Reklama

Niedziela Lubelska

W sztafecie na Jasną Górę

Ewa Kamińska

- Wyruszacie, drodzy pielgrzymi, aby rozważać, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na Świętej Wieczerzy, powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że nie możemy żyć bez Eucharystii, bez Mszy świętej. Razem z patronem dnia dzisiejszego, św. Janem Marią Vianneyem i Czcigodnym Sługą Bożym, wkrótce błogosławionym, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, dziękujemy Chrystusowi za to, że w Najświętszym Sakramencie pozostawił nam pamiątkę swojej Męki, pamiątkę swojego Zmartwychwstania, abyśmy nieustannie dzień po dniu czerpali z obfitych owoców jego odkupienia – powiedział w homilii abp Stanisław Budzik 4 sierpnia w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej 43. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z Metropolitą Lubelskim w koncelebrze uczestniczyli biskupi: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Adam Bab, a także ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki, przewodnicy grup oraz ojcowie duchowni.

Na początku Eucharystii powitał zebranych ks. Mirosław Ładniak. Przypomniał hasło tegorocznej pielgrzymki „Eucharystia – prawdziwe Życie”. Powiedział, że pielgrzymi będą modlić się w intencjach, które daje Kościół, także w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej oraz za chrześcijan prześladowanych we współczesnym świecie. Dodał, że pątnicy, dzięki funduszowi „Idę z tobą”, niosą intencje tych, którzy z różnych powodów nie mogą wędrować, ale chcą, aby były one zaniesione przed tron Matki Bożej. – Będziemy odkrywać na nowo Eucharystię, poznawać poszczególne części Mszy Świętej tak, aby nasze uczestnictwo w Eucharystii było jeszcze bardziej mocne i doskonałe, coraz bardziej świadome – powiedział. –Wszystko oddajemy Tej, która jest z nami, której zaufał Stefan Kardynał Wyszyński, Tej, która jest naszą drogą, prowadzącą do Syna.

Reklama

Również do postaci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odniósł się w homilii Ksiądz Arcybiskup, przypominając jego „Zapiski więzienne”, które powstały w czasie uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne. Metropolita podkreślił, że można z nich dowiedzieć się, skąd czerpał on siłę, aby przetrwać te trudne dni, skąd płynęła jego moc, która promieniowała przez wszystkie lata jego przewodzenia Kościołowi w Polsce. – Wypływała ona z gorącej, dziecięcej wręcz wiary w Boga i z całkowitego powierzenia się Matce Najświętszej – powiedział. – Po swoim uwolnieniu mówił, że „lepiej, że upłynęły one w więzieniu, niż miałyby upłynąć na Miodowej. Lepiej dla chwały Bożej, dla pozycji Kościoła Powszechnego w świecie, jako stróża prawdy i wolności sumień, lepiej dla Kościoła w Polsce i lepiej dla pozycji mojego Narodu, lepiej dla moich diecezji i dla wzmocnienia postawy duchowieństwa. A już na pewno lepiej dla dobra mej duszy”. To postawa, jakiej możemy się nauczyć w szkole Maryi. Oto, do czego jest zdolny człowiek, który wszystko postawił na Maryję. Maryja uczy nas, jak oddawać hołd Bogu w Trójcy Jedynemu. Ona jest najlepszą nauczycielką na drodze do świętości. Ona nauczyła patrona dnia dzisiejszego św. Jana Marię Vianneya, jak odbudować Boży Kościół, jak pozyskiwać ludzi dla Chrystusa, z jaką determinacją pełnić wolę niebieskiego Ojca, z jaką radością otwierać się na natchnienia Ducha Świętego. Maryja uczy nas, z jakim pośpiechem, z jaką radością trzeba nieść Boga ludziom i odkrywać Bożą obecność w człowieku – mówił Metropolita Lubelski.

Pielgrzymka, podobnie jak w poprzednim roku, odbywa się w systemie wahadłowym. Pątnicy codziennie dojeżdżają autokarami na trasy i wieczorami wracają do swoich domów. 4 sierpnia na szlak wyruszyły grupy 1, 2 i 3, w kolejnych dniach wyznaczone są następne grupy, i tak rotacyjnie do 14 sierpnia. Wyjątkiem jest kapucyńska grupa 3, która w drodze jest cały czas. To jedyna grupa, która zdecydowała się na taką formę pielgrzymowania, zapewniając sobie niezbędne zaplecze dostosowane do wymogów GIS. Konferencje w czasie pielgrzymki głosi ks. Paweł Wróbel, salwatorianin.

Codzienne relacje z pielgrzymki i materiały duszpasterskie publikowane są na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl


2021-08-05 06:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Znak zbawienia. Wrześniowe święto u Dominikanów

2021-09-28 04:52

Agnieszka Marek

Dzień Podwyższenia Krzyża Świętego jest dla lubelskich Dominikanów czasem szczególnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję