Reklama

Fundamenty naprawy państwa

Nowy numer „Znaków Nowych Czasów”

Ukazał się nowy, 10. z kolei zeszyt Znaków Nowych Czasów. Jego głównym tematem jest wielowątkowa debata na temat budowy silnej, nowoczesnej, sprawiedliwej i wiernej swojej duchowej tradycji Rzeczypospolitej. Środowisko skupione wokół pisma chce utrwalić taką debatę poprzez nadanie jej ram instytucjonalnych. Wczesną wiosną bieżącego roku utworzyło więc w Warszawie Klub Chrześcijańskiej Myśli Politycznej im. św. Tomasza Morusa. W numerze możemy znaleźć materiały z jego pierwszej minisesji, na której referaty wygłosili: abp Tadeusz Gocłowski, Maciej Płażyński i prof. Antoni Z. Kamiński.
Michał Drozdek - redaktor naczelny ZNCz pisze w numerze o idei Klubu: „Po kilkunastu latach budowy III Rzeczypospolitej nie jesteśmy przekonani, że to jest to, o co nam chodziło. Coraz wyraźniej zaczynamy pytać, czy najpierw nie trzeba było zastanowić się nad fundamentami, nad koncepcją zorganizowania tego państwa”. Pomysłodawcy Klubu nie chcieliby, by jego działalność ograniczała się tylko do samych dyskusji i wymiany poglądów, lecz aby była częścią szerszego ruchu obywatelskiego, który będzie starał się oddolnie zmieniać polską rzeczywistość. Jedną z najważniejszych inspiracji tego ruchu jest i będzie nauczanie Jana Pawła II.
Czytelnikom Niedzieli warto polecić także kilka ważnych artykułów z bieżącego numeru. Bp Antun Machota z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego pisze o prawosławnym spojrzeniu na proces jednoczenia się Europy, wskazując, że dla pełnej jedności naszego kontynentu konieczna jest wzajemna wymiana i obdarowanie tradycji bizantyjskiej i łacińskiej. W dziale historycznym Jerzy Skwara przypomina historię konspiracyjnej organizacji „Unia”, która wywodziła się z przedwojennego chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. W kręgach jej oddziaływania znajdował się m.in. młody Karol Wojtyła. W dziale „Europa i świat” uwagę przyciąga materiał dotyczący Wietnamczyków, których spore skupiska mieszkają od kilkunastu lat w Polsce. Warto prześledzić ich losy i dowiedzieć się czegoś więcej o historii ich azjatyckiej ojczyzny. W dziale dotyczącym problematyki krajowej Mikołaj Cześnik zastanawia się nad jedną z najważniejszych bolączek polskiej demokracji - ciągle malejącą liczbą ludzi uczestniczących w wyborach.
Godny polecenia jest szkic Anety Gawkowskiej pt. Komunitaryzm, wspólnotowość, wyzwanie, który zwraca uwagę na rozwój istotnego dzisiaj nurtu w światowej myśli politycznej, który stawia na budowanie społeczeństwa opartego na międzyludzkim solidaryzmie i integracji wspólnotowej. Szczególnie polska myśl i praktyka ma w tym nurcie poczesne miejsce, poczynając od filozofii romantycznej, poprzez refleksję Prymasa Tysiąclecia, Karola Wojtyły i katolicyzmu społecznego, a kończąc na doświadczeniach ruchu „Solidarność” i pracach ks. Józefa Tischnera.

ZNCz dostępne są w salonach sieci EMPIK i niektórych księgarniach. Pismo można zaprenumerować przez redakcję: ul. Nowogrodzka 84/86, 02-218 Warszawa, tel. (0-22) 622-59-74, e-mail: znaki.redakcja@wp.pl, adres w internecie: http://www.zncz.org. Redakcja prowadzi też sprzedaż numerów archiwalnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję