Reklama

Polska

Podsumowanie Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ks. Waldemar Wesołowski

Ponad 7,6 mln zł zebrano podczas 13. Dnia Papieskiego w październiku ub.r. Fundusze zostaną przeznaczone na stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Hasłem kolejnego Dnia Papieskiego, który odbędzie się w roku kanonizacji papieża-Polaka są słowa "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

Podsumowania Dnia Papieskiego dokonano 22 stycznia w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podziękował wszystkim dziennikarzom i ludziom mediów za pomoc w promowaniu i opisywaniu Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski w 2013 roku przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu". Obchodzony był w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i zapoczątkował przygotowania do jego kanonizacji. Tradycyjnie obchody przygotowywała Fundacja we współpracy z organizacjami Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, rozszerzonego o Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło (Fundacja szczyci się już 400 stypendystami-absolwentami szkół wyższych).

Reklama

Podczas Dnia Papieskiego zorganizowane były zbiórki - publiczna, trwająca kilka dni - przeprowadziło ją w dniach 6-22 października 245 sztabów - i przed kościołami, 13 października, w której wzięło udział 100 tys. wolontariuszy. Z pierwszej zebrano ok. 993 tys. zł, druga przyniosła ponad 6,6 mln zł. W sumie zebrano ponad 7,6 mln zł.

Fundacja obejmuje programem stypendialnym już 2,5 tys. młodych ludzi - od gimnazjalistów po studentów. Rocznie potrzeba na nie 12 mln zł. Brakującą kwotę uzyskuje się poprzez datki w ramach 1 proc. (3,5 mln zł rocznie), comiesięczne drobne sumy wpłacane przez kilka tysięcy indywidualnych darczyńców i mecenaty. O finansowym podsumowaniu mówił podczas konferencji Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji.

Dzień Papieski przebiega zawsze pod hasłem, które zatwierdza Konferencja Episkopatu Polski. Na ten rok biskupi zatwierdzili hasło "Jan Paweł II - bądźcie świętymi". Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji, obecny na dzisiejszym podsumowaniu Dnia, tłumaczył, że wybrano te słowa ze względu na kanonizację Jana Pawła II, która będzie miała miejsce w kwietniu. - To hasło oddaje zarówno świętość papieża, jak i powołanie każdego człowieka do bycia świętym - podkreślał kardynał. Episkopat wystosuje też specjalny list na Dzień Papieski, nawołujący do poznawania papieskiego nauczania. Kardynał Nycz zwracał też uwagę, że Dzień Papieski jest ważnym elementem przedłużenia świętowania kanonizacji papieża-Polaka. Służy formowaniu ludzi i edukowaniu jeśli chodzi o papieskie nauczanie.

Reklama

Ks. Drob zaznaczył, że Dzień Papieski obchodzony jest co roku wszędzie tam, gdzie są Polacy. To tez forma przypominania im o ojczyźnie. W Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii Polacy idą tego dnia do kościołów i wspierają stypendia dla polskiej młodzieży.

Dziś także w siedzibie sekretariatu KEP odbyło się świąteczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich z całej Polski. Ks. Drob przypomniał, że to właśnie na takich spotkaniach powstały ważne inicjatywy - jak powrót do świętowania Trzech Króli czy promocja wielodzietności i konkretna pomoc rodzinom wielodzietnym np. w formie Karty Dużych Rodzin.

Jednym z miast papieskich jest tez Szczecin, który w tym roku gościł będzie obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Młodzież, która pochodzi z wsi i małych miasteczek na obozy wakacyjne wyjeżdża właśnie do dużych miast. W tym roku do Szczecina przyjedzie ponad tysiąc młodych. - To dla nas wyróżnienie i wielka radość, choć także wyzwanie - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. Zapewnił, że miasto ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym, wyraził też nadzieję, że to, czego się dowiedzą podczas tego pobytu na długo zapadnie w ich pamięci.

Ks. Drob poinformował, że odbędą się też osobne obozy dla stypendystów-studentów - w Przemyślu bądź Sandomierzu oraz osobny obóz dla 300 maturzystów.

Obchody Dnia Papieskiego od 2001 roku przypadają zawsze w niedziele poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. W przededniu podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczane są nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla wyróżnienia osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się swoją działalnością do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureatami w ubiegłym roku zostali Zofia Posmysz-Piasecka, Towarzystwo Opieki na ociemniałymi w Laskach, ks.dr Robert Skrzypczak oraz miesięcznik "Mały Gość Niedzielny". TOTUS Specjalny trafił do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

2014-01-22 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XX Dzień Papieski - 11 października pod hasłem „Totus Tuus”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

św. Jan Paweł II

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Biskupie zawołanie ks. Karola Wojtyły "Totus Tuus" (Cały Twój) będzie hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego, który przypadnie w niedzielę 11 października. - Chcemy, aby to hasło było formą syntezy pontyfikatu Jana Pawła II - powiedział w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest organizatorem corocznych obchodów.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego przypominana jest postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Dzień Papieski co roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania.

W tym roku, gdy przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, hasłem Dnia Papieskiego będą słowa biskupiego zawołania Jana Pawła II - "Totus Tuus" (Cały Twój).

- Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wchodzi w 20. rok swojej działalności. W poprzednich latach różne hasła odnosiły się szczegółowo do nauczania papieskiego. W tym roku chcemy, aby "Totus Tuus" było hasłem syntetyzującym pontyfikat Jana Pawła II. W tym haśle zawiera się to wszystko, co on chciał nam powiedzieć - powiedział w środę podczas prezentacji programu XX Dnia Papieskiego kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Biskupie hasło wyrażało przywiązanie przyszłego papieża do pobożności maryjnej i towarzyszyło mu przez całe życie. Słowa te, widoczne w papieskim herbie, były związane z dojrzałym życiem papieża i wyrażały jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję.

Jak tę postawę interpretować dzisiaj? W obliczu dramatycznego odrzucania Boga we współczesności, ciągle aktualnym przesłaniem Jana Pawła II jest wezwanie do zawierzenia Maryi, a Bogu przez Maryję. Matka Boża wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia ludzkich braków, potrzeb i tęsknot. Zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu.

"Zawierzenie Maryi łączyło myślenie i działanie Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Stąd też XX Dzień Papieski będzie opromieniony radością z beatyfikacji Sługi Bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, zapowiedzianej na 7 czerwca 2020 roku. Chcemy, aby papieskie wezwanie Totus Tuus prowadziło także nas do zrozumienia i przyswojenia sobie postawy zawierzenia i ufności Bogu" - wyjaśnia ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dniu Papieskiemu towarzyszy co roku kilkadziesiąt dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. W przeddzień wydarzenia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS.

Dzień Papieski oprócz wymiaru intelektualno-duchowego i artystycznego ma także aspekt charytatywny. Tego dnia prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są nazywani „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich jest wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Prowadzona podczas XIX Dnia Papieskiego zbiórka przykościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny przyniosły łącznie ponad 8,3 mln zł. W jej przeprowadzenie zaangażowanych było 100 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii.

Środki pozyskane w ramach zbiórek oraz inne indywidualne darowizny od osób fizycznych pozwolą na pokrycie stypendiów dla 2000 młodych osób.

Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy formacyjne. Co roku organizowane są trzy obozy dla każdej z grup wiekowych: uczniów, studentów oraz maturzystów. W tym roku obozy odbędą się w Krakowie, Gnieźnie oraz w Myczkowcach w Bieszczadach. Weźmie w nich udział odpowiednio 1100 uczniów, 650 studentów i 250 maturzystów.

Oprócz wsparcia w Dniu Papieskim Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęca do przekazywania odpisu 1% podatku dochodowego. Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Zostałeś kimś, kim chciałeś być? Dzisiaj Ty masz wpływ na naszą przyszłość”. Adresowana jest do darczyńców Fundacji i toczy się w przestrzeni outdoorowej i w mediach społecznościowych.

Program stypendialny można wspomóc przekazując swój 1% podatku i podając nr KRS 0000150776. PIT można rozliczyć przez stronę www.dzielo.pl. W ub. roku konto Fundacji z tytułu 1% zasiliło prawie 375 tys. zł, co umożliwiło wypłatę 95 rocznych stypendiów uczniowskich.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

[ TEMATY ]

chrzest

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie będzie pokoju bez odrzucenia broni atomowej

2020-08-06 20:11

[ TEMATY ]

pokój

broń jądrowa

papież Franciszek

Vatican News

„Jeśli pragniemy pokoju, musimy odłożyć broń, szczególnie tę najbardziej śmiercionośną, jaką jest broń nuklearna, która potrafi zniszczyć w jednej chwili całe miasta, a nawet państwa” – napisał Papież w przesłaniu z okazji 75. rocznicy ataku jądrowego Stanów Zjednoczonych na Hiroszimę.

Ojciec Święty pozdrowił organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających to wydarzenie, które odbywają się dzisiaj w całej Japonii, szczególnie żyjących jeszcze świadków ataku. Zaznaczył, że wielkim przywilejem była dla niego osobista wizyta w miastach dotkniętych zagładą atomową w listopadzie ubiegłego roku.

Przypomniał swoje słowa wypowiedziane wówczas w miejscu, gdzie znajdowało się epicentrum wybuchu, że nie tylko używanie, ale i posiadanie arsenału nuklearnego jest niemoralne. Zapewnił o swojej pamięci modlitewnej o wszystkich zabitych, zwłaszcza o ubogich, „którzy zawsze są pierwszymi ofiarami przemocy i konfliktów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję