Reklama

Kościół

Częstochowa: dziś rozpoczyna się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Na Jasnej Górze rozpocznie się dziś 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematami przewodnimi spotkania będą: podsumowanie wizyty ad limina apostolorum oraz XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

[ TEMATY ]

biskup

biskupi

Karol Porwich/Niedziela

Dwudniowe obrady biskupów rozpoczną się w czwartek, w godzinach popołudniowych. Jedną z głównych kwestii będzie omówienie wizyty ad limina apostolorum, którą biskupi odbyli w czterech grupach od 4 do 29 października br. Koordynatorzy poszczególnych grup przedstawią tematy, które były poruszane w watykańskich dykasteriach oraz podczas spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. Biskupi wymienią się też doświadczeniami, otrzymanymi radami oraz uwagami.

W czasie obrad podjęty zostanie również temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Został on zainaugurowany w Rzymie 9 i 10 października, a we wszystkich diecezjach na świecie – 17 października. Koordynatorem prac synodalnych w Kościele w Polsce jest bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. Podczas zebrania Episkopatu głos zabierze również prof. Aleksander Bańka, który wziął udział w rozpoczęciu Synodu.

W związku z trwającym Rokiem Rodziny Amoris Laetitia, jednym z punktów obrad będą sprawy rodziny. Podejmowane inicjatywy przedstawi przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel oraz dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg.

Jednym z gości zebrania będzie też dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński. Jego obecność będzie związana z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 400-leciem powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-leciem powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz 100. rocznicą podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich.

Wśród kwestii prawnych, które zostaną poruszone na Jasnej Górze, znajdzie się m.in. konstytucja apostolska „Pascite gregem Dei” (Paście owczarnię Bożą), która wchodzi w życie 8 grudnia br. Na jej mocy papież Franciszek promulgował nowy tekst księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego, zawierający przepisy dotyczące sankcji karnych w Kościele. Mówi ona m.in. o karaniu sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich, czy przestępstw gospodarczych.

Reklama

Oprócz aktualnych spraw związanych z życiem Kościoła w Polsce, podczas zebrania biskupów zostaną przeprowadzone wybory do niektórych gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

Zebranie zakończy się w piątek 19 listopada wczesnym popołudniem. Po obradach planowana jest publikacja komunikatu końcowego, a także konferencja prasowa dla dziennikarzy około godziny 14.00.

2021-11-18 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski biskup opowiada o pracy wśród Eskimosów

[ TEMATY ]

misje

biskup

Robert Karp

Oblaci są specjalistami od misji najtrudniejszych - te słowa papieża Leona XII powtarza w rozmowie z KAI biskup Wiesław Antoni Krótki OMI, ordynariusz położnej na Dalekiej Północy diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie. Pochodzący z Jaworzynki na Śląsku Cieszyńskim duchowny z kanadyjskim paszportem potrafi komunikować się w języku inuktitut, którym posługują się Eskimosi zamieszkujący Nunavut i Terytoria Północno-Zachodnie. Jeszcze w czasach, gdy uczył się w niższym seminarium duchownym Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przyszły biskup marzył, by wyjechać na najtrudniejsze misje.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję