Reklama

Propozycje

Doceniona „Sztuka Sakralna”

Podczas Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów - SACROEXPO 2004 redakcja kwartalnika Sztuka Sakralna otrzymała nagrodę bp. Kazimierza Ryczana.
Kwartalnik ten ukazuje się od dwóch lat. Inicjatywa jego powstania wypłynęła od Tomasza Furdyny, późniejszego wydawcy czasopisma. Do swojego pomysłu w bardzo krótkim czasie przekonał on osoby, które dzisiaj tworzą Radę Programową pisma i je redagują. O informację na temat kwartalnika Sztuka Sakralna poprosiliśmy Magdalenę Musialik - redaktor naczelną pisma.
Red.

Gdy przystąpiliśmy do pracy nad pierwszym numerem Sztuki Sakralnej, uświadomiliśmy sobie, że tworzymy pierwsze i jedyne w Polsce pismo poświęcone sztuce sakralnej. Tego rodzaju wydawnictwa istniały we Włoszech, we Francji, w Niemczech, a nigdy wcześniej u nas. Możemy poszczycić się ogromem unikatowych zabytków i współczesnych dokonań w dziedzinie sztuki sakralnej. Dlaczego więc nie tworzyć pisma, które je promuje?
Staramy się także opisywać sakralną sztukę europejską, a nawet światową, ongiś zamieściliśmy tekst i fotografie opisujące katedrę w Los Angeles, a w przyszłym numerze będziemy pisać o boliwijskich dokonaniach śp. o. Ziobro.
Wśród poszczególnych działów Sztuki Sakralnej jest miejsce dla architektury, malarstwa, rzeźby, witrażu, a także muzyki, ikonografii, konserwacji oraz problemów i zagadnień związanych z budową i utrzymaniem obiektów sakralnych. Ponieważ pismo jest przede wszystkim adresowane do twórców i odbiorców sztuki sakralnej, stąd pomysł, by poszerzyć je o dział nazywany przez nas „technicznym”.
Pismo wydawane jest z niezwykłą starannością. Nie można bowiem tworzyć pisma o sztuce, nie ilustrując go. Nawet najlepszy tekst o architekturze nie obroni się bez fotografii. Bogata, a zarazem wysmakowana szata graficzna jest jednym z narzędzi do osiągnięcia celów, jakim służy kwartalnik. Zewnętrzny wygląd Sztuki Sakralnej to zasługa Piotra Panasiewicza - grafika, pracownika dydaktycznego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Można ufać, że otrzymana w Kielcach nagroda pomoże w propagowaniu kwartalnika, za którym nie stoi żadne wielkie wydawnictwo czy organizacja, a pismo, nie licząc współpracowników, tworzy sześć osób. I choć spotyka się ono z życzliwością duchowieństwa - cała nadzieja w mecenacie i czytelnikach.

Adres Redakcji: Sztuka Sakralna, ul. Kilińskiego 17, 30-308 Kraków, tel. (0-12) 260-43-11, 0-601-440-730, e-mail: redakcja@sakralna.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję