Reklama

Pod patronatem „Niedzieli” II Rajd Gwiaździsty Szlakami Papieskimi

Turystyka w stylu ks. Karola Wojtyły

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Zakończył się II Gwiaździsty Rajd Szlakami Papieskimi w Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Sądeckim. Deszczowa pogoda sprawiła, że zrezygnowano z wyjścia na górskie szlaki. Do organizatorów Rajdu docierały informacje, że wiele osób i grup z powodu ulewy zawróciło z trasy. Zła pogoda nie odstraszyła jednak młodych, bo to głównie młodzież stawiła się na metę Rajdu w Limanowej, gdzie dotarło ponad pięćset osób. Deszczu nie wystraszyli się uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Targanicach k. Andrychowa. Ponad 20-osobowa grupa uczniów z rodzicami i wychowawcami przez dwa dni zmagała się z trudnymi warunkami na papieskim szlaku. „Ze szczytu Lubonia dosłownie zjeżdżałyśmy razem z błotem” - dzieliły się wrażeniami młode uczestniczki Rajdu.
Zakończenie Rajdu odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył ks. prof. Maciej Ostrowski - diecezjalny duszpasterz turystów z Krakowa, a kazanie wygłosił ks. Józef Drabik z Krynicy - duszpasterz turystów z diecezji tarnowskiej. W uroczystości wzięli udział także ks. prał. Józef Poręba - kustosz bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, ks. Stanisław Wojcieszak z Ochotnicy Dolnej, księża katecheci, przedstawiciele samorządu, turyści z różnych stron Polski. Uroczystość uświetnił śpiewem i muzyką Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Limanowianie”, orkiestra dęta i schola młodzieżowa przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz młodzież szkolna, która w krótkim programie słowno-muzycznym zaprezentowała poezje i wypowiedzi z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
W imieniu organizatorów uczestników Rajdu witał Marek Czeczótka - burmistrz Limanowej i Urszula Własiuk - prezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie. „Szlaki - mówiła U. Własiuk - są symbolem życia godnego, zgodnego z przykazaniami. Życzę, aby Wasze życiowe szlaki prowadziły bezpiecznie, abyście nauczyli się czerpać z nauczana naszego wielkiego Rodaka i umieli go słuchać, bo ubogaci to Wasze wewnętrzne życie i uszczęśliwi. 25 lat temu w czasie pierwszej pielgrzymki Ojciec Święty powiedział do goprowców, a więc ludzi, którzy w górach ratują życie: «pilnujcie mi tych szlaków». Zrozumienie nauczania Ojca Świętego przybliży do Boga, pomoże zgłębić zawiłości i tajemnice życia w dosłownym i duchowym znaczeniu, uratuje w trudnych chwilach, jakich nie brak w życiu. Turystyka refleksyjna w stylu Karola Wojtyły na szlakach wodnych i górskich odsłoni piękno świata i potęgę Stwórcy”.
W kazaniu ks. Drabik powiedział, że dzięki młodym ludziom szlaki żyją i będą żyć nadal. Wprawdzie turystyka górska wymaga pokonania różnych fizycznych barier, m.in. zmęczenia, lęku, jednak wielu ludzi pozostawia cywilizacyjny zgiełk i udaje się tam, gdzie jest cisza, blisko przyrody, w góry, by w pocie czoła przemierzać szlaki i wspinać się na szczyty. Czyni to dlatego, bo wysoko w górach, nad jeziorem, daleko od wielkich miast człowiek znajduje czas dla siebie, znajduje samotność i ciszę, może zatrzymać się i porozmawiać z Bogiem. „W ciszy, w tej niezwykłej świątyni, jaką jest piękno przyrody, na pewno łatwiej jest wniknąć w tajemnicę świata, w tajemnicę samego siebie i w to wszystko, co nas otacza” - powiedział ks. Drabik. Na zakończenie Mszy św. Jerzy Rieger - wiceprezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie, uczestnik wycieczek z ks. Karolem Wojtyłą - odczytał telegram skierowany od uczestników Rajdu do Ojca Świętego.
Po Mszy św. odbył się konkurs wiedzy o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, a jego uczestnicy zostali obdarowani albumami i książkami ofiarowanymi przez Wydawnictwa „Biały Kruk”, WAM, Foto-Ula i innych.
Był jeszcze poczęstunek. Wszyscy uczestnicy II Rajdu Gwiaździstego Szlakami Jana Pawła II otrzymali pamiątkowe znaczki, przewodniki i wydawnictwa oraz mogli spędzić miły wieczór, przyglądając się występom przygotowanym przez limanowską młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję