Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojcu Świętemu w darze

15 października br. w Bazylice Jasnogórskiej wieczornej Mszy św. dziękczynnej za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Eucharystia wieńczyła procesję różańcową z archikatedry na Jasną Górę. Wzięli w niej udział głównie członkowie Rycerstwa Niepokalanej.
16 października podczas Mszy św. wspólnotowej pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego w Kaplicy Matki Bożej za Pontyfikat Jana Pawła II dziękowali ojcowie i bracia paulini. O godz. 17.15 zabrzmiały jasnogórskie dzwony, które przez 15 minut towarzyszyły świętowaniu.
19 października, w ramach odbywających się w Częstochowie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: 25 lat nadziei, w Bazylice podczas Mszy św. zabrzmiała Msza Pucciniego Messa di Gloria w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej oraz częstochowskich chórów i solistów. Mszy św. przewodniczył o. Robert M. Łukaszuk, z którym koncelebrowali m.in.: rektor WSD w Częstochowie - ks. dr Włodzimierz Kowalik i podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. Asystę przygotowali klerycy WSD Paulinów w Krakowie. Mszę św. zapowiedział ks. Grzegorz Ułamek, kapelan środowisk twórczych w Częstochowie. Obecni byli m.in.: Małgorzata Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, Leszek Hadrian - dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Ireneusz Kozera - naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Częstochowy.

Kongregacja Odpowiedzialnych za Powołania

W dniach 17-19 października odbywała się Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Uczestniczyło w niej 170 referentów diecezjalnych, zakonnych (zakonów męskich i żeńskich) oraz instytutów życia konsekrowanego. Temat brzmiał: Integracja duszpasterstwa powołań z duszpasterstwem zwyczajnym. Referenci podjęli refleksję nad „głównymi elementami odnowionego duszpasterstwa powołań”, które przybliżył referat włoskiego psychologa - ks. prof. Amedeo Cenciniego, odczytany przez ks. dr. Marka Dziewieckiego, krajowego duszpasterza powołań. Nad przebiegiem Kongregacji czuwał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań - bp Stefan Regmunt z Legnicy. Wśród prelegentów byli m.in. bp Kazimierz Romaniuk z Warszawy oraz ks. dr Czesław Parzyszek, pallotyn, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Siostry Misjonarki Miłości dziękują

20 października, w dzień po beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty, w modlitwie dziękczynnej przybyło na Jasną Górę ok. 70 sióstr Misjonarek Miłości wraz ze swoimi podopiecznymi z ośrodków pomocy prowadzonych w: Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Warszawie i Zaborowie k. Warszawy - w sumie ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. „To ogromna radość, że siostry Matki Teresy w Polsce mają już taki szeroki program pomocy. Są tak pokornie obecne w naszej rzeczywistości, która przeżywa różne dramaty” - mówił w homilii Metropolita katowicki.
Podczas uroczystości w Bazylice ustawiono obraz bł. Matki Teresy z Kalkuty jako znak jej duchowej obecności.
Po Liturgii Misjonarki Miłości zorganizowały podopiecznym posiłek w namiotach przy Domu Pielgrzyma.

W skrócie

16 października - Na Jasnej Górze odnalazłem wolną Polskę... i siebie - taki tytuł nosi album zaprezentowany w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Jest to zapis rozmowy o. Roberta M. Łukaszuka OSPPE z kompozytorem Wojciechem Kilarem. Album wydała Edycja św. Pawła z Częstochowy.

17 października o. Robert Łukaszuk OSPPE wraz z ks. Tomaszem Lubasiem SSP sprawowali Mszę św. dla Towarzystwa Przyjaciół NOSPR w Katowicach oraz Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach i Chóru Filharmonii w Krakowie, wykonujących utwory Wojciecha Kilara zamieszczone na płycie CD dołączonej do promowanego w przeddzień albumu poświęconego kompozytorowi.

Tego dnia na Jasną Górę przybyli maturzyści diecezji łomżyńskiej (I seria), w liczbie 3,5 tys. uczniów i ok. 30 księży. Mszy św. dla maturzystów przewodniczył ks. Wojciech Nowacki - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego.

18 października modlili się na Jasnej Górze uczestnicy III serii Pielgrzymki Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej, w której wzięło udział 4,7 tys. maturzystów, 34 księży, 80 katechetów, 140 nauczycieli i dyrektorów, 40 samorządowców, a także prezydenci miast i wójtowie. Mszę św. odprawił bp Mieczysław Cisło z Lublina. Organizatorem pielgrzymki był ks. Ryszard Lis, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Lubelskiej. W trzech tegorocznych pielgrzymkach z archidiecezji lubelskiej uczestniczyło łącznie 14,8 tys. maturzystów. Była to najliczniejsza pielgrzymka diecezjalna.

Za Papieża modliło się ok. 100 osób należących do tzw. „Środowiska”, czyli grupy przyjaciół Jana Pawła II z czasów krakowskich. Mszę św. odprawił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Organizatorem 50. spotkania był Jacek Ludwik Plater.

W dniach 18-19 października przybyła 30. Pielgrzymka Esperantystów, która zgromadziła ok. 70 osób wraz z ks. Józefem Zielonką - krajowym duszpasterzem.

Zapowiedzi

3-5 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali, Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych

7-9 listopada - Pielgrzymka Sejmiku Harcerzy

8 listopada - Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

8-9 listopada - 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: zamordowano troje świeckich misjonarzy

2024-05-27 16:30

[ TEMATY ]

misje

Haiti

misjonarze

hollyfotolia

Małżeństwo młodych Amerykanów, którzy pomagali w sierocińcu na Haiti oraz dyrektor lokalnej chrześcijańskiej organizacji pozarządowej Missions in Haiti zostali zamordowani przez członków uzbrojonych band, którzy od miesięcy przejęli kontrolę nad tą karaibską wyspą. By postawić tamę przemocy i przywrócić bezpieczeństwo w kraju na Haiti dotrze wkrótce międzynarodowy kontyngent stabilizacyjny dowodzony przez Kenijczyków.

Tragedia rozegrała się 23 maja na oczach bliskich ofiar, którzy w chwili napadu rozmawiali z nimi dzięki wideo-połączeniu i śledzili przebieg wydarzeń aż do momentu, kiedy zbrodniarze przerwali połączenie. Zabite małżeństwo to Natalie i Davy Lloyd, 21 i 23 lata, córka i zięć republikańskiego deputowanego Bena Bakera. Trzecią ofiarą jest 45-letni Jude Montis, który kierował misją na wyspie. Amerykański deputowany poinformował o tragedii w mediach społecznościowych: „Moje serce rozdarte jest na tysiąc kawałków. Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu. Są zjednoczeni w niebie. Proszę, módlcie się za naszą rodzinę, desperacko potrzebujemy teraz siły. Brak mi słów”. Do tragedii odniósł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump: „Niech Bóg błogosławi Davy’ego i Natalie. Cóż za tragedia! Haiti jest całkowicie poza kontrolą! Znajdźcie ich morderców”.

CZYTAJ DALEJ

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Rozważanie 28

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję