Reklama

Kościół

Abp Depo o tegorocznej wizycie duszpasterskiej

Słowo pasterskie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego w sprawie duszpasterskiej wizyty kolędowej.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

kolęda

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka !

W trzecią Niedzielę Adwentu, zwaną Niedzielą Radości, zwracam się do Was – Drodzy wierni Archidiecezji Częstochowskiej ze słowem pokrzepienia oraz wezwania do ufności i modlitwy. Źródłem naszej nadziei, a nawet radości nie są ludzkie przedsięwzięcia i obietnice wyjścia z kryzysu, w jakim znalazła się ludzkość, ale pewność naszej wiary, że Pan jest wśród nas. Dlatego wskazując na Eucharystię pragnę jeszcze raz z całą stanowczością powiedzieć za św. Janem Pawłem II, że zbawić nas może tylko Osoba Jezusa Chrystusa, w Jego rękach są losy nasze i całego świata. Proszę zatem, abyście przez adwentowe nawrócenie, sakrament pokuty i adorację jeszcze intensywniej przeżywali tę wielką tajemnicę wiary, jaką jest żywa i zbawienna dla nas obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niech w adwentowej przemianie pomoże nam Maryja – Niewiasta Eucharystii, do której zwracajmy się każdego dnia w rodzinnej modlitwie różańcowej. Naśladujmy cnoty Maryi i poświęcajmy się Jej Niepokalanemu Sercu. Przekonani jesteśmy, że tylko Matka Boża Niepokalana Dziewica może nam u Swego Syna wyprosić wszelkie łaski ocalenia dla naszej Ojczyzny. Dlatego wierzymy tak, jak Ona, że dla Boga wszystko jest możliwe. Wyrazem wiary Maryi jest Jej pójście do krewnej św. Elżbiety, a owocem ich spotkania uwielbienie Boga, który pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje (por. Łk 1,39–56).

W ewangelicznej scenie nawiedzenia, którą rozważamy w czwartą Niedzielę Adwentu, znajdujemy biblijny wzór dla wizyty duszpasterskiej, w tradycji polskiej zwanej kolędą. Nie jest to tylko pobożny zwyczaj, ale obowiązek wynikający z prawa kościelnego, które stanowi, że proboszcz powinien „nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu” (kan. 529 § 1). W obecnej jednak sytuacji epidemicznej oraz zmieniających się przepisów sanitarnych w planowaniu i realizacji wizyty duszpasterskiej należy kierować się miłością i roztropnością duszpasterską, poczuciem odpowiedzialności za innych i siebie, różną wrażliwością i stanem zdrowia wiernych oraz księży.

Reklama

W związku z tym wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie „od drzwi do drzwi” nie jest wskazana. Możliwa jest jednak wizyta duszpasterska u tych, którzy wcześniej sami wyraźnie o to poproszą. Realizację wizyty duszpasterskiej można również przełożyć na inny stosowny czas w ciągu roku, gdy warunki epidemiczne będą na to pozwalać.

Podziel się cytatem

W przypadku, gdy wizyta duszpasterska zostanie odłożona na późniejszy stosowny czas, nie wykluczone jest, by księża proboszczowie zapraszali wiernych z poszczególnych ulic czy rejonów parafii na wspólną modlitwę za rodziny do kościołów parafialnych. Wszystkie jednak działania muszą uwzględniać zasadę dobrowolności, bieżące restrykcje sanitarne, sytuację i specyfikę parafii oraz budynku kościoła, a także oczekiwania wiernych.

Drodzy Bracia i Siostry przez to pasterskie słowo, pragnę i ja – naśladując przykład św. Jana Pawła II – duchowo zapukać do drzwi Waszych domów i z Wami wszystkimi się spotkać oraz serdecznie pozdrowić (por. Jan Paweł II, List do rodzin, 1).

Z serca błogosławię:

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen!

(-) + Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Częstochowa, 10 grudnia 2021 r.

********

Kuria Metropolitalna Częstochowa, 10 grudnia 2021 r.

w Częstochowie

L. dz. 1820/4.1/2021

Z a r z ą d z e n i e

Powyższe słowo należy odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych we wszystkich kościołach w niedzielę 12 grudnia br.

(-) ks. Marian SZCZERBA

Wikariusz Generalny

2021-12-10 12:44

Oceń: +18 -10

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie z Leonem XIV

2025-10-07 15:20

Niedziela częstochowska 41/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Monika Książek/Niedziela

Przekraczamy Drzwi Święte, aby otrzymać wielkie łaski od Boga. Pielgrzymujemy do grobu św. Piotra Apostoła w duchu dziękczynienia za naszą archidiecezję – zwrócił się do pielgrzymów na progu Bazyliki św. Piotra abp Wacław Depo.

Do Wiecznego Miasta, ale także do innych miejsc we Włoszech, jak: Cascia, Asyż, Loreto, Manoppello, Monte Cassino w ostatnich dniach września pielgrzymowało ponad 150 osób z naszej archidiecezji, dziękując za 100 lat Kościoła częstochowskiego. W rozmowie z Niedzielą opowiedzieli o swoich przeżyciach i spotkaniach na modlitwie ze świętymi.
CZYTAJ DALEJ

Św. Pelagia – od nierządnicy do pokutnicy

[ TEMATY ]

święci

Autorstwa Sharon Mollerus/commons.wikimedia.org

Św. Pelagia

Św. Pelagia

Pelagia, znana również jako Małgorzata, pochodziła z Antiochii. Była piękną kobietą, ale prowadziła się nieobyczajnie. Była tancerką i śpiewaczką.

Zwracała na siebie uwagę swym bogatym w złoto, srebro i perły strojem. Biskup Nonnus z Heliopolis kiedy ją zobaczył, zapłakał, że ludzie nie troszczą się o swoją duszę, a o urodę i stroje. Podjął modlitwę za jawnogrzesznicę. Małgorzata pewnego dnia przyszła do świątyni i poruszona jego słowami, z płaczem rzuciła się do jego nóg. Na chrzcie otrzymała imię Pelagia. Oddała majątek na jałmużnę dla ubogich, a sama podjęła pokutę. Udała się do Jerozolimy, gdzie pędziła żywot surowy i umartwiony. Zamieszkała w pustelni. Zmarła ok. 457 r. Jest patronką aktorek.
CZYTAJ DALEJ

Kiedy Jerzy Ciesielski zostanie ogłoszony błogosławionym? „Czekamy na trzeci głos – vox Dei”

2025-10-08 19:34

[ TEMATY ]

Sługa Boży Jerzy Ciesielski

https://diecezja.pl/

- Czekamy na trzeci głos - głos samego Boga - który potwierdzi, że zarówno ludzie, u których cieszył się opinią świętości, jak i Kościół, który pochylił się nad jego sylwetką i przeprowadził skrupulatne dochodzenie, nie mylą się – mówi referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr Andrzej Scąber, zapytany, kiedy Jerzy Ciesielski może zostać ogłoszony błogosławionym. 9 października mija 55 lat od śmierci męża, ojca, profesora i kandydata na ołtarze.

9 października 1970 roku. Chartum. W katastrofie statku na Nilu ginie Jerzy Ciesielski i dwójka jego dzieci – Kasia i Piotruś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję