Reklama

Wąwolnica

Kapłańskie wędrowanie do Matki

Niedziela lubelska 31/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza w nocy. Rozproszony codziennym gwarem Lublin nareszcie zamilkł w spokojnym śnie. Ciepła, czerwcowa noc, pustki na pogodnych ulicach miasta. Jedynie jasne światło bije z okien kościoła seminaryjnego ulokowanego przy ul. Stefana kard. Wyszyńskiego. Słychać pierwsze szmery, kroki, ciche rozmowy, wreszcie w ciemnym pejzażu miasta pojawiają się postaci wychowawców i kleryków lubelskiego seminarium. Właśnie mija piętnaście lat od chwili, gdy na lubelskiej ziemi gościł Ojciec Święty Jan Paweł II. Takiej nocy nie można przespać, to zbyt cenne i ważne wydarzenie, które oczekuje na swoje dziękczynienie i modlitwę. Po chwili postoju przed murami alumni w towarzystwie goszczącego Papieża w swojej parafii ks. kan. Ryszarda Juraka, rektora WMSD ks. prof. Mariana Nowaka, ks. dr Jerzego Zamorskiego i ojca duchownego ks. dr Andrzeja Krasowskiego ruszają w dziękczynnej pielgrzymce do sanktuarium Kębelskiej Madonny w Wąwolnicy.

Cisza spokojnych ulic miasta niebawem przemienia się w radosny śpiew i modlitwę, która wiedzie do najlepszej Matki. Pierwszy postój odbywa się w kościele pw. Trójcy Świętej przy ulicy Nałęczowskiej. Serdecznie witani przez proboszcza ks. kan. Waldemara Ćwieka alumni nawiedzają kościół i pod przewodnictwem Księdza Rektora modlą się w intencji całej wspólnoty parafialnej. Następnie udają się na wspaniale przygotowany poczęstunek, który wzmacnia siły na czekającej nas jeszcze długiej drodze. Po odpoczynku alumni ruszają dalej, by poprzez wspólny śpiew, modlitwę różańcową i wysłuchaną konferencję wyrazić Bogu wdzięczność za wielki dar Ojca Świętego. Po drodze klerycy nawiedzają jeszcze kościół parafialny w Tomaszowicach i Nałęczowie, a następnie - coraz bardziej zmęczeni, lecz równie szczęśliwi - zbliżają się do kresu swojego pielgrzymowania. Szczególnie cenny był moment przejścia pomiędzy Nałęczowem a Wąwolnicą, podczas którego wspomnieniami z pracy w sanktuarium podzielił się ks. kan. Ryszard Jurak. W swoim świadectwie przedstawił klerykom historię tego świętego miejsca i zachęcił, by Kębelskiej Pani powierzyć nie tylko swoje sprawy, lecz także problemy i troski swoich przyszłych wiernych.

W progach sanktuarium pielgrzymka została serdecznie powitana przez licznie zgromadzonych kapłanów na czele z abp. Józefam Życińskim i kustoszem ks. kan. Jerzym Ważnym. Pątnicy najpierw udali się do stóp Matki Kapłanów, by Jej pierwszej podziękować za pielgrzymi szlak i Jej Synowi złożyć trud swego pielgrzymowania. Następnie klerycy wespół ze zgromadzonymi kapłanami uczestniczyli w konferencji duchowej, wygłoszonej przez rektora Seminarium Ojców Karmelitów. Głównym wydarzeniem dziękczynnego pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia, sprawowana w bazylice św. Wojciecha. Uroczystej liturgii, która zgromadziła pierwszy raz w historii archidiecezji tylu kapłanów, w koncelebrze kapituł na czele z bp. Ryszardem Karpińskim i Mieczysławem Cisło, a także egzorcystą archdiecezji ks. inf. Janem Pęziołem i kustoszem sanktuarium w Chełmie ks. inf. Kazimierzem Bownikiem przewodniczył abp Józef Życiński. Witając zgromadzonych Arcypasterz podkreślił cel spotkania, jakim ma być dziękczynienie za wizytę Ojca Świętego w Lublinie. Arcybiskup złożył także swoje podziękowanie za tak liczne przybycie kilkuset kapłanów i niemal dwustu kleryków, którzy wypełnili wnętrze monumentalnej bazyliki.

W skierowanym do zgromadzonych słowie Celebrans nakreślił minione pięć lat swojego pobytu na lubelskiej ziemi, wskazując na budujące postawy kapłanów i wiernych świeckich, głęboko zatroskanych o losy Kościoła. "Im dłużej jestem z wami, tym bardziej dostrzegam te wspaniałe wnętrza otwartych na innych ludzi kapłańskich serc. Zawsze to, co złe i negatywne staje się krzykliwe i idzie w świat, zaś to, co wspaniałe i cenne przechodzi niemal niezauważone". Uroczystą Eucharystię zakończyły podziękowania Arcybiskupa względem Kustosza Sanktuarium i wszystkich, którzy swoją pracą przyczynili się do pięknej i sprawnej oprawy pierwszej w historii archidiecezji lubelskiej pielgrzymki kapłanów do domu Najlepszej Matki.

Szczególnym akcentem obok aktu oddania Kębelskiej Pani było wręczenie dwunastu nominacji proboszczowskich i ogłoszenie zmian w strukturach seminarium duchownego. Za pięć lat ciężkiej pracy w seminarium Arcypasterz podziękował dotychczasowemu rektorowi ks. prof. Marianowi Nowakowi, którego na tym stanowisku zastąpi ks. kan. Tadeusz Kądziołka, a także swojemu nowemu sekretarzowi osobistemu ks. Markowi Słomce, którego na stanowisku prefekta zastąpi odbywający do niedawna studia zagraniczne ks. dr Piotr Szczur. Jednocześnie abp Życiński mianował obok ks. lic. Janusza Stępniaka drugiego prorektora ds. kontaktów z KUL, którym został znany poeta ks. dr Alfred Wierzbicki.

Uroczystości zakończyły się wspólnym posiłkiem wszystkich przybyłych do Wąwolnicy i indywidualną modlitwą przed cudowną figurą Matki Bożej Kębelskiej. Pielgrzymka - jak zapowiedział Ksiądz Arcybiskup - będzie corocznie powtarzana jako dziękczynienie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Gervasi: osoby starsze są skarbem do odkrycia

2025-07-10 18:30

[ TEMATY ]

osoby starsze

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Papież Leon XIV

Adobe Stock

Starość jako skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Zgodnie z tym, co przekazuje Leon XIV, osoby starsze mogą być znakiem nadziei – to przekonanie biskupa Dario Gervasiego, zastępcy sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, inicjatora Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 27 lipca.

Według powszechnego wyobrażenia nadzieja należy do młodych, do tych, którzy mają całe życie przed sobą. A jednak Leon XIV w swoim dzisiejszym orędziu, opublikowanym z okazji Światowego Dnia, mówi, że można być znakiem nadziei w każdym wieku. To ważna zmiana perspektywy, jak podkreśla bp Dario Gervasi.
CZYTAJ DALEJ

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51

[ TEMATY ]

moda

firany gotowe

wzory i tkaniny

wnętrza

firanki

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

W ostatnich miesiącach w aranżacjach wnętrz dominują naturalne kolory i materiały. Dotyczy to także dekoracji okiennych, dlatego gotowe firany w stylu eko należą do najmodniejszych w tym roku. Wyróżniają się spośród innych wzorów za sprawą delikatności i lekkości. Stonowane barwy świetnie komponują się z wyrazistymi akcentami w postaci barwnych, kwitnących kwiatów i intensywnie zielonych roślin egzotycznych, które rosną na parapecie. Dzięki temu firany w duchu eko są świetnym wyborem dla miłośników kwiatów i zieleni, którzy otaczają się licznymi roślinami doniczkowymi w całym domu.
CZYTAJ DALEJ

Informator pielgrzyma - W trosce o bezpieczeństwo

2025-07-10 21:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

informator

BP Jasnej Góry

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sakralnym w Polsce, głównym celem pielgrzymek. W ubiegłym roku w sezonie letnim tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych oraz biegowych przybyło 101 627 pątników. Choć najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa, to także w tej zewnętrznej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie brakuje starań.

24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bezpieczeństwo na Jasnej Górze zapewnia Straż Jasnogórska. Jej zadaniem jest ochrona sanktuarium jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie, a w czasie wizyt szczególnych gości – z Biurem Ochrony Rządu. Straż Jasnogórska jest odpowiedzialna przede wszystkim za bezpieczeństwo pielgrzymów oraz mienie, które się znajduje na terenie sanktuarium i terenach przyległych. Działa według wytycznych planu ochrony. Na całym obiekcie wyznaczone są posterunki, gdzie dana osoba pełniąca swoją służbę dyżurną, odpowiada za dany odcinek. Pracownicy Straży Jasnogórskiej są umundurowani, stąd widoczni przez pielgrzymów, więc każda osoba, która poczułaby się zaniepokojona jakąkolwiek sytuacją, ma w zasięgu wzroku pracownika straży. Jak sami uśmiechają się, najczęściej pełnią funkcję informacyjna, bo to właśnie ich pielgrzymi pytają o różne punkty sanktuarium jak np. muzea. Przedstawiciele Straży Jasnogórskiej ostrzegają przed nadmierną niefrasobliwością, jeżeli chodzi o widoczne trzymanie dokumentów, telefonów itp. Przestrzegają też przed ludźmi, którzy trudnią się procederem wyłudzania pieniędzy w zamian za np. przypinkę w formie krzyżyka, obrazka itp. To tzw. „przypinacze”, którzy deklarują, że otrzymane ofiary idą na rzecz sanktuarium. Nie ma to nic wspólnego z działalnością Jasnej Góry. Ofiary na rzecz renowacji sanktuarium czy na pomoc ubogim pielgrzymi mogą składać tylko w wyznaczonych miejscach do oznakowanych skarbonek. Z takiej ofiary też np. płynie dotacja na rzecz Jasnogórskiego Punku Charytatywnego, z którego pomocy materialnej korzysta wielu potrzebujących przez cały rok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję