Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom: Wprowadzenie relikwii błogosławionych

Relikwie błogosławionego kardynała i męczennika z warszawskiego Żoliborza wprowadzono do par. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

[ TEMATY ]

relikwie

Strzegom

Krystyna Smerd

Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionych kapłanów

Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionych kapłanów

Na zakończenie parafialnych rekolekcji, uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Stefana kard. Wyszyńskiego (fragment włosów) i bł. ks. Jerzego Popiełuszki (drobinka kości męczennika) do strzegomskiej bazyliki dokonali proboszcz ks. prał. Marek Babuśka oraz ks. Łukasz Kopczyński - adwentowy rekolekcjonista. Kapłanom w procesji towarzyszyli ministrantami oraz członkowie Bractwa Świętego Józefa oraz Bracia Templariusze - w uroczystych togach i płaszczach.

Po instalacji relikwii na kamiennym postumencie i odmówieniu specjalnej modlitwy ku czci błogosławionym duchowym, głos zabrał miejscowy proboszcz: - Prosimy was bł. kard. Stefanie Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którzy jesteście obecni od dzisiaj w naszej parafii w swoich relikwiach, abyście stali się naszymi orędownikami przed obliczem Pana Boga. Błagajcie za nami, aby Ewangelia kształtowała naszą codzienność, abyśmy nie ulegali zagrożeniom współczesnego świata, i aby było wśród nas więcej miłości i zrozumienia, szacunku i poświecenia. Cieszymy się, że od tej pory relikwie błogosławionych będą już na stałe mam towarzyszyć podczas znaczących uroczystości i świąt w bazylice - podkreślił proboszcz.

Pod koniec wybrzmiały także słowa podziękowań dla fundatorów relikwiarzy, którymi zostali Franciszek Piłat i dolnośląscy działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych ze Strzegomia i okolic.

2021-12-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostny Dzień Skupienia szafarzy nadzwyczajnych

Niedziela świdnicka 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

misterium

Strzegom

Szafarze Komunii św.

Krystyna Smerd

Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Odpust – darem Boga i Kościoła – to hasło wielkopostnego dnia skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., które odbyło się w sobotę 29 lutego w strzegomskiej bazylice. Wzięło w nim udział 106 szafarzy, którzy wysłuchali wykładu, uczestniczyli we Mszy św. i obejrzeli misterium Tajemnice Eucharystii.

Zgodnie z hasłem dnia rozważaliśmy, czym jest odpust rozumiany, jak mówi nam Katechizm Kościoła Katolickiego, jako darowanie winy – wyjaśniał tuż po wykładzie ks. dr Arkadiusz Chwastyk, oficjał Sądu Biskupiego w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję