Reklama

Poradnik dla nauczycieli

43. numer Zeszytu Metodycznego Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie, zatytułowany: Martyrologia Narodu Polskiego na ziemiach wschodnich w latach 1939-1945, jest poradnikiem dla nauczycieli, zawierającym scenariusze imprez, uroczystości, wieczorków patriotycznych i akademii, poświęconych upamiętnieniu tragicznych losów Polaków na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej. Poradnik został opracowany przez zespół nauczycieli historii pod redakcją Naczelnika Wydziału Oświaty i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Tarnowie - dr. Edmunda Juśko.
Z pewnością warto pokazać, iż w szkołach nie muszą odbywać się tylko uroczystości, festyny i imprezy związane tematycznie z integracją Polski z Unią Europejską. Nasza historia obfituje w smutne i tragiczne epizody, ale ludzie, którzy ją tworzyli, bez cienia wątpliwości zasługują na pamięć i szacunek. Szkoła, niezależnie od szczebla edukacyjnego, ma obowiązek spełniać to zadanie, będące ważną sferą jej działalności wychowawczej. Stąd apel zespołu opracowującego omawiany Zeszyt Metodyczny, skierowany do nauczycieli: „Nie pozwólmy, aby nasi wychowankowie, młodzi Polacy, opuszczając mury naszych szkół, nie mieli świadomości tragedii i cierpienia, jakie były udziałem setek tysięcy Polaków pomordowanych, zaginionych i represjonowanych na ziemiach wschodnich w czasie II wojny światowej. A nie jest to łatwe zadanie”. W okresie PRL-u tego zabraniano, a obecnie lekceważy się, kierując całą uwagę na dobrodziejstwa, jakie czekają Polskę w Unii Europejskiej.

Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, ul. Narutowicza 39, 33-100 Tarnów tel./fax (0-14) 631-63-78, 631-63-77, www.sce.pl., e-mail: sekretariat @sce.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Nawracać się do Boga

2021-07-31 22:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

31 lipca wspólnota parafialna w kościele przy ul. Stysia przeżywała wyjątkowy odpust. Tego dnia Kościół wspomina założyciela zakonu jezuitów.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w trwającym Roku Ignacjańskim, który przebiega pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo".

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję