Reklama

W „Białym Kruku”

„Z Wadowic do Rzymu”

Prezentacja pierwszej na świecie rysunkowej biografii ks. Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II odbyła się w krakowskim Wydawnictwie „Biały Kruk”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komiks, który powstał we Francji, w polskiej wersji wydanej przez „Białego Kruka” nosi tytuł Z Wadowic do Rzymu. Dzieje życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Autorami rysunków są Dominique Bar i Guy Lehideux, a scenariusza - Luis-Bernard Koch. Światowej sławy rysownicy dla zilustrowania życia Jana Pawła II posłużyli się dokumentacją fotograficzną Adama Bujaka i Arturo Mari. Ich rysunkowa opowieść o Janie Pawle II ukazuje całe życie Karola Wojtyły od dzieciństwa, przez pracę podczas drugiej wojny światowej, teatr, studia w Krakowie, drogę życia kapłańskiego - od wikariusza do kardynała, a następnie pontyfikat Jana Pawła II.
Sam komiks podzielony jest na dwie części, z których każda jest poprzedzona przedmową. Do pierwszej części Powołanie Karola Wojtyły wprowadzenie napisał kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. „Ta oto łatwa i przyjemna w lekturze książeczka próbuje odtworzyć ważne obrazy i wydarzenia, etapy zadziwiającego życia, które ukształtowały tego odważnego Papieża, pełnego nadziei i nadzwyczajnego miłosierdzia” - napisał m.in. kard. Poupard. Druga część zatytułowana Niestrudzony pielgrzym poprzedzona jest przedmową brazylijskiego bp. Dominique You, który - jak pisze - był świadkiem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w 1980 r. do Brazylii. Wtedy Ojciec Święty poprosił ówczesny rząd o możliwość odwiedzenia faweli - miejsc charakterystycznych dla miejskiej biedy, które są jak ściek pod gołym niebem, gdzie tłoczą się tysiące domów na palach. Pośrodku tego bagna znajduje się wzgórze, na którym króluje piłka nożna, handel narkotykami i prostytucja - napisał bp You i podkreślił: „Niestrudzony Pielgrzym przestrzegał nas już pierwszego dnia. Nie lękajcie się! Otwórzcie szeroko drzwi Zbawicielowi!”.
Z Wadowic do Rzymu to barwna, rysunkowa opowieść o dużych walorach artystycznych i edukacyjnych. Podkreślali to przybyli na prezentację goście. Bp Antoni Długosz z Częstochowy, doświadczony katecheta i duszpasterz dzieci i młodzieży, znany z telewizyjnego programu dla dzieci Ziarno zauważył, że ta forma przekazu, posługująca się językiem obrazu, jest ważnym nośnikiem informacji, bo czytelnik staje się współuczestnikiem wydarzeń. Wyraził też uznanie dla Wydawcy, który znany jest na rynku wydawniczym z poważnych wydawnictw albumowych, a tym razem podjął się wydania komiksu. Pomysł, aby życiorys Ojca Świętego przedstawić w formie komiksu, z niepokojem przyjął artysta plastyk - Attila Jamrozik wieloletni prezes oddziału krakowskiego ZPAP. Po zapoznaniu się z zawartością książki - o czym mówił podczas prezentacji - uznał ją za wydanie trafione, podkreślając, że książka charakteryzuje się artystyczną narracją historyczną, z trafną skalą uproszczeń i spójną szatą graficzną.
Zanim Wydawnictwo „Biały Kruk” zdecydowało się na wydanie polskiej wersji komiksu, przeprowadziło sondaż wśród uczniów kilku krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Okazało się, że wśród 87 młodych ludzi tylko jedna osoba miała zastrzeżenia co do tematyki publikacji, uznając, że osoba Ojca Świętego nie powinna być bohaterem rysunkowej opowieści - poinformował Leszek Sosnowski, szef „Białego Kruka”. Młodzież przyjęła publikację z dużą aprobatą. „Dobrze, że książka jest w komiksowej formie, ponieważ wiele dzieci nie lubi czytać książek, a woli komiksy.(...) Rysunki są ładne i podobne do rzeczywistych postaci. Młodsze dzieci zrozumieją ją dość łatwo” - napisała Weronika M. z IV klasy.
Książka, której adresatem są dzieci i młodzież, może być interesującą lekturą także dla dorosłych, a na pewno będzie doskonałym upominkiem na gwiazdkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz z Gazy: wojna się nie skończyła, nadal umierają dzieci

2026-02-06 15:07

[ TEMATY ]

dzieci

wojna się nie skończyła

proboszcza z Gazy

nadal umierają

PAP

Palestyńczycy oglądają miejsce izraelskiego ataku lotniczego, którego celem był obóz namiotowy w południowej Strefie Gazy

Palestyńczycy oglądają miejsce izraelskiego ataku lotniczego, którego celem był obóz namiotowy w południowej Strefie Gazy

Proboszcz katolicki z miasta Gaza ks. Gabriel Romanelli niepokoi się sytuacją dzieci w Strefie Gazy. „Od początku zawieszenia broni w październiku ubiegłego roku w Strefie Gazy zmarło około 100 dzieci. Żadne z nich nie zmarło z przyczyn naturalnych” - powiedział duchowny w rozmowie z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Kapłan zwrócił uwagę, że wojna jeszcze się nie skończyła. Chociaż w niektórych częściach Strefy Gazy ustały masowe bombardowania, to ataki trwają nadal, zwłaszcza poza tzw. żółtą linią, granicą wojskową ustanowioną podczas zawieszenia broni w październiku.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: w niedzielę zbiórka do puszek na pomoc Ukrainie

2026-02-06 10:19

[ TEMATY ]

Archidiecezja Warszawska

pomoc Ukrainie

zbiórka do puszek

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 8 lutego we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się zbiórka do puszek na pomoc Ukrainie.

W wyniku działań wojennych oraz nasilonych bombardowań infrastruktury energetycznej wielu mieszkańców Ukrainy zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej i ogrzewania, co naraża ich na utratę zdrowia i życia.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: zniszczenia w sanktuarium spowodowane przez wichury sięgają 2 mln euro

2026-02-06 17:09

[ TEMATY ]

Fatima

sanktuarium

zniszczenia

Adobe Stock

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, na środkowym zachodzie Portugalii, zostało dotkliwie doświadczone z powodu utrzymujących się od 28 stycznia nad Półwyspem Iberyjskim orkanów Kristin i Leonardo. Jak przekazał mediom rektor sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas, wskutek huraganowych wiatrów, które nadeszły nad Fatimę na terenie tego miejsca kultu maryjnego doszło do strat szacowanych na 2 mln euro.

Sprecyzował, że tylko na przełomie stycznia i lutego na terenach należących do sanktuarium, w tym w pobliżu Kaplicy Objawień, wichury zniszczyły ponad 500 drzew. - Odtworzenie tych drzewostanów będzie trwało dekadami i będzie dla nas wyzwaniem - stwierdził ks. Cabecinhas, dodając, że wskutek huraganowych wiatrów zniszczeniu uległa też część infrastruktury sanktuarium. Straty obejmują też zniszczenia w budynkach należących do fatimskiego sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję