Reklama

Wielkie remonty na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Na Jasnej Górze prowadzone są obecnie wielkie prace remontowe. W poprzednich numerach Niedzieli pisaliśmy o bardzo drogiej inwestycji, jaką jest klimatyzacja Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Większość prac trzeba zakończyć przed nadejściem fali wielkich pieszych pielgrzymek. Jak podaje o. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry, mury okalające główną bramę wejściową do Sanktuarium, zwaną Bramą Lubomirskich, zostaną rozebrane do fundamentów. Prace te już rozpoczęto. Z uwagi na niebezpieczne pochylenie się murów, kamienne bloki usytuowane przy tzw. kręgu, czyli rondzie wejściowym, zostaną odnowione. Wyłożona kolorową kostką powierzchnia, przedstawiająca herb Zakonu Paulinów, zyska nowe obramienie kamienne. Miliony nóg pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę, padające deszcze, śnieg, nanoszony piasek zrobiły w przeciągu kilkudziesięciu lat swoje. Płyty chodnikowe i kostka brukowa starły się do tego stopnia, że dziś mogą być niebezpieczne dla wchodzących. Będzie położona nowa kostka brukowa.
Także przy Bramie Jana Pawła II, w zachodniej części wałów, prowadzone są konieczne dla ratowania starych murów prace remontowe. Poddano również renowacji dwa zabytkowe dzwony znajdujące się u wejścia na Jasną Górę. Wymieniane są dachy nad Salą Rycerską i zabytkową Starą Biblioteką, zlokalizowaną w kompleksie zabudowań klasztornych. Tu także - dzięki ofiarności wiernych - kładziona jest nowa więźba dachowa oraz wymieniane poszycie dachów.

Osoby pragnące wspomóc finansowo prace remontowe podjęte na Jasnej Górze mogą swoje ofiary na ten cel wpłacać na konto:
Klasztor OO. Paulinów - Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2,
42-225 Częstochowa
nr konta: 35 1600 1097 0002 3405 5050 0001
z dopiskiem: „Darowizna - ofiara na remont Sanktuarium”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Był założycielem i prezesem stowarzyszenia RomAmor które zajmuje się dożywianiem bezdomnych i biednych ludzi na ulicach Rzymu, ale także odbudową więzi osób w trudnej sytuacji. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję