Reklama

Nałożenie Paliuszy

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Abp Władysław Ziółek i abp Marian Gołębiewski otrzymali paliusze w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2004 r.

Abp Władysław Ziółek i abp Marian Gołębiewski otrzymali paliusze w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2004 r.

Audiencja generalna, 30 czerwca 2004 r.
Czcigodni Bracia w Biskupstwie,Drodzy Bracia i Siostry!

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, czczonych w sposób szczególny tutaj, w Rzymie, gdzie obaj przypieczętowali krwią swoje niezwykłe świadectwo miłości do Pana. Uroczysta Liturgia Eucharystyczna została ubogacona w tym roku przez braterskie uczestnictwo Jego Świątobliwości Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I, aby upamiętnić 40. rocznicę historycznego spotkania i uścisku w Jerozolimie między moim Czcigodnym Poprzednikiem - Sługą Bożym Pawłem VI a Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem. Znacząca była również Wasza obecność, Drodzy Arcybiskupi Metropolici, wybrani w ciągu ostatniego roku. Miałem radość nałożyć Wam święty paliusz, a dzisiaj znów się z Wami spotykam. Pozdrawiam Was z wielką miłością, wraz z Waszymi krewnymi i przyjaciółmi, swoją myślą zaś obejmuję wspólnoty powierzone Waszej trosce duszpasterskiej.

Reklama

2. Wasza droga obecność jest dla mnie okazją do refleksji nad znaczeniem starożytnego zwyczaju nałożenia paliuszy. Począwszy od IX wieku, arcybiskupi nominowani na stolice metropolitalne otrzymują od Papieża szczególny znak liturgiczny - właśnie paliusz, jako potwierdzenie komunii z Biskupem Rzymu. Znak ten, który Ojciec Święty nakłada podczas wszystkich uroczystych celebracji, zaś metropolici - w szczególnych okolicznościach, jest wąską stułą z białej wełny, noszoną na szyi. Każdego roku przygotowuje się tyle paliuszy, ilu jest nowych metropolitów. Paliusze, poświęcone przez Papieża podczas pierwszych Nieszporów na uroczystość Świętych Piotra i Pawła, zostają złożone w specjalnej szkatule, umieszczonej w konfesji Bazyliki Watykańskiej, przy grobie Apostoła, aby zostały nałożone następnego dnia arcybiskupom.

3. Znak paliusza również dziś zachowuje szczególną wymowę. Wyraża podstawową zasadę komunii, która nadaje kształt życiu Kościoła w każdym jego aspekcie; przypomina, że ta wspólnota na charakter organiczny i hierarchiczny; wskazuje, że Kościół, aby być jednym, wymaga jednego Kościoła jako Głowy Kościołów: Kościoła w Rzymie, którego Biskup, Następca Piotra jest Głową Kolegium Biskupów (por. posynodalna adhortacja apostolska Pastores gregis, 56).
Innym aspektem uzupełniającym, który ryt paliusza ukazuje bardzo jasno, jest katolickość Kościoła. Został on bowiem wezwany przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii wszystkim narodom i do służby całej ludzkości.

4. Drodzy Bracia i Siostry! Wielu z Was chciało towarzyszyć tym arcybiskupom w tak znaczącej okazji. To są Wasi Pasterze! Zapraszam, abyście pozostali w łączności z nimi i modlili się w intencji misji pasterskiej, do której zostali powołani. Myślę również o ośmiu metropolitach, którzy są nieobecni, zaś otrzymają paliusz w swoich stolicach biskupich.
Chrystus do wszystkich, jak niegdyś do Piotra, mówi z mocą: „Wypłyń na głębię!”. Zaprasza nas do wspaniałomyślności i zanurzenia się z ufnością w morzu życia, ufając w stałą opiekę Maryi, Matki Bożej, oraz we wstawiennictwo Apostołów Piotra i Pawła, którzy swoją krwią użyźnili początki Kościoła.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję