obaj przypomnieli premierowi Wielkiej Brytanii, że wszystkie strony zainteresowane kryzysem muszą współpracować z Organizacją Narodów Zjednoczonych i użyć środków, jakie daje im prawo międzynarodowe, "aby zapobiec tragedii wojny, której można jeszcze, jak sądzi wielu, uniknąć". Przemawia za tym także dobro narodu irackiego, wycieńczonego długoletnim embargiem.
Było to pierwsze spotkanie premiera Blaira z Janem Pawłem II. O kryzysie irackim Papież rozmawiał ostatnio kolejno z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Joschką Fischerem, wicepremierem Iraku Tarikiem Azizem i sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem. W Bagdadzie zaś przebywał blisko tydzień jego osobisty wysłannik, francuski kardynał kurialny Roger Etchegaray, któremu udało się odbyć rozmowę z prezydentem Iraku - Saddamem Husajnem.

Reklama

Amerykanie proszą Papieża o ratunek

"Ojcze Święty, przyjedź do siedziby ONZ w Nowym Jorku, by zaapelować o pokój - prosi o to 50 milionów Amerykanów różnych wyznań, tworzących Krajową Radę Kościołów". Jej reprezentację przyjął 26 lutego po audiencji ogólnej w Watykanie Jan Paweł II.
Sekretarz Rady - Elien Lindner powiedziała, że wręczyła Papieżowi list zawierający prośbę, by wygłosił przemówienie w ONZ. "Potrzebujemy jego najwyższego autorytetu" - stwierdziła, dodając, że reprezentuje amerykańskich chrześcijan, których zdaniem - wojna nie jest ani konieczna, ani dobra i może się zakończyć katastrofą.
E. Lindner zauważyła, że stanowisko to jest zbieżne z poglądami kół w Europie sprzeciwiających się wojnie. "Nie jesteśmy anty-Amerykanami. Przeciwnie - jesteśmy patriotami i dlatego chcemy, aby Stany Zjednoczone były liderem moralnym, a nie psem łańcuchowym" - oświadczyła sekretarz Rady Kościołów USA w wywiadzie dla włoskiego radia publicznego RAI.

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny

Tegoroczny Światowy Dzień Misyjny obchodzony będzie 19 października, zbiegnie się więc z beatyfikacją Matki Teresy z Kalkuty i zamknięciem Roku Różańca, a także z obchodami 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomniał o tym prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe, zapoznając dziennikarzy z orędziem, jakie Papież wydał na ten dzień.
W swym dokumencie Jan Paweł II wskazuje na trzy zasadnicze cele: Koś-ciół bardziej kontemplacyjny, Kościół bardziej święty, Kościół bardziej misyjny. "Jak widzicie, przed nami są place budowy, na których wre praca; strategie i programy misyjne. Wyzwania stojące przed Ewangelią są liczne i ciągle nowe. Żniwo jest wciąż wielkie i wymaga robotników gorliwych, gotowych wyruszyć. I właśnie dlatego, że pracy jest tak wiele, misjonarki i misjonarze muszą złożyć ręce, utkwić wzrok w Maryi i odmawiać Różaniec. Tu leży tajemnica misji" - zakończył swą wypowiedź kard. Crescenzio Sepe.
Współpracownicy prefekta Kongregacji poinformowali dziennikarzy o sytuacji na poszczególnych kontynentach. Niezwykłe sukcesy misyjne odnotowano w Afryce: jeżeli w 1900 r. było tam 2 mln wiernych, to dziś chrześcijanie stanowią 15 proc. ogółu mieszkańców Czarnego Lądu (110 mln). W Oceanii katolików jest 7 mln, czyli 26 proc. mieszkańców. Największe trudności występują nadal w Azji, gdzie wspólnota chrześcijańska nie stanowi nawet 3 proc. ludności kontynentu, na którym żyją dwie trzecie ludzkości.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami. - Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar - podkreślił biskup podczas konferencji "Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)", zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. "Chcę podkreślić - kontynuował - znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch".

Bp Alí Herrera zaznaczył, że "wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane". Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest "pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych", drugim jest "weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio "Vos Estis Lux Mundi", który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom", trzecim jest "odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele".

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Stanowisko uczestników XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządu Terytorialnego na Jasna Górę

2024-05-30 22:45

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

My, przedstawiciele samorządów gmin, powiatów i województw zgromadzeni u stóp Matki Bożej Królowej Polski zwracamy się z apelem do małżeństw i rodzin oraz do osób przygotowujących się do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, aby z pełnym zaangażowaniem poznawali swoje prawa i obowiązki wynikające z natury małżeństwa

jako trwałego związku kobiety i mężczyzny oraz rodziny będącej podstawową komórką społeczną we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję