Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Kanady

Papieski tydzień w Montrealu

W dniach od 12 do 19 października w Montrealu, w kanadyjskiej prowincji Quebec, z inicjatywy Kustodii Ojców Franciszkanów Konwentulanych oraz Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Quebec, odbywały się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy z Elbląga Józef Wysocki.
Jubileuszowy tydzień rozpoczęła 12 października w katedrze Matki Bożej Królowej Świata uroczysta koncelebrowana Msza św. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Montrealu André Rivest, który także wygłosił kazanie. Podczas Mszy św. bp Wysocki przekazał pozdrowienia dla Polonii, a kustosz - o. Wacław Sokołowski zaprosił do polonijnych parafii i misji na terenie Montrealu. Lokalne uroczystości, pod przewodnictwem bp. Wysockiego, odbywały się w każdej polskiej parafii i misji: św. Wojciecha, św. Michała, Świętej Trójcy i św. Maksymiliana. Na zakończenie Tygodnia Papieskiego, w niedzielę
19 października, w najstarszej i największej parafii - pw. Matki Bożej Częstochowskiej bp Wysocki przewodniczył Mszy św. z udziałem ojców franciszkanów. W Oratorium św. Józefa - największym w świecie domu modlitwy poświęconym św. Józefowi - 22 października, dokładnie w 25. rocznicę inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II, bp Wysocki, w asyście miejscowych ojców franciszkanów, przewodniczył uroczystej Eucharystii, w czasie której małżonkowie ponowili ślubowania małżeńskie, a Ksiądz Biskup dokonał Aktu Zawierzenia Polonii w Montrealu św. Józefowi.

O. Bogdan Gawot OFM Conv

Włochy

Postawienie krzyża 3-metrowej wysokości na głównym placu w Ofenie - to reakcja mieszkańców tego miasteczka na decyzję sądu w Aquila, który nakazał usunięcie krzyży z miejscowej szkoły. Mieszkańcy i wspólnota parafialna zdecydowali wraz z burmistrzem, że w centrum miasta ustawią duży metalowy krzyż, dając w ten sposób świadectwo, że „symbol krzyża stoi u korzeni cywilizacji chrześcijańskiej”. „W naszym miasteczku jest wiele żelaznych krzyży. W przeszłości za każdym razem, gdy któryś z naszych księży lub braci zakonnych wyruszał na misje, na pamiątkę stawiano o jeden krzyż więcej - powiedziała pani burmistrz podczas uroczystości odsłonięcia krzyża. - Ten krzyż natomiast pozostanie na pamiątkę nietolerancji ze strony jednostki, która wbrew przygniatającej większości miała zamiar usunąć krzyże ze szkoły”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wenezuela

Zwyczaj obchodzenia „święta duchów i śmierci” - Halloween jest obcy naszej latynoskiej i chrześcijańskiej tradycji - napisał m.in. wenezuelski dziennik Vea, krytykując rozpowszechniającą się w tym kraju modę w stylu „made in USA”. Społeczeństwu narzuca się nowy sposób na spędzenie wigilii oraz samego dnia Wszystkich Świętych - bije na alarm Vea. Modzie tej wtóruje przede wszystkim telewizja. Poddały się jej, niestety, również szkoły. Sami nauczyciele zachęcają uczniów do przyjścia na lekcje w kostiumach wiedźm czy kościotrupów - ubolewa dziennik. Odbywa się to kosztem pogwałcenia tradycji i własnej kultury, a także wyrzeczenia się dziedzictwa historycznego tego kontynentu, związanego od wieków z Kościołem katolickim - podkreślają redaktorzy pisma.

Ukraina

Reklama

1 listopada br. we wszystkich kościołach katolickich na Ukrainie zostały odprawione uroczyste Msze św. połączone z procesją na miejscowe cmentarze. Znicze zapłonęły m.in. na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim, gdzie pochowanych jest ok. 20 tys. znanych Polaków. Mszę św. odprawił tam kard. Marian Jaworski. Wspólnie z greckokatolickim arcybiskupem większym Lwowa - kard. Lubomyrem Husarem złożyli oni kwiaty m.in. na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu Orląt (spoczywa na nim 2 859 polskich studentów i uczniów, którzy zginęli w walkach o Lwów z Ukraińcami w latach 1918-19).
Tysiące zniczy zapłonęło także na innej polskiej nekropolii - na wileńskiej Rossie. Spoczywa tam m.in. matka i serce Józefa Piłsudskiego.

Irak

„Do Iraku zjeżdżają z krajów ościennych gotowi na wszystko bojownicy dżihadu, których obecność może pogorszyć jeszcze sytuację w kraju” - oświadczył przed mikrofonami Radia Watykańskiego nowo mianowany arcybiskup Kirkuku dla wiernych obrządku chaldejskiego Louis Sako. Wyraził on przekonanie, że w tej sytuacji chrześcijanie, jako lepiej wykształceni od reszty ludności i gotowi do dialogu, mają do odegrania bardzo odpowiedzialną rolę. „Mogą pomóc pokonać tę mentalność przemocy - powiedział. - Święta wojna to błąd, przywracanie pokoju zaś to proces, to długa i mozolna droga” - dodał.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął w Watykanie głowę państwa rosyjskiego. Prezydent Władimir Putin złożył Papieżowi życzenia z okazji 25-lecia Pontyfikatu. W tym czasie kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Igorem Iwanowem. Przedmiotem rozmów były: sytuacja w Ziemi Świętej i Iraku, stosunki między Watykanem a Patriarchatem Moskiewskim i sytuacja katolików w Rosji.

Jan Paweł II mianował Carlo Liberatiego - kapłana włoskiej diecezji Fabriano-Matelica biskupem-prałatem w Pompejach, a jednocześnie papieskim delegatem dla tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

6 listopada w polskiej strefie w Iraku ostrzelano konwój z naszymi żołnierzami. Zginął major Hieronim Kupczyk. Miał 44 lata. To pierwszy polski żołnierz, który zginął od czasu rozmieszczenia naszych żołnierzy w Iraku.

W Rzymie odbyła się konferencja ministrów spraw wewnętrznych państw UE i 10 krajów mających wejść do niej, nt. dialogu międzyreligijnego jako czynnika solidarności społecznej i narzędzia pokoju w basenie Morza Śródziemnego. „Unia Europejska powinna być przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, w której wszyscy będą się czuli jak u siebie w domu” - podkreślił Jan Paweł II w przemówieniu do uczestników konferencji, których przyjął na specjalnej audiencji.

Włoski Sąd Najwyższy ostatecznie oczyścił 7-krotnego premiera Włoch i najpopularniejszego męża stanu tego kraju Giulio Andreottiego z absurdalnych zarzutów przynależności do mafii i zlecenia zamordowania w 1979 r. dziennikarza Mino Pecorellego.

Na Litwie doszło do skandalu politycznego: ujawniony raport służb specjalnych oskarża doradcę prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa - Remigijusa Aczasa o budowanie potęgi rosyjskiej mafii w tym kraju. Sejm w Wilnie powołał specjalną komisję do zbadania tej sprawy.

Aresztowany w Rosji Michaił Chodorkowski, „car ropy”, zrezygnował z prezesury koncernu Jukos-Sibnieft. Oznacza to, że najbogatszy Rosjanin wycofał się z walki z Kremlem, któremu wcześniej rzucił rękawicę, otwarcie finansując partie opozycyjne.

Gruzińska opozycja oskarżyła prezydenta kraju Eduarda Szewardnadze i jego partię o sfałszowanie wyborów parlamentarnych. Postawiła mu ultimatum: albo uzna porażkę, albo odbędą się masowe protesty.

15 amerykańskich żołnierzy udających się na urlop zginęło, a 21 zostało rannych, gdy ich helikopter został zestrzelony koło Falludży, na wschód od Bagdadu.

Według szacunków ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP), 6,5 mln mieszkańców komunistycznej Korei Północnej cierpi głód i potrzebuje pomocy żywnościowej. Od lat 90. gospodarkę Korei Północnej dotyka poważny kryzys; ciężką sytuację pogorszył tegoroczny nieurodzaj. Obecnie komunistyczna Korea jest największym na świecie odbiorcą pomocy żywnościowej z funduszu WFP.

Izrael stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie - orzekła opinia publiczna 15 krajów UE w najnowszej ankiecie „Eurobarometru”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

We wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, obecne były służby mundurowe, delegacje różnych instytucji i szkół, rycerstwo a także liczni turyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję