Reklama

Polska

Najdłuższa pielgrzymka z Helu już dotarła na Jasną Górę

Z tradycyjnym śpiewem, uciekając się do Maryi, by ochraniała półwysep Hel, przy dźwiękach kapeli, w regionalnych strojach na Jasną Górę dotarła najdłuższa pielgrzymka w Polsce. Kaszubi wyruszyli z Helu i pokonali 640 km, a to tylko ich etap w drodze. 40-lecie pielgrzymki postanowili uczcić przejściem Szlaku Jakubowego. Już jutro rano wyruszą autokarami do Hiszpanii. Tam w trzy dni przejdą 120 km do Santiago de Compostela.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

- Pielgrzymowaliśmy te 19 dni w intencji tych, którzy przez pandemię utracili wiarę i sens życia duchowego. Chcieliśmy tchnąć w nich trochę ducha, obudzić ich, przypomnieć im o Panu Bogu, o Kościele. Nasz trud, nasza ofiara była w tej intencji - powiedział ks. Robert Jahns, przewodnik pielgrzymki kaszubskiej.

Zauważył, że to „jedna z bardziej rozmodlonych grup, bo idzie tak długo jak ekspres, bo tempo drogi jest bardzo szybkie”.

- Pielgrzymka to doskonała szkoła chrześcijaństwa, uczymy się miłości w praktyce. Tej okazywanej przez gospodarzy, którzy nas goszczą, podejmują na postojach, ale to też doświadczenie swojej skończoności, niewystarczalności, tego, że jesteśmy zależni od innych, my dzisiaj chcemy robić wszystko sam, a pielgrzymka uczy nas, że potrzebujemy wspólnoty - dodał ks. Jahns.

Podziel się cytatem

Pani Krystyna choć jest z diecezji sandomierskiej, wyruszyła z Helem. Podkreśliła, że to, co jest na pielgrzymce wyczuwalne, to wspólnota wiary. - Pandemia zdopingowała mnie, by prosić Boga, by odmienił to, co się teraz dzieje – powiedziała.

Reklama

- Idę w pielgrzymce 24. raz od Helu na Jasną Górę, w tym roku do Santiago. W tym czasie, gdy Kościół jest bardzo atakowany, jesteśmy bardzo mocnym znakiem wiary, kaszubskiej wiary, Kaszubi to naród Maryjny – powiedziała pani Ludwika.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Kaszubi chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej postanowili przejść 600 km do tronu Królowej Polski niosąc duchowy dar trudu pielgrzymiego. Dla wielu ludzi było to wydarzenie nie tylko duchowe - mogli w ten sposób manifestować swoją wiarę i wyznawane wartości, które nie podobały się ówczesnej władzy. Mimo wielu przeszkód pielgrzymki w latach 80. cieszyły się dużą popularnością. W kolejnych latach z pielgrzymki kaszubskiej wyodrębniły się kolejne grupy. Powstały: Pielgrzymka Gdańska, Gdyńska, potem Grupa Chojnicka, Kościerska i Kartuska. Pątnicy pielgrzymowali niestrudzenie przez lata.

W roku 2000 dla uczczenia jubileuszu chrześcijaństwa rozpoczęli pielgrzymkę z Helu. Pielgrzymka Kaszubska stała się tym samym najdłuższą pielgrzymką w Polsce liczącą 640 km. W latach 2001–2016 pielgrzymce przewodził ks. prof. Jan Perszon, wielki promotor i miłośnik kultury kaszubskiej, a od 2017 roku tę funkcję pełni ks. Robert Jahns, proboszcz z Leźna.

W roku 2006, w 25-lecie pielgrzymki, Kaszubi przedłużyli pielgrzymowanie do krzyża na Giewoncie. W 26 dni przeszli razem około 940 km. Po tym wydarzeniu pojawiła się idea, by w 30-lecie pielgrzymki udać się do sanktuarium Maryjnego w Lewoczy na Słowacji. Pielgrzymi w ten sposób przeszli 1040 km w 29 dni. Gdy w 2013 roku papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku, dla Kaszubów „wszystko było jasne”: 35-lecie pielgrzymki uczcimy idąc do Krakowa na spotkanie z papieżem. W ten sposób do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach i na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymi pokonali około 775 km w 23 dni.

W tym roku na 40-lecie pielgrzymki w Jubileuszowym Roku św. Jakuba Apostoła 60 pątników już jutro wyruszy autokarami do Hiszpanii. Przejdą tam około 120 km. Po nawiedzeniu grobu św. Jakuba i Mszy świętej, w drodze powrotnej autokarem nawiedzą Fatimę.

2021-08-12 17:42

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PolskaPielgrzymuje – Kielce, Sosnowiec, Włocławek, Radom, Kalisz, Zamość, Łomża

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka 2021

BPJG

Z miłością i czcią dla Jezusa Eucharystycznego, z modlitwą za rodziny i o dobre wybory młodych, z wdzięcznością za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Z wiernymi dzielili modlitwę i trud bp Jan Piotrowski z Kielc i bp Marek Solarczyk z Radomia. Na rowerze z Kalisza przyjechał bp Łukasz Buzun. Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy. Po południu na Jasną Górę dotarło 7 pielgrzymek diecezjalnych, a w sumie dziś 12.

W Roku Św. Józefa 30. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka niosła szczególną modlitwę w intencji rodzin i o dobry wybór drogi życiowej dla młodych. Jedna z grup - żółto-niebieska to specjalna właśnie rodzinna. Za modlitwę i trud dziękował wszystkim bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak – Jestem za was dumny! W 9 grupach dotarło 800 osób. Ks. Zenon Ptak z grupy olkuskiej grupy młodzieżowej podkreślił na wielki entuzjazm w tegorocznym pielgrzymowaniu, ale i skupienie, swego rodzaju „przejęcie” wynikające też jego zdaniem z tęsknoty za tą formą modlitwy, rekolekcji, ale i wolności. – Wręcz słyszało się te głosy serc: Mamo pomóż, my chcemy być wolni! – mówił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję