Reklama

Kolonia 2005

Papież znowu zaprasza młodych

Już można się zgłaszać na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii.
- Spodziewamy się ok. 800 tys. uczestników, ale przyjmiemy więcej - zapowiedział na konferencji w Warszawie ks. Ulrich Hennes, sekretarz niemieckiego Komitetu Organizacyjnego.
- Światowe Dni Młodzieży nie są oderwanymi epizodami w życiu Kościoła, stanowią ruch, który przynosi niezwykle bogate owoce - wyjaśniał abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Spotkania Jana Pawła II z młodzieżą to swoisty fenomen tego Pontyfikatu.
To objawienie Kościoła młodego, Kościoła nadziei.

Przygotowania

Światowy Dzień Młodzieży otworzy Ojciec Święty Jan Paweł II, który przybędzie łodzią na brzeg Renu. Odbędzie się on wprawdzie dopiero w sierpniu 2005 r., ale już teraz zaczynają się przygotowania.
- Za każdym razem na spotkaniach młodych z Papieżem widzimy, że obecny jest Duch Święty - stwierdził abp Stanisław Ryłko. Jego zdaniem, ŚDM to objawienie Kościoła młodego, Kościoła nadziei, a zarazem miejsce szczególnego dialogu z młodzieżą. To wielki program ewangelizacji młodych przez młodych.
- ŚDM to nie tylko wielkie święto, ale poważne duchowe zadanie - podkreślał bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Ks. Ulrich Hennes z Niemiec poinformował, że organizatorzy oczekują 800 tys. osób. - Ale będziemy przygotowani, jeśli przybędzie ich więcej - zapewnił. Spodziewa się na razie m.in. 100 tys. Hiszpanów, 80 tys. Włochów i 50-60 tys. Francuzów. Ilu będzie Polaków - jeszcze nie wiadomo. Natomiast ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacji XX ŚDM, ocenia, że programem duchowym zostanie w Polsce objętych ok. miliona młodych ludzi.

Jak Trzej Królowie

Reklama

Wszystkie Światowe Dni Młodzieży - według zamysłu Ojca Świętego - podejmują pewną myśl biblijną. Hasłem najbliższego spotkania są słowa z Ewangelii: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2). Jest to tradycyjne zawołanie Trzech Króli, którzy przybyli ze Wschodu do narodzonego Jezusa. Hasło wiąże się z miejscem ŚDM - słynna późnogotycka katedra w Kolonii stanowi bowiem miejsce kultu Mędrców ze Wschodu.
Duchowe przygotowania do XX Dnia Młodzieży obejmują sześć etapów, rozłożonych na poszczególne okresy roku liturgicznego. Rozpoczną się w październiku br. - od pytania o Chrystusa. W Adwencie młodzi będą pytać o prawdę, potem o odwagę, w Wielkim Poście - o miłość, w czasie Wielkanocy - o powołanie i charyzmat, wreszcie o jedność. Na każdy z etapów składa się konferencja tematyczna, praca w małych grupach, propozycja celebracji liturgicznej (np. nabożeństwa wyboru Chrystusa, wyznania wiary, Drogi Krzyżowej itd.) i darów duchowych, które zostaną złożone na ręce biskupów diecezjalnych w Niedzielę Palmową, a następnie przekazane Ojcu Świętemu.
- Naśladując Trzech Króli, czczonych w kolońskiej katedrze, młodzież złoży także dar dodatkowy, fundując w miarę swych możliwości ornaty i naczynia liturgiczne dla diecezji katolickich w Rosji i Kazachstanie - mówi ks. Suchodolski.
Przygotowane również zostały konspekty dziesięciu katechez dla uczniów szkół średnich 10 rad Chrystusa na drogę do Kolonii, opartych na słowach Chrystusa według Ewangelii. Ważnym wydarzeniem podczas pobytu młodzieży w diecezjach niemieckich będzie tzw. Dzień Społecznego Zaangażowania. Hasłem tego Dnia są słowa: Underconstruction - budujcie wraz z nami sprawiedliwy świat!. Odnosi się ono bezpośrednio do słów Jana Pawła II, który w zaproszeniu na XX ŚDM w Kolonii powiedział m.in.: „Współtwórzcie cywilizację miłości i sprawiedliwości!”.

Potrzebni wolontariusze

Znane są już również koszty udziału w XX Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii. Komitet Niemiecki podał do wiadomości oficjalną cenę pakietu pielgrzyma. Pełny pakiet, obejmujący okres od 15 do 21 sierpnia 2005 r., będzie kosztował 169 euro. Aby do Kolonii mogło przybyć jak najwięcej młodzieży, organizatorzy pomyśleli o udzieleniu rabatu krajom uboższym. W tym celu dokonali podziału wszystkich krajów, w zależności od ich zdolności finansowej, na trzy grupy: A, B i C. Polska została włączona do krajów grupy B i otrzymała 20 proc. zniżki. Każdy uczestnik polskiej grupy, w ramach opłat rejestracyjnych, otrzyma w lipcu 2005 r. tzw. polski pakiet, w skład którego wejdą m.in.: koszulka, czapeczka, chusta, identyfikator, „Vademecum pielgrzyma”, książka i płyta CD poświęcone ŚDM.
Podczas XX ŚDM w Kolonii przewidziana jest obecność 20 tys. wolontariuszy. Polska otrzymała 2 miejsca na tzw. wolontariat roczny oraz 300 miejsc na wolontariat miesięczny (sierpień 2005). Warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest zaangażowanie w życie Kościoła, dobra znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, ukończony 18. rok życia i pełna dyspozycyjność czasowa. Konieczny jest również list polecający od swojego duszpasterza oraz udział w jednym z trzech spotkań kwalifikacyjnych: w Poznaniu - 24 października, w Krakowie - 14 listopada, w Warszawie - 21 listopada. Zgłoszenia kandydatur przyjmowane są drogą internetową, pod adresem: www.sdm.org.pl Wolontariuszom organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, bilet komunikacji miejskiej, ubezpieczenie oraz dużo pracy; dojazd do Kolonii - na własny koszt.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję