Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekumenia w Kleszczowie

18 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Marian Florek

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

Świątynia zgromadziła wiernych nie tylko z miejscowej wspólnoty. Spotkanie zainaugurowała znana kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”. Przed Ewangelią wg św. Mateusza o Mędrcach ze Wschodu, odczytaną przez gospodarza spotkania ks. Krzysztofa Michałek-Górala, odmawiano modlitwy i śpiewano. Wspólnie wybrzmiały słowa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz”.

Kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

Mówił w nim o tym, że Jezus narodził się dla wszystkich. Wskazał, że przewodnikami na tegorocznych drogach ekumenicznych są Mędrcy ze Wschodu. Oni mają nam wskazać, jak mamy się modlić i dążyć do jedności. Pierwszych chrześcijan nazywano ludźmi drogi. I my jesteśmy nadal w drodze i dążymy do celu. Podobnie jak Mędrcy. – Kiedyś ta droga naszej wiary się zaczęła i wszyscy dążymy do jednego celu. Taka jest wspólna droga chrześcijan – podkreślał bp Przybylski. Wskazywał na wspólny początek drogi, na narodzenie się Jezusa, i na ostateczny cel wędrówki, który jest wspólny. Wyraził nadzieję, że w niebie nie będzie już podziałów. – I ten cel powinien nas, chrześcijan różnych denominacji, jednoczyć – deklarował w dalszej części kazania. Zakończył przypomnieniem myśli św. Jana Pawła II o ekumenizmie z encykliki „Ut unum sint”, że jedność chrześcijan należy budować na wspólnej modlitwie. Nabożeństwo w Kleszczowie było wypełnieniem testamentu Jana Pawła II.

W nabożeństwie uczestniczyli: ks. Mariusz Frukacz, redaktor prowadzący edycję częstochowską Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Andrzej Pękalski, proboszcz parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie, oraz ks. Mateusz Jelinek z kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie.

Na zakończenie ks. Michałek-Góral podziękował wszystkim zebranym i udzielił błogosławieństwa. W rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że w przyszłości modlitwy o jedność chrześcijan będą się odbywały częściej niż tylko jeden raz w styczniu.

2022-01-18 23:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: podręcznik przygotowania do małżeństwa międzywyznaniowego

[ TEMATY ]

ekumenizm

małżeństwo

Jakub Krechowicz/fotolia.com

„Podręcznik przygotowania do małżeństwa międzywyznaniowego katolicko-protestanckiego” przedstawiono 16 stycznia na konferencji prasowej w Domu Protestantyzmu w Paryżu. Przygotował go Mieszany Komitet Katolicko-Luterańsko-Reformowany. Dokument ma być narzędziem dla duszpasterzy zaangażowanych w przygotowanie narzeczonych do zawarcia tego typu małżeństwa i w towarzyszenie takim międzywyznaniowym parom.

Dyrektor krajowego biura ds. jedności chrześcijan przy Konferencji Biskupów Francji ks. Emmanuel Gougaud wyjaśnił, że ten „praktyczny podręcznik” powstał na życzenie rady episkopatu ds. jedności chrześcijan i relacji z judaizmem oraz Luterańsko-Reformowanej Wspólnoty Protestanckiej - organu współpracy czterech Kościołów luterańskich i reformowanych w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej

2022-05-19 07:02

[ TEMATY ]

wspomnienia

Matka Elżbieta Czacka

Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Dziś, 19 maja, w Kościele po raz pierwszy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. - Już teraz widać owoce beatyfikacji m. Elżbiety. Odczuwamy jej obecność i działanie. Ogromnie wzrasta też kult. W ciągu ostatnich miesięcy Laski odwiedziło już ponad tysiąc grup z Polski i z całego świata – mówi s. Radosława Podgórska FSK. Dziś o godz. 9 Mszy św. w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, przypadające 19 maja, połączone będzie ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach, który jest duchowym pomnikiem Założycielki. Jak informuje s. Podgórska, święto Ośrodka, obchodzone dotychczas 15 maja, zastaje od tego roku przesunięte właśnie na 19 maja.

CZYTAJ DALEJ

Bp Osial: Kościół przyciąga świadectwem wiary, a oddala przez antyświadectwo

2022-05-19 10:10

[ TEMATY ]

bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Kościół na pewno nie zmieni swojej nauki co do treści i zasad wiary. Trzeba natomiast być otwartym na każdego człowieka. Kościół przyciąga przez świadectwo wiary tych, którzy nauczają i go tworzą. Antyświadectwo ze strony ludzi, sióstr czy księży powoduje oddalanie się od Kościoła – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

W rozmowie odnosi się do kwestii religijności młodzieży, stanu wiary rodzin oraz szkolnej lekcji religii i katechezy parafialnej. Będą one głównym tematem najbliższego (6-7 czerwca) zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję