Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Łączą troskę o piękno liturgii z aktywnością sportową. Liturgiczny Survival 2.0

Ministranci z diecezji bielsko-żywieckiej aktywie wypoczywali nad morzem.

[ TEMATY ]

wakacje

ministranci

Liturgiczny Survival

Ks. Jakub Kuliński

Uczestnicy Liturgicznego Surwiwalu.

Uczestnicy Liturgicznego Surwiwalu.

Blisko 2-tygodniowy Liturgiczny Survival 2.0 miał miejsce w wakacje w Gdyni Rydłowie. Uczestniczyło w nim 49 ministrantów z diecezji. Największa grupa reprezentowała dekanat cieszyński. Nosili chusty i koszulki z logo ze św. Michałem Archaniołem i napisem: „Liturgiczna Służba Ołtarza (LSO) – oddział Boży”, by być wojownikami o Bożą sprawę na wzór św. Michała Archanioła.

W ciągu 10 dni czekało na nich wiele atrakcji: zwiedzanie, plaża, kino, rejs statkiem na Hel, przejazd łodzią motorową, paintball i gokarty, park trampolin i z dmuchańcami, przechodzenie labiryntów. Mieli również zajęcia wojskowo-sprawnościowe: wchodzili do kanałów z wodą i błotem, pokonywali przeszkody np. rozpiętą siatkę, po której musieli wyjść z jednej i zejść z drugiej strony.

W ciągu dnia wyznaczono im maksymalnie godzinę na korzystanie z telefonu, żeby mogli więcej czasu spędzić ze sobą.

Reklama

Liturgiczny surwiwal łączy troskę o piękno liturgii, która jest podstawowym zadaniem ministranta, z aktywnością sportową, sprawnym przemieszczaniem się. Niekiedy mamy zajęcia ekstremalne, które uczą wzajemnej współpracy i odpowiedzialności. Przykładowo, gdy drużyna przechodziła przez drewnianą dwumetrową ścianę, to nie każdy dawał radę, więc sobie pomagali, aby każdy przeszedł bezpiecznie. Chłopcy nie rywalizują, ale wzajemnie się wspierają i pomagają sobie, co sprawia, że grupa się integruje. I kiedy tu czują się wspólnotą, to przekłada się również na ich służbę przy ołtarzu, gdzie stają się dla siebie bliżsi, ucząc się jeden od drugiego – mówi duszpasterz LSO, ks. Jakub Kuliński, który prowadził wakacyjny turnus z ks. Przemysławem Gawlasem, klerykami: Michałem, Robertem, Piotrem, Kacprem i 2 wolontariuszami.

Poprzez turnus, a zwłaszcza codzienną obecność na Eucharystii i przyjmowanie Komunii św., chłopcy dawali świadectwo wiary, budując wizerunek Kościoła odmienny od tego, jaki usiłuje się obecnie pokazywać w mediach.

2021-08-30 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliźniacy lektorzy

Niedziela częstochowska 3/2022, str. X

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Marian Florek/Niedziela

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Nie bójcie się Kościoła, bo tu nie gryzą wcale. Można wstąpić do służby ołtarza i się rozwijać – apelują do młodych bracia Jadczykowie.

Ich kolega, Filip, już był ministrantem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzykowej, kiedy pewnego dnia w szkole zagadnął braci, czy nie zechcieliby dołączyć do grona służących przy ołtarzu. – My, bliźniacy, mamy czasami wspólne odczucia, ale ja od początku takich planów nie miałem. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłem, że to dobry pomysł i zdecydowałem się razem z bratem pójść w ślady Filipa – opowiada Bartłomiej Jadczyk, brat Dawida.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję