Reklama

Fundamenty naprawy państwa

Nowy numer „Znaków Nowych Czasów”

Ukazał się nowy, 10. z kolei zeszyt Znaków Nowych Czasów. Jego głównym tematem jest wielowątkowa debata na temat budowy silnej, nowoczesnej, sprawiedliwej i wiernej swojej duchowej tradycji Rzeczypospolitej. Środowisko skupione wokół pisma chce utrwalić taką debatę poprzez nadanie jej ram instytucjonalnych. Wczesną wiosną bieżącego roku utworzyło więc w Warszawie Klub Chrześcijańskiej Myśli Politycznej im. św. Tomasza Morusa. W numerze możemy znaleźć materiały z jego pierwszej minisesji, na której referaty wygłosili: abp Tadeusz Gocłowski, Maciej Płażyński i prof. Antoni Z. Kamiński.
Michał Drozdek - redaktor naczelny ZNCz pisze w numerze o idei Klubu: „Po kilkunastu latach budowy III Rzeczypospolitej nie jesteśmy przekonani, że to jest to, o co nam chodziło. Coraz wyraźniej zaczynamy pytać, czy najpierw nie trzeba było zastanowić się nad fundamentami, nad koncepcją zorganizowania tego państwa”. Pomysłodawcy Klubu nie chcieliby, by jego działalność ograniczała się tylko do samych dyskusji i wymiany poglądów, lecz aby była częścią szerszego ruchu obywatelskiego, który będzie starał się oddolnie zmieniać polską rzeczywistość. Jedną z najważniejszych inspiracji tego ruchu jest i będzie nauczanie Jana Pawła II.
Czytelnikom Niedzieli warto polecić także kilka ważnych artykułów z bieżącego numeru. Bp Antun Machota z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego pisze o prawosławnym spojrzeniu na proces jednoczenia się Europy, wskazując, że dla pełnej jedności naszego kontynentu konieczna jest wzajemna wymiana i obdarowanie tradycji bizantyjskiej i łacińskiej. W dziale historycznym Jerzy Skwara przypomina historię konspiracyjnej organizacji „Unia”, która wywodziła się z przedwojennego chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. W kręgach jej oddziaływania znajdował się m.in. młody Karol Wojtyła. W dziale „Europa i świat” uwagę przyciąga materiał dotyczący Wietnamczyków, których spore skupiska mieszkają od kilkunastu lat w Polsce. Warto prześledzić ich losy i dowiedzieć się czegoś więcej o historii ich azjatyckiej ojczyzny. W dziale dotyczącym problematyki krajowej Mikołaj Cześnik zastanawia się nad jedną z najważniejszych bolączek polskiej demokracji - ciągle malejącą liczbą ludzi uczestniczących w wyborach.
Godny polecenia jest szkic Anety Gawkowskiej pt. Komunitaryzm, wspólnotowość, wyzwanie, który zwraca uwagę na rozwój istotnego dzisiaj nurtu w światowej myśli politycznej, który stawia na budowanie społeczeństwa opartego na międzyludzkim solidaryzmie i integracji wspólnotowej. Szczególnie polska myśl i praktyka ma w tym nurcie poczesne miejsce, poczynając od filozofii romantycznej, poprzez refleksję Prymasa Tysiąclecia, Karola Wojtyły i katolicyzmu społecznego, a kończąc na doświadczeniach ruchu „Solidarność” i pracach ks. Józefa Tischnera.

ZNCz dostępne są w salonach sieci EMPIK i niektórych księgarniach. Pismo można zaprenumerować przez redakcję: ul. Nowogrodzka 84/86, 02-218 Warszawa, tel. (0-22) 622-59-74, e-mail: znaki.redakcja@wp.pl, adres w internecie: http://www.zncz.org. Redakcja prowadzi też sprzedaż numerów archiwalnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję