Reklama

Polska

Wyruszyła 29. Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna

Ponad 220 osób wyruszyło z Białegostoku w 29. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna. Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w białostockiej archikatedrze pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, administratora archidiecezji białostockiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Na moją pamiątkę”. Z racji na sytuację polityczną i epidemiczną tegoroczna pielgrzymka nie przejdzie przez Białoruś.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Białystok

Wilno

Archidiecezja Białostocka/ks. Konrad Węcławski

Błogosławiąc i posyłając pielgrzymów na drogę bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wyraził radość, że po rocznej przerwie Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna mogła znów wyruszyć na swój szlak. „Wiem jak dużo kosztuje zorganizowanie pielgrzymki, aby była ona bezpieczna. W warunkach pandemii, która nie zniknęła, przybrała jedynie inną formę. Podjęcie decyzji o pielgrzymowaniu jest piękne i chciałbym wam podziękować i pogratulować, że postanowiliście wpisać się w kontynuację tej tradycji” – mówił.

Wskazując na międzynarodowy charakter pielgrzymki do Wilna, bp Zadarko zaznaczył, że obecne czasy cechują się różnorakimi migracjami ludzi w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Jest to szczególne wyzwanie dla każdego chrześcijanina. „Jak wędrować z miejsca na miejsce, nie tracąc swojej tożsamości? Jak wędrować, korzystając po drodze z gościnności wielu ludzi, którzy otwierają swoje domy i serca? Jak pozostawić po sobie piękne świadectwo, że nie idziemy w rajdzie katolickim, a w pielgrzymce, która dla wszystkich zawsze jest przypomnieniem, że jesteśmy pielgrzymami w drodze do wieczności i nasza ojczyzna jest w niebie?” – pytał.

Kończąc, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek poprosił pielgrzymów, aby pamiętali w swoich modlitwach szczególnie o trudnej sytuacji, która dotyka wschodniej granicy Polski i wynikających z niej dramatach wielu ludzi. „Te intencje chciałbym złożyć do waszego plecaka intencji. Aby ta pielgrzymka po roku przerwy była dla wszystkich was błogosławieństwem. Z pewnością niesiecie intencje nie tylko swoje, ale również waszych najbliższych, rodzin i przyjaciół. Odpowiedzialność dźwigania takich intencji jest wielka i potrzebujemy do tego Bożego błogosławieństwa” – mówił.

Ksiądz Łukasz Żuk, kierownik Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna podkreśla jej międzynarodowy charakter. „Zapisują się na nią ludzie z różnych stron Polski, nie tylko wyznania katolickiego. Co roku wyruszają z nami również pielgrzymi z zagranicy: z Rosji, z Austrii, czy Włoch” – mówił.

Reklama

Tegoroczna pielgrzymka, ze względu na sytuację epidemiczną i polityczną musiała ulec skróceniu. Zazwyczaj pielgrzymi wyruszali 16 sierpnia z białostockiej katedry i pielgrzymowali 9 dni, aby 24 sierpnia wejść do Ostrej Bramy. W tym roku wyrusza 20 sierpnia z białostockiej katedry. Pielgrzymi będą wędrować 2 dni normalnym szlakiem do Kuźnicy, gdzie zatrzymają się na nocleg. Następnego dnia wyruszą autokarami, aby okrężną drogą, mijając Białoruś, znaleźć się na terytorium Litwy i powrócić na pielgrzymi szlak.

Pątnikom towarzyszy sześciu księży, dwie siostry zakonne i pięciu kleryków. Konferencje na poszczególne dni pielgrzymowania przygotował ks. Karol Godlewski.

Wszystkich, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą uczestniczyć w tegorocznej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna ksiądz kierownik zachęca, aby śledzić przebieg pielgrzymki na stronie: www.wilenska.bialystok.pl. „Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również będziemy codziennie umieszczać relacje, konferencje, zdjęcia czy filmiki i pozdrowienia z pielgrzymiego szlaku. Czynimy to głównie ze względu na tych, którzy nie mogą z nami ruszyć, gdyż w mocy są ograniczenia epidemiczne” – zaznacza.

Pątnicy podejmują trud wędrówki w różnych intencjach: dziękując za otrzymane łaski, prosząc o zdrowie czy Boże błogosławieństwo w szkole lub pracy. Ci, którzy brali udział w poprzednich pielgrzymkach podkreślają, że wszędzie są bardzo serdecznie witani i przyjmowani. Mówią o staropolskiej gościnności na Kresach.

Do Wilna pielgrzymi dotrą 24 sierpnia po południu. Dołączą do nich pielgrzymi z archidiecezji białostockiej, którzy przybędą autokarami lub własnymi środkami transportu, aby uczestniczyć we wspólnej Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę, która zostanie odprawiona o godz. 16.00 w Ostrej Bramie.

2021-08-20 17:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok/ Od soboty można będzie oglądać wystawę "Dekalog księdza Jerzego"

Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pokazaną przez pryzmat wartości, które wyznawał i którym był wierny pokazano na wystawie "Dekalog księdza Jerzego", którą od soboty będzie można oglądać na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

Wystawę przygotowano z okazji wypadającej w sobotę 10. rocznica beatyfikacji ks. Popiełuszki, który pochodził z Białostocczyzny, urodził się w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie).

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję