Reklama

Pod patronatem „Niedzieli” II Rajd Gwiaździsty Szlakami Papieskimi

Turystyka w stylu ks. Karola Wojtyły

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Zakończył się II Gwiaździsty Rajd Szlakami Papieskimi w Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Sądeckim. Deszczowa pogoda sprawiła, że zrezygnowano z wyjścia na górskie szlaki. Do organizatorów Rajdu docierały informacje, że wiele osób i grup z powodu ulewy zawróciło z trasy. Zła pogoda nie odstraszyła jednak młodych, bo to głównie młodzież stawiła się na metę Rajdu w Limanowej, gdzie dotarło ponad pięćset osób. Deszczu nie wystraszyli się uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Targanicach k. Andrychowa. Ponad 20-osobowa grupa uczniów z rodzicami i wychowawcami przez dwa dni zmagała się z trudnymi warunkami na papieskim szlaku. „Ze szczytu Lubonia dosłownie zjeżdżałyśmy razem z błotem” - dzieliły się wrażeniami młode uczestniczki Rajdu.
Zakończenie Rajdu odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył ks. prof. Maciej Ostrowski - diecezjalny duszpasterz turystów z Krakowa, a kazanie wygłosił ks. Józef Drabik z Krynicy - duszpasterz turystów z diecezji tarnowskiej. W uroczystości wzięli udział także ks. prał. Józef Poręba - kustosz bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, ks. Stanisław Wojcieszak z Ochotnicy Dolnej, księża katecheci, przedstawiciele samorządu, turyści z różnych stron Polski. Uroczystość uświetnił śpiewem i muzyką Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Limanowianie”, orkiestra dęta i schola młodzieżowa przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz młodzież szkolna, która w krótkim programie słowno-muzycznym zaprezentowała poezje i wypowiedzi z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
W imieniu organizatorów uczestników Rajdu witał Marek Czeczótka - burmistrz Limanowej i Urszula Własiuk - prezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie. „Szlaki - mówiła U. Własiuk - są symbolem życia godnego, zgodnego z przykazaniami. Życzę, aby Wasze życiowe szlaki prowadziły bezpiecznie, abyście nauczyli się czerpać z nauczana naszego wielkiego Rodaka i umieli go słuchać, bo ubogaci to Wasze wewnętrzne życie i uszczęśliwi. 25 lat temu w czasie pierwszej pielgrzymki Ojciec Święty powiedział do goprowców, a więc ludzi, którzy w górach ratują życie: «pilnujcie mi tych szlaków». Zrozumienie nauczania Ojca Świętego przybliży do Boga, pomoże zgłębić zawiłości i tajemnice życia w dosłownym i duchowym znaczeniu, uratuje w trudnych chwilach, jakich nie brak w życiu. Turystyka refleksyjna w stylu Karola Wojtyły na szlakach wodnych i górskich odsłoni piękno świata i potęgę Stwórcy”.
W kazaniu ks. Drabik powiedział, że dzięki młodym ludziom szlaki żyją i będą żyć nadal. Wprawdzie turystyka górska wymaga pokonania różnych fizycznych barier, m.in. zmęczenia, lęku, jednak wielu ludzi pozostawia cywilizacyjny zgiełk i udaje się tam, gdzie jest cisza, blisko przyrody, w góry, by w pocie czoła przemierzać szlaki i wspinać się na szczyty. Czyni to dlatego, bo wysoko w górach, nad jeziorem, daleko od wielkich miast człowiek znajduje czas dla siebie, znajduje samotność i ciszę, może zatrzymać się i porozmawiać z Bogiem. „W ciszy, w tej niezwykłej świątyni, jaką jest piękno przyrody, na pewno łatwiej jest wniknąć w tajemnicę świata, w tajemnicę samego siebie i w to wszystko, co nas otacza” - powiedział ks. Drabik. Na zakończenie Mszy św. Jerzy Rieger - wiceprezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie, uczestnik wycieczek z ks. Karolem Wojtyłą - odczytał telegram skierowany od uczestników Rajdu do Ojca Świętego.
Po Mszy św. odbył się konkurs wiedzy o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, a jego uczestnicy zostali obdarowani albumami i książkami ofiarowanymi przez Wydawnictwa „Biały Kruk”, WAM, Foto-Ula i innych.
Był jeszcze poczęstunek. Wszyscy uczestnicy II Rajdu Gwiaździstego Szlakami Jana Pawła II otrzymali pamiątkowe znaczki, przewodniki i wydawnictwa oraz mogli spędzić miły wieczór, przyglądając się występom przygotowanym przez limanowską młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję