Reklama

Polskie świadectwo wiary i modlitwy

Niedziela Ogólnopolska 35/2003

BPJG/Magda Nowak

Kard. Camillo Ruini w Bibliotece Jasnogórskiej.

Kard. Camillo Ruini w Bibliotece Jasnogórskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kard. Camillo Ruinim - Wikariuszem Generalnym Ojca Świętego dla Diecezji Rzymskiej i Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch - rozmawia o. Robert M. Łukaszuk OSPPE

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE: - Na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny co roku na Jasną Górę przybywają tysiące pieszych pielgrzymów. Radość pątników i Jasnej Góry w tym roku jest spotęgowana obecnością Waszej Eminencji jako głównego Celebransa odpustowej Sumy. Jakie wrażenia odniósł Ksiądz Kardynał z tej uroczystości, co szczególnego zaobserwował i czym chciałby podzielić się z Czytelnikami Katolickiego Tygodnika „Niedziela”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Camillo Ruini: - Moje pierwsze wrażenie, jakie odniosłem na Jasnej Górze, dotyczy nie tylko ogromnej liczby pielgrzymów, którzy tu przybywają, ale głównie intensywności ich wiary i modlitwy. Oczywiście, wszystkie wielkie sanktuaria maryjne charakteryzuje intensywność wiary i modlitwy. Jeśli jednak chodzi o wrażenie, jakiego tutaj doświadczyłem podczas obecnej wizyty, a także tych wcześniejszych - bo Jasną Górę nawiedzam już po raz czwarty - to jest ono zawsze szczególnie silne i znaczące.
Miałem łaskę od Pana Boga częstego przebywania w bliskości Ojca Świętego. Muszę powiedzieć, że kto znajdzie się w jego obecności, to w jakimś stopniu ma również możliwość uczestniczenia w jego głębokiej modlitwie. Przybywając tu, na Jasną Górę, odnoszę wrażenie, że w pewnej mierze dostrzegam ten sam styl modlitwy Ojca Świętego w ludzie polskim, także w młodych Polakach.
Mówimy często o konieczności budowania chrześcijańskiej cywilizacji i nadania pełniejszej wyrazistości samej kulturze chrześcijańskiej. Jednak nie będzie to możliwe inaczej, jak tylko na fundamencie silnej więzi z Bogiem. Z kolei ta głęboka i stała więź jest budowana przez autentyczną modlitwę. Dlatego też takie miejsca, jak Jasna Góra, są rzeczywiście ogniskami kultury dla Polski oraz dla jednoczącej się Europy.

- Ksiądz Kardynał jest jednym z najbliższych współpracowników Ojca Świętego. Proszę o próbę spojrzenia w przyszłość Europy i świata oczami Jana Pawła II...

- Ojciec Święty wierzy w przyszłość Europy, i to całej Europy, a nie tylko jej zachodniej części. Wierzył w to również w latach najbardziej krytycznych, kiedy siłą narzucono Europie podział. Dzisiaj Ojciec Święty widzi w sposób jasny, i boleje nad tym, że tyle zła trapi Europę i cały świat. Widzi wojny, które dzielą świat, oraz ubóstwo nękające wiele ludów. Patrzy jeszcze głębiej i zauważa to zło ukryte, którym jest obojętność wobec Pana Boga, brak wiary, pogarda dla osoby ludzkiej i niezrozumienie godności właściwej człowiekowi.
Papież ma jednak wielką ufność. Tak jak ufał w możliwość przezwyciężenia podziału Europy, tak i dzisiaj ufa w przezwyciężenie w niej zła moralnego i duchowego. Europa bowiem ma wielkie możliwości nie tylko materialne, ale także duchowe. Pomyślmy o wielu młodych ludziach, którzy wypowiadają swoją wiarę w Chrystusa, a których widzieliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży. Pamiętam te spotkania z 1991 r. w Polsce i z 2000 r. w Rzymie. Ale widziałem również w tych dniach tu, na Jasnej Górze, tysiące młodych przybyłych ze wszystkich stron Polski, a także spoza jej granic. Są to autentyczni młodzi ludzie naszych czasów, którzy chcą budować świat oparty właśnie na Chrystusie. W tych ludziach znajdujemy jakby kierunek właściwej drogi dla Europy. Ojciec Święty widzi taką Europę i dlatego stawia czoło najtrudniejszym problemom, kierując się zawsze wielką ufnością.

Reklama

- Wiele jest w historii Polski i Włoch wątków łączących oba narody. Pontyfikat Jana Pawła II szczególnie te narody zbliżył. W czym najbardziej przejawia się to podobieństwo, ta bliskość między naszymi narodami?

- Jan Paweł II - Papież-Polak, człowiek o głębokiej polskiej tożsamości, jest bardzo kochany w Italii. Myślę, że należy do najbardziej umiłowanych papieży w całej historii. Często towarzyszę Ojcu Świętemu podczas jego wizyt w parafiach Rzymu i widzę, jak bardzo kochają go ludzie. Z pewnością ma na to wpływ osobisty charyzmat Jana Pawła II. Uważam nadto, że ta miłość względem Papieża jest również owocem podobieństwa między naszymi narodami oraz tej wzajemnej bliskości, o której wcześniej wspomnieliśmy.
Z pewnością mogę powiedzieć, że Papież pokłada ufność w takich krajach, jak Polska, Italia i w innych krajach katolickiej Europy. Pokłada ufność w tych narodach dla dobra chrześcijańskiej przyszłości Europy i w końcu - dla obecności chrześcijaństwa w świecie.
Ojciec Święty oczekuje od naszych narodów odwagi i zaangażowania w budowanie przyszłości. Powiedziałbym, że muszą one wykazać zdolność do tworzenia nowej Europy.
Właśnie takie miejsce, jak Jasna Góra, gdzie są historyczne korzenie Waszego Narodu, stanowi jedno z tych miejsc, przez które Polska i Europa muszą patrzeć w stronę wspólnego tworzenia przyszłości.
Bardzo się cieszę, że również wielu Włochów przybywa w pielgrzymkach na Jasną Górę.

- Eminencjo, bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę przede wszystkim Polsce, ale również Waszej Eminencji, aby te wizyty na Jasnej Górze i w naszej Ojczyźnie były jak najczęstsze. Polecam Jasnogórskiej Matce Najświętszej posługę Księdza Kardynała i proszę o przekazanie pozdrowień Ojcu Świętemu od pielgrzymów, od Jasnej Góry i od paulinów.

- To ja pragnę przede wszystkim podziękować za wszystko, co otrzymałem tutaj dla dobra mojej duszy oraz mojego życia, podczas tego pobytu, jak i wcześniejszych. Oczywiście, podzielę się moimi przeżyciami z Ojcem Świętym. Powiem Janowi Pawłowi II o Waszych uczuciach i miłości względem niego oraz o Waszej modlitwie w jego intencjach.



Jego Eminencja
Ks. Kardynał CAMILLO RUINI
Wikariat Miasta Rzymu
Piazza S. Giovanni in Laterano

Z radością przyjąłem informację, że z okazji tegorocznej Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny udaje się Ksiądz Kardynał w pielgrzymce do Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie, tak bardzo mi drogiego, aby przewodniczyć Mszy św., która będzie się łączyła ze wspomnieniem 25-lecia mojego Pontyfikatu.
Powierzam zatem Eminencji misję przekazania Księdzu Kardynałowi Prymasowi Polski, Arcybiskupowi Częstochowskiemu, Biskupom, Kapłanom, Siostrom zakonnym i Zakonnikom, a w szczególności Ojcom Paulinom i wszystkim Wiernym świeckim serdecznych pozdrowień oraz wyrazów mojej głębokiej wdzięczności za modlitewne wsparcie, znak szczerego oddania i duchowej łączności.
Zawierzając Uczestników Uroczystości Macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, z serca udzielam wszystkim apostolskiego błogosławieństwa, upraszając dla każdego obfitość Bożych darów.

Jan Paweł II - papież
Watykan, 17 lipca 2003 r.

Tłumaczenie: o. Tomasz Ciołek - wikariusz generalny Zakonu Paulinów Wywiad został przeprowadzony 15 sierpnia 2003 r. w Bibliotece Jasnogórskiej.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gospodyni Śląska z Piekar, módl się za nami...

2024-05-10 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Droga maryjnej pobożności przyprowadziła nas dzisiaj do Śląskiego Zagłębia Górniczego, gdzie położone jest miasto Piekary Śląskie. Tutaj znajduje się ukochane przez ludność śląską sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, nazywanej Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Rozważanie 11

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję sosnowiecką, a wierni modlili się nad biskupem

2024-05-09 10:00

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Piotr Babisz/Muza Dei

Msza święta, wieczór uwielbienia, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączyły wiernych diecezji sosnowieckiej w dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

8 maja bp Artur Ważny podczas specjalnej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu objął kanonicznie urząd biskupa sosnowieckiego. Jego wolą było, aby jeszcze tego samego dnia zawierzyć w modlitwie Bogu swoją nową posługę i cały lokalny Kościół, do którego został posłany.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję