Reklama

Kościół

Jasna Góra: Kolejne pielgrzymki piesze przybyły na uroczystość Maryi Wniebowziętej

Dziś prawdziwa jedność w różnorodności. Kolejne pielgrzymki piesze przybyły na uroczystość Maryi Wniebowziętej. Za duszę zmarłego wczoraj byłego ordynariusza śp. abp. Henryka Hosera modlili się piesi z diec. warszawsko-praskiej. 2 tys. osób zgromadziła pielgrzymka lubelska. Rozmodleni, roztańczeni, radośni – na Jasną Górę dotarły także pielgrzymki młodzieżowe: Salezjańska Ewangelizacyjna i Łowicka. Po raz 205 przyszli mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Uczestnicy 38. Warszawsko - Praskiej Pieszej Pielgrzymki modlili się za duszę śp. Henryka Hosera wieloletniego ordynariusza diecezji. Jak powiedział główny kierownik pielgrzymki ks. Dariusz Bala wiadomość zastała ich podczas ostatniego, zwykle bardzo radosnego, Apelu Maryjnego – Wiadomość zmieniła charakter tego spotkania, byliśmy bardzo poruszeni. Rozpoczęliśmy w jego intencji różańcowa modlitwę. Traktujemy go jako ojca naszej diecezji. Wspominamy go jako dobrego, ciepłego człowieka. Mnie jako kapłana, kiedy parę lat temu wróciłem z Ukrainy, nie pytał co zrobiłem, tylko jak się czuję. Takiego go zapamiętam - mówił ks. Bala.

Dla pielgrzymów z diec. warszawsko-praskiej tegoroczna pielgrzymka była czasem przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczyli się od niego, że „Czas to miłość”.

W 26. Łowickiej Pielgrzymce Młodzieżowej uczestniczyło 600 osób. Młodzi szczególnie prosili Matkę Bożą o dobre rozeznanie drogi życiowej, miłość w rodzinach, mocną wiarę. Polecają pielgrzymki, niektórzy tu zawiązują przyjaźnie, a nawet poznają miłość na całe życie. Ania i Hubert z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie 6 lata poznali się na pielgrzymce, od dwóch są już małżeństwem, a od roku rodzicami.

To bardzo kolorowa pielgrzymka. Swoją przynależność do grup podkreślają kolorowymi koszulkami i chustami, choć niektóre, za racji ograniczeń pandemicznych i mniejszej liczby pielgrzymów musiały się połączyć. - Ale serdeczność, troska i otwartość, no i wspólny cel pokonywały wszelkie bariery przekonywali. Były też kolorowe znaczki i duży krzyż z napisem „Za siebie i za bliźniego”.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Sęk w tym, jak zostać świętym? św. Józefie módl się za nami”. Młodych zachęcano, by drogę do świętość wytyczało im czytane i medytowane słowo Boże.

Także Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna – w tym roku jubileuszowa, trzydziesta – to przede wszystkim żywe świadectwo w duchu ks. Jana Bosko, który uczył optymizmu, otwartości na drugiego człowieka, wiary w Jezusa w Eucharystii i miłości do Matki Bożej. 360 km pokonało 50 osób. Ich pielgrzymkowe zawołanie to „Dziękujcie Bogu za czas łaski”.

Reklama

43. Piesza Pielgrzymka Lubelska, podobnie jak rok temu, wybrała sztafetę. Uczestniczyło w niej 2 tys. osób. – To i tak dwa razy więcej niż rok temu – mówi główny przewodnik ks. Mirosław Ładniak i podkreśla, ze w pielgrzymowaniu jedno się nie zmienia; zaangażowanie, odkrywanie siebie nawzajem, bo pielgrzymka to rekolekcje. Także przedstawiciele Lubelszczyzny realizowali w drodze program roku duszpasterskiego w Polsce, odkrywali znaczenie i głębię Mszy św. , że centrum życia duchowego i modlitewnego powinna być Eucharystia.

Ks. Ładniak z własnego doświadczenia wskazał na konkretny wymiar pielgrzymowania na Jasną Górę, a jest nim większa świadomość i zaangażowanie świeckich w życiu Kościoła, tworzenie wspólnoty.

W 205. Pieszej Pielgrzymce z Tomaszowa Mazowieckiego w tym roku uczestniczyło 550 osób. Zjednoczyło ich hasło” Jezus nadzieja Kościoła Łódzkiego”. – Jasna Góra to piękne miejsce, nie byle jakie, bo tu jest Królowa Polski -tłumaczył 12-letni Adrian. A podczas pielgrzymki modlił się o dobry nowy rok szkolny.

2021-08-14 16:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx podkreśla historyczne znaczenie wizyty papieża w Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Zbliżająca się wizyta papieża Franciszka w Ziemi Świętej będzie zawierała „historyczne” momenty i spotkania. Jest o tym przekonany przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kardynał Reinhard Marx. Jego zdaniem, szczególne znaczenie będzie miało spotkanie papieża Franciszka z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, które „będzie działało w historii dłużej, niż sam ten moment”.

Tymi słowami kard. Marx żegnał w Monachium honorowego zwierzchnika prawosławia, który dziś zakończył 8-dniową oficjalną wizytę w Niemczech. Ostatnim punktem wizyty patriarchy Bartłomieja w Niemczech jest dzisiejsze nabożeństwo ekumeniczne na terenie byłego obozu hitlerowskiego w Dachau.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję