Reklama

Z różnych stron

Rycerze w XXI wieku

„Rycerstwo świata współczesnego” - tak brzmiał temat sympozjum, które odbyło się 28 maja br. w Auli „Niedzieli” w Częstochowie. Prelegentami byli: prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski - zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie na Polskę, o. Stanisław Piętka - przełożony klasztoru Franciszkanów w Niepokalanowie oraz sen. Jan Szafraniec. Przybyli Bożogrobcy nie wystąpili co prawda w rycerskich strojach, zarezerwowanych na szczególne uroczystości, ale przemyślenia i doświadczenia, którymi podzielili się z uczestnikami spotkania, pozwoliły dojść do wniosku, że także współcześnie można i warto żyć rycerskimi ideałami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozytywny wizerunek rycerza

Red. Lidia Dudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego Niedzieli, rozpoczęła spotkanie od powitania gości oraz refleksji na temat rycerskości w naszych czasach. Stwierdziła, że orężem współczesnego rycerza może być słowo. Coraz trudniejsza sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej nasuwa pytanie, czy możemy milczeć, czy możemy pozwolić na to, aby na naszych oczach chrześcijanie zostali zmuszeni do opuszczenia Ziemi Zbawiciela - ziemi tak bardzo umęczonej, a zarazem miejsca najświętszego na ziemi?
Rodowód średniowiecznego rycerstwa, które było stanem powołanym do służby państwu, królowi, a w pewnym zakresie Kościołowi, przypomniał prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski w referacie pt. Co znaczy być kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie?. Rycerstwo w średniowiecznej formie odeszło w przeszłość, jednak jego idee pozostały. „Zapotrzebowanie na rycerzy i potrzeba praktykowania rycerskich ideałów jest dziś może jeszcze większe niż w czasach, gdy one się kształtowały” - powiedział Profesor. Współczesny rycerz nie zakuwa się w zbroję, ale pamięta o „skarbie przodków”, którym są rycerskie ideały, zawarte w Konstytucji Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, mówiącej m.in.: „Rycerskość oznacza samodyscyplinę, szlachetność i odwagę. Kto nie posiada zdecydowanej woli rozwijania i pogłębiania tych wartości w swoim życiu, nie będzie mógł być nigdy członkiem Zakonu. W środowisku społecznym, obfitującym we wszystko, gotowość do rezygnacji, szlachetne zaangażowanie na rzecz najsłabszych, odważna walka o sprawiedliwość i pokój - to charakterystyczne cechy Zakonu Grobu Bożego”.
Samodyscyplina jest cechą zapomnianą i lekceważoną we współczesnym, konsumpcyjnym świecie, w którym powszechną tendencją jest uleganie zachciankom, dążenie do komfortu w każdej sytuacji, lansowanie „luzu”. „Rycerska samodyscyplina winna być przykładem, że świat należy do tych, którzy potrafią nad nim zapanować, a nie do tych, nad którymi on panuje, i że jakość życia nie zależy od ilości skonsumowanych dóbr i przyjemności (...), ale od ukształtowania w sobie charakteru człowieka umiejącego powiedzieć «tak» i «nie», człowieka, który dobra duchowe ceni wyżej niż materialne, zna porządek jednych i drugich i bez samoostracyzmu w stosunku do świata potrafi wykorzystać dobra dane przez Boga dla pożytku duchowego i materialnego własnego i bliźnich ” - powiedział prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. Inna cecha - szlachetność rycerska zawsze wiązała się z postawą gotowości do bezinteresownej służby i pomocy bliźnim. Wobec ogromu potrzeb duchowych i materialnych współczesnego społeczeństwa polskiego, a także całego świata, możliwości praktykowania tej cechy jest bardzo wiele. Przypominając inne cechy rycerskiego ideału, trzeba wspomnieć o męstwie, które oznacza dzisiaj nie siłę fizyczną, ale mężne wyznawanie wiary i trwanie przy pełnieniu oraz obronie dobra. Chrześcijański rycerz powinien być również człowiekiem sprawiedliwym i roztropnym. W krótkim rozważaniu trudno przedstawić wszystkie konieczne rysy charakteru rycerza Zakonu Grobu Bożego.

Reklama

Rycerze Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej, założone przez św. Maksymiliana Marię Kolbego 16 października 1917 r., szybko stało się międzynarodowym maryjno-apostolskim ruchem, który obecnie działa na 5 kontynentach - w 46 krajach. Istotę tego Ruchu omówił o. Stanisław Piętka w referacie zatytułowanym: Co znaczy być Rycerzem Niepokalanej. Powiedział on m.in., że „Rycerstwo Niepokalanej to walka - najpierw z samym sobą, by odmienić nasze serca na lepsze.(...) Jest to więc codzienny wysiłek, by rozwijać się po chrześcijańsku, by każdego dnia stawać się bardziej chrześcijaninem; dziś bardziej niż wczoraj, a jutro bardziej niż dziś”. To jednak nie wystarcza. Konieczne jest również dawanie wyraźnego świadectwa życia chrześcijańskiego oraz umiejętność walki o Chrystusa, która oznacza pokorną i mądrą obronę prawdy Ewangelii. Wstąpienie do Rycerstwa Niepokalanej oznacza przyjęcie obowiązku aktywnej obecności w społeczności ludzkiej, w służbie godności i szczęścia człowieka. Takich ludzi jest wielu. Rycerstwo Niepokalanej liczy ok. 4 mln członków, w Polsce - ok. 2 mln zapisanych osób. Ten rejestr nie oddaje jednak liczby faktycznej, bowiem w okresie komunizmu możliwe było dokonanie zapisu tylko w formie duchowego zgłoszenia.

Polska Krucjata

Referat pt. Co oznacza być uczestnikiem Polskiej Krucjaty „Victoria Nostra Crux” przedstawił senator dr Jan Szafraniec, który przypomniał, że w ostatnim czasie jesteśmy świadkami wielu zjawisk, które nazwać trzeba profanacją, bezczeszczeniem, uwłaczaniem samemu Bogu. Do takich zjawisk należy m.in.: nadawanie związkom homoseksualnym statusu małżeństw, prawodawstwo dopuszczające eutanazję, bluźniercze ekspozycje artystyczne. „(...) do triumfu zła wystarczy, aby ludzie porządni nic nie robili”, dlatego „żeby nie ulec pokusie bierności i apatii w sytuacji, gdy wartościom względnym nadaje się wymiar absolutu, a wartości absolutne sprowadza się do wartości względnych, zdecydowaliśmy się w gronie Rycerzy Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, Stowarzysznia Rycerstwa Niepokalanej i Stowarzyszenia Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy - powołać polską krucjatę „Victoria Nostra Crux”.
Wśród jej celów wymienić można m.in.: krzewienie ideałów ewangelicznych i realizowanie nauki Kościoła katolickiego, ochronę życia i godności osoby ludzkiej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, obronę rodziny i małżeństwa jako związku mężczyzny i niewiasty, uświęconego sakramentem Kościoła. Powołanie Krucjaty jest wyjściem naprzeciw wezwaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił: „Europo, u progu trzeciego tysiąclecia otwórz swe drzwi Chrystusowi”.
Spotkanie prowadził ks. inf. Marian Mikołajczyk - komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Podczas spotkania przedstawiono wydaną w tym roku przez Wydawnictwo „BUK” Białystok książkę pt. Etos rycerski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję