Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Familiada „ToR” 2004 w Nowym Bieżanowie

Mieszkańcy Nowego Bieżanowa przygotowują FAMILIADĘ „ToR” 2004, która będzie trwać od piątku 24 września br. do niedzieli 26 września. Będzie to FAMILIADA TROSKI O RODZINY.
Piątek 24 września będzie dniem modlitwy. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach można będzie uczestniczyć w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz we Mszy św. o godz. 15.20. Natomiast w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie można będzie uczestniczyć w Nabożeństwie Światła i Nadziei o godz. 20.00, Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00 oraz całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu, która zakończy się o godz. 6.00 Roratami Familiadowymi.
W sobotę 25 września o godz. 7.00 w Bieżanowie rozpocznie się I Targ Familiadowy. Od 9.00 do 14.00 w obiektach sportowych tej dzielnicy trwać będą imprezy sportowe. Natomiast o godz. 14.00 na scenie przy ZSO 12 (ul. Telimeny) rozpoczną się imprezy kulturalne. Wśród imprez towarzyszących w sobotę zaplanowano m.in. wystawę fotografii Adama Bujaka Impresje watykańskie w ZSO (ul. Telimeny) oraz wykład nt. Uwłaszczenie mieszkań spółdzielczych, który wygłosi prof. Adam Biela, senator RP, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, w 29. Gimnazjum (ul. Aleksandry).
W niedzielę 26 września w sanktuarium Najświętszej Rodziny odprawione zostaną Msze Święte: o godz. 9.30 - dla młodzieży, o szczęśliwą miłość, o 12.30 - Suma, o 17.00 - dla małżeństw świętujących w bieżącym roku 50- i 25-lecie.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod następującymi adresami: Parafia Najświętszej Rodziny, ul. Aleksandry 1, 30-837 Kraków, tel. 658-03-50 (codziennie ksiądz dyżurny), ks. Jakubiec - tel./fax 658-62-66; Centrum dla Bezrobotnych „PRACA-TAK”, ul. Aleksandry 1, tel./fax 659-14-44 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00; w Internecie: www.nowy.biezanow.diecezja.krakow.pl

Reklama

Sejm powinien zakazać handlu w niedziele

O wprowadzenie ustawowego zakazu handlu w niedziele i święta oraz wymuszania kilkunastogodzinnego dnia pracy zaapelował do Sejmu wiceprzewodniczący Episkopatu Polski - abp Stanisław Gądecki. Podczas dziękczynnej Mszy św. za tegoroczne plony, odprawionej w niedzielę na terenie Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu, Hierarcha przestrzegł również samych pracowników, by nie ulegali „pokusie chciwości”, domagając się pracy w dni świąteczne.
„Obyczaje niszczące niedzielę jako dzień odpoczynku wciskają się przez wymuszanie, i to na dużą skalę, takiej pracy w niedzielę, która nie jest społecznie niezbędna - powiedział Arcybiskup. - Doświadczają tego ludzie, którzy muszą dzisiaj regularnie pracować w niedzielę, jeśli tylko nie chcą utracić pracy. Doprawdy, najwyższy już czas, aby zjawisko to zostało uporządkowane przez sensowną ustawę sejmową. Podobnie zresztą, jak zjawisko wymuszania nieustannego dnia pracy, nieraz do kilkunastu godzin dziennie” - mówił.
Nawiązując do majowej uchwały NSZZ „Solidarność”, wzywającej parlament do uchwalenia przepisów zakazujących handlu w niedziele i święta, wiceprzewodniczący Episkopatu stwierdził, że „nadszedł czas, by - podobnie jak w Niemczech - Kościół spotkał się ze związkowcami i związkami zawodowymi, broniąc jednej i tej samej sprawy - to znaczy sprawy człowieka, czasami także wbrew jego własnej woli”.
Abp Gądecki pochwalił miasta, które w odpowiedzi na apel „Solidarności” i Kościoła wprowadziły zakaz świątecznego handlu i zganił te, które nie chcą tego uczynić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stabilny stan powołań kapłańskich w Polsce

„Ponad 1400 osób, mniej więcej tyle samo co przed rokiem, przyjęto na pierwszy rok studiów seminaryjnych w Polsce” - poinformował przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych - ks. Wacław Depo. Jego zdaniem, nie ma mowy o kryzysie powołań w Polsce.
Do seminariów diecezjalnych przyjęto w tym roku 1092 kandydatów. To o 16 osób więcej niż w roku ubiegłym. „Nie jest to wielka różnica, ale liczby te świadczą, że w Polsce nie ma mowy o kryzysie powołań do kapłaństwa” - komentuje ks. Depo. W sumie do kapłaństwa przygotowuje się w polskich seminariach diecezjalnych i zakonnych ponad 7000 kandydatów.
Niekwestionowanym liderem pozostaje Tarnów, gdzie kształci się 273 kleryków. W seminarium przemyskim jest ich 189, w katowickim - 188, a w warszawskim i krakowskim - po 161. W Radomiu studiuje 154 kleryków, we Wrocławiu - 152 i w Siedlcach - 146.
Wśród seminariów zakonnych największą liczbą powołań cieszą się Pallotyni. W ich Seminarium w Ołtarzewie studiuje 147 kleryków. W Dominikańskim Konwencie św. Jacka w Krakowie kształci się 117 kandydatów do kapłaństwa, podobnie jest u Oblatów. Stu zakonników przygotowuje się do święceń kapłańskich u Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie. „Cieszymy się tym darem, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to «skarb niesiony w naczyniach glinianych». Rozwój i dojrzewanie tych powołań zależą od ścisłej współpracy wychowawców, formatorów i przełożonych z kandydatami do święceń” - podkreśla ks. Depo.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych poinformował, że w Polsce istnieją obecnie 43 diecezjalne seminaria duchowne. W tej liczbie mieszczą się nowe seminaria w Świdnicy i Bydgoszczy oraz seminarium duchowne obrządku greckokatolickiego diecezji warszawsko-przemyskiej. Poza tym istnieją także 44 zakonne punkty formacyjne - zarówno studiów filozoficznych, jak i teologicznych - które w niektórych zgromadzeniach funkcjonują osobno.

„Oni - czyli za chwilę my” - debata o starości

Osoby często uczestniczące w praktykach religijnych są najbardziej solidarne w niesieniu pomocy seniorom - wynika z badań CBOS pt. Polacy wobec ludzi starych i własnej starości. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się 8 września konferencja nt. Oni - czyli za chwilę my. Zastanawiano się nad wyzwaniami, przed jakimi staje Polska w obliczu starzenia się społeczeństwa.
Obecnie osoby starsze stanowią 12,8 proc. polskiego społeczeństwa. Zgodnie z szacunkami, w 2020 r. stanowić będą już 17 proc. Tymczasem w Polsce solidarność z ludźmi w podeszłym wieku ma głównie rodzinny charakter, gdyż w większości to właśnie krewni - a nie instytucje - dbają o opiekę i zdrowie seniorów. Udzielanie pomocy ludziom dotkniętym uciążliwościami wieku sędziwego zadeklarowała ponad 1/4 ankietowanych. 67 proc. z nich pomaga członkom najbliższej rodziny, 28 proc. pomaga sąsiadom, a tylko sporadycznie pomoc ta ma charakter zinstytucjonalizowany.
Z badań gerontologicznych przedstawionych przez prof. Zbigniewa Woźniaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wynika, że dla seniorów najistotniejsze znaczenie mają: dobre zdrowie fizyczne, bezpieczeństwo ekonomiczne, towarzystwo, koleżeństwo, aktywne życie społeczne oraz szczęśliwe życie rodzinne. Ankietowani wskazywali równie często na potrzebę doświadczania miłości ze strony krewnych i przyjaciół. Wielu z nich bardziej niż wsparcia materialnego potrzebuje na tym etapie życia pomocy w dostrzeżeniu sensu własnego życia.
Według prof. Szatur-Jaworskiej z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, celem polityki społecznej winien być nie tylko poziom życia seniorów, ale wspieranie ich w rozwiązywaniu sytuacji krytycznych, typowych dla tego okresu, jak np. wdowieństwo czy niepełnosprawność. Postulowała jednocześnie wspieranie młodych, aby mogli budować swój kapitał na starość. Zaniedbania zdrowotne, bezrobocie w młodszym wieku rzutują na to, jaka później będzie ich starość - stwierdziła. Jej zdaniem, obecnie polityka rodzinna koncentruje się głównie na działaniach na rzecz dzieci i wychowujących je rodziców, a należałoby zadbać również o zachowanie bądź wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.

Tydzień w Polsce

Kanał telewizji rosyjskiej PBK (Pirmasis Baltijos Kanalas), kierowany do widzów w krajach bałtyckich, nadał film dokumentalny nt. paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym odpowiedzialnością za podpisanie tej umowy autorzy obarczyli Polskę! Armia Czerwona ukazana jest w dokumencie jako wyzwoliciel państw bałtyckich. Szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz zapowiedział, że MSZ zajmie się tą sprawą. Zdaniem naszych parlamentarzystów, strona polska powinna złożyć oficjalny protest i upomnieć się o prawdę historyczną.

Premier Marek Belka odwołał prezesa NFZ Lesława Abramowicza. Obowiązki prezesa NFZ premier powierzył Markowi Lejkowi, dotychczasowemu zastępcy Abramowicza, który z kolei 9 marca br. zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Panasa.

Nowym ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym został Andrzej Kalwas, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Wcześniej resortem kierował Marek Sadowski (oddał się do dyspozycji premiera Belki po tym, jak media nagłośniły, że dzięki immunitetowi od 1995 r. unika odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego).

W Sejmie odbyła się debata nt. zmian w ustawie o kombatantach, zaproponowanych przez SLD. Nowela zakłada przywrócenie uprawnień tzw. utrwalaczom władzy ludowej. Część opozycyjnych klubów i kół poselskich zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Ostatecznie trafił on do dalszych prac do komisji.

Planowane obniżenie nakładów budżetowych na naukę oznacza wykluczenie młodych ludzi z szans na karierę naukową i likwidację wielu tego rodzaju placówek - uznali przedstawiciele świata nauki w czasie konferencji prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Projekt budżetu na 2005 r. zakłada obcięcie dotacji na naukę o 13% w stosunku do 2004 r. Środowiska naukowe zapowiedziały, że na spotkaniu z premierem będą się domagać zmiany planów - aby nakłady z budżetu na naukę wzrosły w stosunku do 2004 r. o 10%.

Administracja państwowa będzie w większym stopniu odpowiadała przed sądami za szkody wyrządzone obywatelom. W życie weszła nowelizacja kodeksu cywilnego, która zakłada m.in., że dochodzenie roszczeń wobec samorządów terytorialnych czy Skarbu Państwa będzie możliwe w sytuacji, gdy udowodniona zostanie bezprawność działania organu władzy, a nie jak dotychczas - wina funkcjonariusza. Decyzję o tym, czy organ państwa wyrządził szkodę w danej sprawie, podejmują sądy cywilne.

Znani łódzcy przedsiębiorcy - bracia Gałkiewiczowie złożyli w miejscowej delegaturze ABW zeznania, w których ujawnili, że przez lata musieli się opłacać lokalnym działaczom SLD.

Niespełna 1/2 udziałów w największym polskim banku - PKO BP, zostanie wystawiona na sprzedaż. Do budżetu państwa z tej prywatyzacji może trafić 5-6 mld zł. Sprzedaż akcji PKO BP ma uratować planowane przez rząd na ten rok przychody z prywatyzacji (ok. 30-35% całej oferty powinno trafić do krajowych inwestorów instytucjonalnych; inwestorzy zagraniczni będą mogli kupić ok. 35% całej oferty. Akcje będą mogli nabywać również inwestorzy indywidualni).

Wojewoda mazowiecki zaskarżył do wojewódzkiego sądu administracyjnego uchwałę Rady Miejskiej w Radomiu o ograniczeniu godzin otwarcia placówek handlu detalicznego w niedziele i święta. Zwolennicy uchwały twierdzą, że wojewoda uległ lobby handlowców, zwłaszcza zachodnich supermarketów.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję