Reklama

Niedziela Podlaska

Świąteczne celebracje Biskupa Drohiczyńskiego

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia 2021 r. ks. bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. Pasterskiej w Katedrze Drohiczyńskiej. Tego dnia sprawował również Eucharystię w Parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Drugiego dnia świąt – 26 grudnia 2021 r. Pasterz diecezji celebrował Mszę św. w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie.

Bartosz Czarnocki, Robert Krakowiak

W homilii podczas Mszy. św. Pasterskiej ks. Biskup określił czas Narodzenia Pańskiego jako „okazje do innego spojrzenia na każde ludzkie narodziny, do wdzięczności za dar życia, do przełamania obaw młodych małżonków planujących przyszłość swoich rodzin, liczbę dzieci i rozważających wszystkie za i przeciw”.

Ekscelencja zwrócił uwagę na symbolikę postaci Cezara Augusta oraz Jezusa, które jawią się w Ewangelii św. Łukasza. „Zaprowadzony pokój przez rzymskiego cesarza, uważanego przez poddanych za wielkiego dobroczyńcę – okazał się nietrwały. Jezus zaś jest samym dawcą pokoju i to nierozumianego jako przerwa w wojnie, przemijającego i kruchego, ale silnego i trwałego na wieki” – powiedział ks. Biskup.

Kaznodzieja nawiązał również do postawy pasterzy. „Z wielkim przejęciem poszli oddać pokłon Panu. Nie byli ludźmi cieszącymi się szacunkiem, nie mieli wykształcenia, ani wpływów, ale poruszeni podpowiedzią Bożych posłańców zareagowali z hojnością i prostotą serca”. Wskazał, że obraz pasterzy koresponduję z postawą ludzi współczesnych. „Ileż to domów zbudowanych w najwyższym standardzie i za wielkie pieniądze, ma owszem uginające się stoły i stosy prezentów, ale chłód wieje w nich nawet z ognia palącego się w stylowym kominku i z wymuszonych prezentów” – powiedział.

Na zakończenie Eucharystii miejscowy proboszcz i dziekan drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski przywołał fragment książki ks. Tadeusza Dajczera „Rozważania o wierze”. Wskazał, że „miłość Chrystusa jest niezaprzeczalnym faktem. Kiedy doświadczamy Bożej Miłości, która się wyraziła w wstąpieniu na Ziemię, jak również w Eucharystii – zaczynamy patrzeć z innej perspektywy”.

Ks. Biskup Piotr Sawczuk nawiedzając w dniu Bożego Narodzenia Konkatedrę pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, w wygłoszonym słowie Bożym podkreślił, że „piękne są Święta Bożego Narodzenia. Ileż dobrych emocji wyzwalają, ileż serc poruszają ku dobru, ileż dają natchnień artystom wysokiej sztuki, ileż ludowych tradycji wokół nich narosło”. Zwrócił również uwagę na warunki, w jakich Chrystus przyszedł na świat. „Został złożony w żłobie służącym normalnie do karmienia zwierząt. Nie zostały zachowane wymogi sanitarne, nie było żadnych wygód, a jednak stajnia stała się najcudowniejszym domem, pełnym miłości, radości i nadziei”.

Reklama

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia 2021 r. ks. bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. Pasterskiej w Katedrze Drohiczyńskiej.

Natomiast 26 grudnia ks. Biskup tradycyjnie sprawował Mszę św. w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie. W wygłoszonym słowie Bożym wskazał na istotną rolę rodziny w życiu każdego człowieka. „Rodzina jest naturalnym środowiskiem, które może stać się szkołą poświęcenia, przezwyciężenia egoizmu oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym. W rodzinie człowiek uczy się kierowania swoim życiem według zamysłu Bożego, a także uczy się posłuszeństwa i odpowiedzialności za siebie i innych”.

Przywołał przykłady wielu małżonków, którzy krocząc drogą swojego powołania, osiągnęli świętość w życiu rodzinnym. Tym samym zachęcił on do aktywnego zaangażowania w życie swojej rodziny. Ks. Biskup zakończył rozważania słowami modlitwy do Świętej Rodziny z adhortacji Amortis laetitia : „Święta Rodzino z Nazaretu niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów: ktokolwiek został zraniony albo zgorszony, niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia. Święta Rodzino z Nazaretu, przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle. Jezu, Maryjo i Józefie, usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania! Amen.”

2021-12-26 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję