Reklama

Bezdroża III RP

Jan Maria Jackowski - autor słynnej Bitwy o Polskę, potem Bitwy o prawdę, poseł III kadencji Sejmu, obecnie przewodniczący Rady Warszawy z ramienia LPR - wydał książkę zatytułowaną: Drogi i bezdroża III RP. Jest to zbiór felietonów pisanych w tygodniku Solidarność w latach 2002-2004; zbiór czegoś więcej niż komentarzy do bieżących wydarzeń, ponieważ jest w tych tekstach i wiedza dziennikarska, sejmowa, samorządowa, i przenikająca wszystko ocena moralna tego, co współtworzyło dzień powszedni III Rzeczypospolitej. Analizując krajową scenę polityczną, Jackowski przygląda się patologiom władzy, pisze o wyzwaniach czy to globalizacji, czy integracji z Unią Europejską, zajmuje się aferą Rywina, śledzi środki masowego przekazu atakujące tradycyjną moralność, pełne antykatolickiej propagandy, nasycone antypedagogiką.
Przesłanie tej książki jest bardzo czytelne: nie udała się transformacja RP, ponieważ nie było lustracji i dekomunizacji - dlatego trudno dzisiaj o prawdziwą demokrację. Nie było uczciwej prywatyzacji, a jedynie złodziejskie uwłaszczanie się majątkiem narodowym - stąd ogromna bieda. Liberalizm gospodarczy wymiótł polski przemysł - stąd bezrobocie na ogromną skalę. Lewicowe rządy promowały patologie społeczne - stąd problemy z nieposzanowaniem życia, z wychowaniem, z upadkiem rodziny.
Wszystko to wiemy, jednak czytając teksty Jackowskiego, pełne dat i faktów, nie tylko możemy przeżyć jeszcze raz to, „jak marnowaliśmy szansę wolności”, ale zaniepokoić się obecną sytuacją po to, by zacząć wreszcie dokonywać mądrych wyborów, docenić dar wolności, kierować się wartościami niezmiennymi i nieprzemijającymi.

Jan Maria Jackowski, Drogi i bezdroża III RP, Warszawa 2004, Oficyna Wydawnicza Rytm, ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa, tel./fax: (0-22) 631-77-92; e-mail: dzial.handlowy@rytm-wydawnictwo.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję