Reklama

Poradnik dla nauczycieli

43. numer Zeszytu Metodycznego Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie, zatytułowany: Martyrologia Narodu Polskiego na ziemiach wschodnich w latach 1939-1945, jest poradnikiem dla nauczycieli, zawierającym scenariusze imprez, uroczystości, wieczorków patriotycznych i akademii, poświęconych upamiętnieniu tragicznych losów Polaków na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej. Poradnik został opracowany przez zespół nauczycieli historii pod redakcją Naczelnika Wydziału Oświaty i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Tarnowie - dr. Edmunda Juśko.
Z pewnością warto pokazać, iż w szkołach nie muszą odbywać się tylko uroczystości, festyny i imprezy związane tematycznie z integracją Polski z Unią Europejską. Nasza historia obfituje w smutne i tragiczne epizody, ale ludzie, którzy ją tworzyli, bez cienia wątpliwości zasługują na pamięć i szacunek. Szkoła, niezależnie od szczebla edukacyjnego, ma obowiązek spełniać to zadanie, będące ważną sferą jej działalności wychowawczej. Stąd apel zespołu opracowującego omawiany Zeszyt Metodyczny, skierowany do nauczycieli: „Nie pozwólmy, aby nasi wychowankowie, młodzi Polacy, opuszczając mury naszych szkół, nie mieli świadomości tragedii i cierpienia, jakie były udziałem setek tysięcy Polaków pomordowanych, zaginionych i represjonowanych na ziemiach wschodnich w czasie II wojny światowej. A nie jest to łatwe zadanie”. W okresie PRL-u tego zabraniano, a obecnie lekceważy się, kierując całą uwagę na dobrodziejstwa, jakie czekają Polskę w Unii Europejskiej.

Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, ul. Narutowicza 39, 33-100 Tarnów tel./fax (0-14) 631-63-78, 631-63-77, www.sce.pl., e-mail: sekretariat @sce.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję