Reklama

„Warsztaty w drodze”

Ogólnopolska Rada Pedagogiczna

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Z ks. kan. Eugeniuszem Jankiewiczem, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, nt. ogólnopolskiej pieszej pielgrzymki nauczycieli rozmawia Barbara Dziadura

Barbara Dziadura: - XII Ogólnopolskie Nauczycielskie „Warsztaty w drodze” przebiegać będą pod hasłem „ Aby Moc rozbrajała przemoc”. Dlaczego na to pielgrzymowanie nauczycieli z całej Polski zostało wybrane właśnie takie hasło?

Ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz: - Podczas tegorocznej dwunastodniowej wędrówki doskonalić będziemy nasze umiejętności w zakresie ochrony uczniów przed demoralizacją i przemocą. Wybraliśmy właśnie to hasło, gdyż problem agresji obecny jest także w polskich szkołach. Wiele środowisk zatroskanych o młode pokolenie, o wychowanie podejmuje te tematy. Jego źródła trzeba jednak doszukiwać się głębiej, a mianowicie we właściwie uformowanym sumieniu. Obowiązek kształtowania sumienia spoczywa na wszystkich wychowawcach. Od dawna trwa narzekanie, że szkoła daje wiedzę, ale za mało dba o właściwą formację sumienia, o to, by młodzież umiała cenić autentyczne wartości. Ubolewa nad tym sławny pedagog Bogdan Nawroczyński: „Charaktery krystalizują się dookoła wartości. Szczególnego znaczenia sprawa ta nabiera, gdy ma się do czynienia z dojrzewającą młodzieżą. W tym wieku najsilniejszy jest głód ideału, największa odraza do pustki duchowej. Źle jest, gdy szkoła nie może zapłodnić młodzieży własną wiarą, własnymi przekonaniami właśnie wtedy, gdy ją poczynają interesować zagadnienia religijne, moralne, filozoficzne, społeczne i polityczne. Jeszcze gorzej, gdy wychowawcy młodzieży takich przekonań nie posiadają”. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza wówczas, kiedy wydaje się nam, że wokoło dominuje nieuczciwość, zakłamanie i przemoc. Wtedy właśnie trzeba się zdobyć na męstwo moralne, by pozostać sobą, by dochować wierności sumieniu.

Reklama

- Pieszej wędrówce nauczycieli z Zielonej Góry na Jasną Górę od początku patronują nauczyciele i wychowawcy, którzy swoim charyzmatem życia pokazują, jaką drogą podążać w wychowaniu młodego pokolenia. W tym roku taką postacią będzie sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Dlaczego właśnie on?

- Rzeczywiście jest tak, że od kilku już lat szukamy świadków - w nawiązaniu do słów papieża Pawła VI, że świat współczesny słucha świadków, nie nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są świadkami. W tym kontekście szukamy przykładu osób, które świadectwem swojego życia, dorobkiem swojego życia godne są naśladowania. Mieliśmy bł. Marcelinę Darowską, bł. Natalię Tułasiewicz, św. Urszulę Ledóchowską, św. Jana de La Salle. W tym roku dobiega końca proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Uważamy, że jego szkoła pedagogiczna, wyrażona w Ruchu Światło-Życie, zdała i w dalszym ciągu zdaje egzamin. Jeżeli dziś przyjrzelibyśmy się inteligencji katolickiej w Polsce, to w większości przypadków są to ludzie, którzy wyrośli z tej szkoły ruchu oazowego. To jest niedoceniane, o tym zbyt mało się mówi. Ks. Blachnicki zostawił koncepcję szkoły formacji adresowaną do dzieci, do młodzieży, do dorosłych i do rodzin. I z tego trzeba korzystać. Będzie więc w tej naszej wędrówce towarzyszył nam jednego dnia moderator generalny Ruchu Światło-Życie - ks. Roman Litwińczuk wraz ze współpracownikami. Nawiązaliśmy też kontakt ze szkołą w Nowym Sączu, której patronuje sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

- Czym zatem są „Warsztaty w drodze”? Czy tylko pielgrzymką?

- Są bardzo czytelnym świadectwem nauczyciela, który swoje powołanie odkrywa na fundamencie Chrystusowej Ewangelii i chce czerpać z niej siły i moc do jego realizacji godnej, owocnej, pięknej, szlachetnej i wielkodusznej. Jest to Ogólnopolska Rada Pedagogiczna, która jest zarazem bardzo radykalną formą świadectwa i troski o to, by gruntownie poznać swoją misję i swoje powołanie oraz zaczerpnąć mocy od Chrystusa i od wspólnoty podobnie myślących. To nie jest zjawisko powszechne, ale ci, którzy nas obserwują z zewnątrz, niejednokrotnie dziękują nam i podtrzymują nas na duchu. Choć jest nas niewielu, to jesteśmy reprezentatywni dla całej Polski: co roku w „Warsztatach w drodze” biorą udział nauczyciele z wszystkich województw i reprezentujący całą strukturę oświatową - od nauczycieli przedszkoli po nauczycieli akademickich. Na tę wakacyjną Ogólnopolską Radę Pedagogiczną wszystkich nauczycieli serdecznie zapraszam.

- Dziękuję za rozmowę.

XII Ogólnopolskie Nauczycielskie „Warsztaty w drodze”

31 lipca - 13 sierpnia 2004 r. Hasło: „Aby Moc rozbrajała przemoc”

Temat: „Nauczyciel - uczeń: praca i obowiązki”

Zgłoszenia i informacje:
Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli, pl. Powstańców Wlkp. 1, 65-075 Zielona Góra, kontakt: Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki, ul. Aliny 17, tel. (0-68) 453-97-88. „Aspekty” - Redakcja, pl. Powstańców Wlkp. 2, 65-075 Zielona Góra, tel. (0-68) 451-23-56.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję