Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

50. rocznica śmierci Gasperiego - jednego z „ojców Europy”

19 sierpnia br. obchodzono we Włoszech 50. rocznicę śmierci Alcide De Gasperiego, jednego z „ojców Europy”, współinicjatora utworzonej w 1949 r. Rady Europy oraz Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Za jego rządów Włochy stały się jedną z sił napędowych w stopniowym jednoczeniu Europy. Zaproszony do udziału w Konferencji Katolickiej w Brukseli w 1948 r., De Gasperi przedstawił proces jednoczenia Europy jako budowanie zapory przeciwko wywrotowym działaniom partii komunistycznych i zagrożeniu sowieckiemu. Konfrontacja z komunizmem rodzimym i międzynarodowym utwierdziła go w tym. Jednak, jak wynika z jego pism i licznych wystąpień publicznych, zasadnicza motywacja była znacznie szersza. Chodziło mu bowiem o nawiązanie do inspirowanego przez chrześcijaństwo ideału jedności i przypomnienie, że chrześcijaństwo stanowiło jeden z fundamentalnych czynników, które ukształtowały Europę.
De Gasperi jest pochowany w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca.

Chiny

Komunistyczne władze aresztowały księży

Reklama

W chińskiej prowincji Hebei aresztowano 8 księży Kościoła podziemnego oraz 2 seminarzystów. Wśród aresztowanych jest administrator diecezji Baoding Zhang Zhenquian - poinformowała Fundacja im. kard. Kunga w Stamford (USA).
Przedstawiciele fundacji zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej oraz do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby rozważyć organizację kolejnych Igrzysk Olimpijskich, w 2008 r., w Chinach. Ich zdaniem, kraj, który nie przestrzega podstawowych praw człowieka, nie może propagować ducha olimpijskiego i nie zasłużył na taki zaszczyt.
Wraz z aresztowaniem administratora diecezja Baoding została całkowicie pozbawiona kierownictwa. Jej biskup, 73-letni Jacob Su Zhimin został aresztowany w 1997 r. i od tego czasu nic nie wiadomo o jego losie. Ostatni raz widziano go w listopadzie 2003 r. podczas krótkiego pobytu w szpitalu. Bp Zhimin jest jednym z licznych biskupów i księży wiernego Rzymowi Kościoła, zatrzymanych przez władze w Pekinie. Ślad zaginął również po biskupie pomocniczym w Sus Francesco An Shuxin, aresztowanym w 1996 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wietnam

100 tys. katolików pielgrzymowało do sanktuarium maryjnego La Vang

Ponad 100 tys. wietnamskich katolików pielgrzymowało w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do znanego sanktuarium maryjnego La Vang w diecezji Hue, w centralnym Wietnamie.
To miejsce pielgrzymkowe upamiętnia objawienia maryjne z 1798 r., kiedy to Maryja ukazała się grupie katolickich uchodźców. Po ustaniu prześladowań zbudowano w La Vang drewnianą kaplicę, którą niestety w połowie XIX wieku spalili nowi prześladowcy. Od 1885 r. w La Vang istnieje murowany kościół, z czasem kilkakrotnie powiększany. W 1961 r., na pamiątkę zjednoczenia kraju i przywrócenia wolności religijnej, biskupi Wietnamu Południowego rozpoczęli budowę nowej świątyni, ogłaszając jednocześnie La Vang narodowym centrum maryjnym. W tym samym roku papież Jan XXIII podniósł kościół w La Vang do godności bazyliki mniejszej. Od tego czasu sanktuarium budowano z wielkim rozmachem. Jednak podczas drugiej wojny wietnamskiej w 1972 r. wszystkie zabudowania La Vang znajdujące się w strefie walk całkowicie zniszczono.
Reżim komunistyczny do dziś niechętnie patrzy na wielkie pielgrzymki do La Vang. Są one „solą w oku” władz również dlatego, że przypominają o wspaniałej karcie w historii katolicyzmu wietnamskiego. W Wietnamie żyje ok. 8 mln katolików, co stanowi 10% ludności tego kraju.

Irak

Masowe ucieczki chrześcijan

Reklama

„Już 40 tys. irackich chrześcijan opuściło kraj od momentu, kiedy doszło do ataków na kościoły w Mosulu i Bagdadzie” - poinformowała Pascale Isho Warda, minister ds. uchodźców i migrantów Iraku. Minister Warda wyraziła zaniepokojenie tak dużą liczbą emigrantów. Przyznała także, że strach powodowany przez ataki terrorystyczne udziela się całemu społeczeństwu irackiemu, nie tylko chrześcijanom. Po atakach na kościoły w Mosulu i Bagdadzie z 1 sierpnia br., w których zginęło 11 osób, a 50 zostało rannych, chrześcijanie żyją w wielkim napięciu. Coraz więcej z nich decyduje się na wyjazd. Zamykają sklepy, sprzedają domy i uciekają do pobliskiej Jordanii lub Syrii. Niektórzy wyjeżdżają nawet do dalekiej Australii lub Szwecji. Chrześcijanie stanowią w Iraku 3% (ok. 700 tys.) jego mieszkańców, pozostałe 97% (ok. 24 mln) to wyznawcy islamu.

USA

Sędzia Sim Lake w stanie Texas nakazał usunięcie kamiennego monumentu z tekstem Biblii sprzed budynku sądu w Harris County. Uzasadniając decyzję, sędzia argumentował, że „monument zmusza do lektury Biblii, co jest sprzeczne z konstytucją, która gwarantuje oddzielenie Kościoła od państwa”. Władze Harris County zapowiedziały odwołanie od tej decyzji, argumentując, że monument został ufundowany za prywatne pieniądze i zamieszczony na nim tekst jest zgodny z wolnością wypowiedzi, do czego mają prawo jego fundatorzy. Jest to kolejny taki przypadek. W lutym br. w stanie Wisconsin sąd nakazał usunąć głaz z Dziesięciorgiem Przykazań z miejskiego parku w La Crosse. Wcześniej, w 2003 r., Sąd Najwyższy w USA nakazał usunąć monument upamiętniający Dekalog z budynku sądu stanowego w Montgomery, stolicy stanu Alabama.

Korea Południowa

Reklama

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia br. koreańscy katolicy modlili się, aby dzięki wstawiennictwu Matki Bożej w kraju panował pokój i doszło do zjednoczenia podzielonej Korei. Z okazji uroczystości specjalny list wystosowali: arcybiskup Seulu i administrator apostolski Phenianu Nicholas Cheong Jin-suk oraz John Chrisostom Kwon Hyok-ju, biskup Andongu. W Korei Południowej kult maryjny jest bardzo rozpowszechniony, wizerunki Matki Bożej można spotkać w każdym kościele i jego otoczeniu.
Jedyne sanktuarium maryjne znajduje się w Namayang, w diecezji Suwon. Do miejsca, gdzie w 1866 r. śmiercią męczeńską zginęło wielu chrześcijan, przybywają pielgrzymi z całego kraju. W 1999 r. patronką sanktuarium została Matka Boża.

Hiszpania

Władze miasteczka Tavernes Blanques w regionie autonomicznym Walencji obdarzyły jego patronkę - Matkę Bożą Porzuconych z Carraixet tytułem „wieczystej Burmistrzyni honorowej”. Jest to spełnienie jednomyślnej decyzji podjętej w maju br. przez wszystkie partie polityczne obecne we władzach miasteczka.
Podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej przez wikariusza biskupiego archidiecezji walenckiej - ks. Angela Saneugenio w miejscowym kościele Trójcy Przenajświętszej, burmistrz Arturo Ros symbolicznie przekazał Patronce laskę władzy, nadając jej jednocześnie tytuł „wieczystej Burmistrzyni honorowej”, wygrawerowany na pięknie wykonanej płycie.

Wietnam

W państwowej oficynie wydawniczej Wietnamu opublikowany został pierwszy w tym kraju Leksykon Kościoła Katolickiego. W 80-milionowym Wietnamie żyje ponad 5,5 mln katolików, nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje ponad 2,8 tys. księży; w kraju tym pracuje także ok. 12 tys. zakonników i zakonnic, w wyższych seminariach duchownych studiuje ok. 1,3 tys. kleryków (1,7 tys. kandydatów przygotowuje się do podjęcia studiów). Leksykon zamieszcza też informacje dotyczące 550 tys. wietnamskich katolików żyjących w 37 krajach poza ojczyzną. Komunistyczne władze Wietnamu zgodziły się na umieszczenie w leksykonie m.in. artykułu o męczennikach wietnamskich z czasów panowania reżimu.

Tydzień na świecie

Prezydent USA George W. Bush ogłosił w Cincinnati, w przemówieniu na dorocznym kongresie weteranów wojennych, największą od zakończenia zimnej wojny reorganizację wojsk USA na świecie. Obejmuje ona m.in. redukcję sił tego kraju w Europie (głównie w Niemczech) i w Azji (przede wszystkim w Korei Południowej) o 70-100 tys. żołnierzy.

Media doniosły, że na londyńskim dworcu autobusowym Victoria Coach Station i w innych centralnych punktach Londynu koczują wciąż Polacy, którzy wbrew prounijnej propagandzie mediów nie znaleźli w Wielkiej Brytanii pracy. Zawiedzeni obietnicami zatrudnienia, nie mogą się zdecydować na powrót do kraju, gdzie wielu z nich nie miało pracy. Często nie stać ich na powrót do Polski.

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii dostępna jest gra komputerowa, która - bez informowania o tym - powtarza kłamliwą propagandę niemiecką z 1939 r., iż to nie Niemcy, ale Polacy wywołali II wojnę światową. Gra Codename: Panzers ma wejść na polski rynek 1 września! W jej reklamie jest mowa, że „oddaje ona realia II wojny światowej”. Całą sprawą zainteresowało się polskie MSZ.

Do 85 mln ton rosyjskiej ropy rocznie będzie płynąć ukraińskimi rurociągami. Umowę w tej sprawie - obowiązującą przez co najmniej 15 lat - podpisali w Soczi premierzy Rosji i Ukrainy. Leonid Kuczma stwierdził, że porozumienie zapewnia Ukrainie stabilizację, jednak - zdaniem obserwatorów - jest ono korzystne przede wszystkim dla Rosji i zwiększa jej wpływy na Ukrainie. - Porozumienie może pośrednio wpłynąć na wzrost cen paliw w Polsce - uważa prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska.

Mimo wznowionych walk i rozruchów w Iraku ok. 1300 delegatów z całego kraju zebrało się w Bagdadzie na Konferencji Narodowej, która ma zapoczątkować demokratyczną debatę na temat przyszłości państwa. Niemające precedensu w dziejach Iraku zgromadzenie przywódców religijnych, politycznych, etnicznych i plemiennych ma pomóc w wybraniu 100-osobowej Rady Narodowej, namiastki parlamentu, która powinna działać do zaplanowanych na styczeń 2005 r. wyborów powszechnych.

Rzecznik osaczonego w Nadżafie szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra poinformował oficjalnie, że szyici „zapraszają Papieża Jana Pawła II, by pomógł w rozwiązaniu kryzysu” w tym mieście. W specjalnym oświadczeniu Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło gotowość podjęcia mediacji w Nadżafie.

W obozie dla uchodźców kongijskich z plemienia Tutsi w Gatumba, koło stolicy Burundi, doszło do masakry. Grupa ludzi z organizacji zbrojnej Hutu z Burundi, pod nazwą Narodowy Front Wyzwolenia (FNL), wtargnęła do obozu i zamordowała 159 azylantów, w tym wiele kobiet i dzieci; ponad 100 osób zostało rannych. Caritas Internationalis i Caritas Burundi ruszyła z natychmiastową pomocą dla pozostałych przy życiu uciekinierów w obozie Gatumba.

Co najmniej 2 mln Kenijczyków cierpi głód; z powodu suszy zniszczeniu uległo 60% zbiorów.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach Polka Otylia Jędrzejczak zdobyła jeden złoty i 2 srebrne medale w pływaniu (kolejno: na 200, 100 i 400 m). Brązowy medal we florecie wywalczyła Sylwia Gruchała.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowscy osadnicy zaatakowali chrześcijańską wioskę na Zachodnim Brzegu

2025-07-09 09:19

[ TEMATY ]

atak

Żydowscy osadnicy

chrześcijańska wioska

Zachodni Brzeg

PAP/EPA

Zachodni Brzeg. Izraelska flaga widoczna nad palestyńskimi domami

Zachodni Brzeg. Izraelska flaga widoczna nad palestyńskimi domami

Żydowscy ekstremiści zaatakowali chrześcijańską wioskę Taybeh, na wschód od Ramallah na fali aktów przemocy osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu. W opublikowanym oświadczeniu duchowieństwo wioski skarży się na „systematyczne ataki”. Zagrażają one nie tylko ogólnemu bezpieczeństwu, ale także celowo wymierzone są w chrześcijańską tożsamość mieszkańców i ich dziedzictwo religijne.

Ostatnio osadnicy podpalili kościół św. Jerzego, który pochodzi z V wieku i jest uważany za jeden z najstarszych zabytków religijnych w Palestynie. Mówi się, że szybka interwencja ludności zapobiegła całkowitemu zniszczeniu ruin starożytnej świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy ksiądz z Chin, który został męczennikiem

[ TEMATY ]

męczennicy

święci

zwiastowaniepanskie.com.pl

9 lipca obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Augustyna Zhao Ronga i jego 119 Towarzyszy. Kim był ten święty z Chin i czym zasłynął?

W młodości Św. Augustyn Zhao Rong prowadził dosyć rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat otrzymał pracę strażnika w więzieniu. Gdy w 1772 r. rozpoczęły się w Chinach prześladowania religijne zostało aresztowanych wielu katolików, a Zhao Rong został przydzielony do ich pilnowania.
CZYTAJ DALEJ

Bardo. Katecheci szukali nadziei podczas wakacyjnych rekolekcji

2025-07-09 23:11

[ TEMATY ]

katecheza

Bardo

rekolekcje dla katechetów

Archiwum prywatne

Katecheci podczas wspólnej modlitwy w czasie rekolekcji w Bardzie

Katecheci podczas wspólnej modlitwy w czasie rekolekcji w Bardzie

Gdy niepewność wobec przyszłości katechezy rośnie, a szkolne reformy budzą lęk, rekolekcje w Bardzie dla katechetów diecezji świdnickiej stały się oazą nadziei i przypomnieniem, że wciąż są w Jego rękach.

Rekolekcje u stóp Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej prowadził w dniach od 3 do 5 lipca ks. Radosław Mielczarek ze Świdnicy, który w prosty, a zarazem głęboki sposób ukazywał sens zaufania Bożej Opatrzności – szczególnie w trudnym dziś powołaniu nauczyciela wiary. Rekolekcje odbywały się pod hasłem „W Jego rękach” i dla wielu stały się odpowiedzią na pytania i niepokoje związane z przyszłością katechezy w polskich szkołach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję