Reklama

Polska

WSKSiM: Wolność wartością za którą płaci się cenę najwyższą

W WSKSiM zakończyło się doroczne Sympozjum naukowe z cyklu „Oblicza …”, w tym roku poświęcone zagadnieniu wolności. Spotkanie odbywa się z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego.

Uczestnicy sympozjum mają okazje wysłuchać wykładów wybitnych przedstawicieli Kościoła, świata nauki, polityków i prawników, zajmujących się zagadnieniem wolności w różnych jego aspektach.

Reklama

Na samym początku głos zabrał założyciel uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i TV Trwam. W swoim wystąpieniu podkreślał, że bez wolności nie ma życia, ale jednocześnie trzeba ją czuć i jej pragnąć.

- Wolność trzeba stale zdobywać, jak mówił Jan Paweł II, błogosławiony i już niedługo święty. Nie można jej posiadać. Przychodzi jako dar, a utrzymuje się przez zmaganie, i życzę tego zmagania wszystkim. Cały czas tego niepokoju i zmagania się w sobie, najpierw w swoim sercu ze sobą samym, żeby mieć osobowości wielkie, prawdziwie i wolne – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSIM podkreślił, że zagadnienie wolności jest niezwykle ważne i aktualne w obliczu wydarzeń w Ojczyźnie i na świecie. Jak dodał, szczególnie dziś pojęcie wolności jest błędnie pojmowane.

Reklama

- Ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie zapraszają nas do tego, byśmy odważnie podjęli dyskusję, refleksję nad naszą wolnością, która jest pojęciem wypaczonym. Widzimy, że narzuca się nam antropologię bez Pana Boga; a tam, gdzie człowiek zajmuje miejsce Boga, zaczyna się dekadencja, deformacja człowieka. Dlatego podjęliśmy ten temat: „Oblicza wolności”, aby też niejako urobić nasze sumienia, uformować nasze sumienia, według kryteriów prawdy i dobra – mówił o. Zdzisław Klafka CSsR.

Wolność jest wartością za którą płaci się cenę najwyższą. Dziś bardzo często dochodzi do zakłamywania sensu wolności także w mediach – mówił ks. bp dr Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Prawdziwą zaś wolnością jest służba dobru – dodał ksiądz biskup.

- Jan Paweł II w 1981 roku w orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał, że człowiek nawet w płaszczyźnie swojej wewnętrznej autonomii może być zniewolony. Jako przykład podał, że media przekraczają swoje uprawnienia, gdy nie zachowują obiektywizmu w opisie wydarzeń, a więc zakłamują istniejące fakty oraz wtedy, gdy w swojej działalności stosują niedopuszczalne metody niebezpiecznego oddziaływania na psychikę człowieka lekceważąc w ten sposób godność – powiedział ks. bp Adam Lepa.

Z kolei prof. dr hab. i senator Michał Seweryński, były minister edukacji narodowej i nauki, podkreślał, że wolność jest wartością nadrzędną, przyrodzoną i niezbywalną, jednak często dochodzi do bezprawnego jej ograniczania. Z wolnością musi iść sprawiedliwość i troska o dobro wspólne – zaznaczał.

- Wolność jest powszechnie uznawana za wartość przyrodzoną i niezbywalną, którą człowiek przynosi na świat. Tym różni się ona od praw, które są nadawane przez prawodawcę. W cywilizacji chrześcijańskiej wolność wyprowadza się z ludzkiej godności. A więc nie może się przekształcić w samowolę – mówi Michał Seweryński.

Ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie przywołał słowa JPII, który zawsze podkreślał, że wolność jest nierozerwalnie związana z prawdą.

- Jan Paweł II zawsze mówił: „Wolność jest największym darem Boga, ale nie może być ona rozumiana indywidualnie (…)”. Razem z wolnością człowiek otrzymuje rozumność, czyli zdolność do myślenia, razem ze zdolnością do myślenia, zdolność do kochania, kiedy miłość jest rozumiana jako dar z siebie samego. Jeszcze trzecia rzecz, która również stanowi jakby komponent rozumienia wolności: człowiek otrzymał zdolność do przekazywania życia. Nie jest stwórcą, nie jest kreatorem – jest jeden Kreator, Stwórca: Bóg – mówił ks. Jan Machniak.

Z kolei dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. WSKSiM w swoim referacie „Wolność w czasie totalitaryzmu komunistycznego”, zwrócił uwagę na aspekty wolności wywalczanej przez konkretne osoby. Przybliżył tu m.in. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia czy śp. Annę Walentynowicz.

- Franciszek Gajowniczek, świadek męczeństwa św. Maksymiliana, wydaje mi się postacią szczególnie zapomnianą, w zasadzie całe jego życie w okresie Polski Ludowej, takie niesienie świadectwa o tym, jak wielkim świętym był Maksymilian. To z kolei spowodowało, że znalazł się na celowniku władz komunistycznych. Próbowano na wszelkie sposoby ograniczyć jego działalność, a przez to i kult św. Maksymiliana, który (kult) narodził się bardzo szybko po II wojnie światowej. Myślę, że to postacie tak wspaniałej postawy i tak heroiczne, że mogą nam dzisiaj wiele dać – mówi Sławomir Cenckiewicz.

Sympozjum zakończył referat krytyka teatralnego Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej pt.: „Wolność artystyczna czy samowola”. Mówiła o wolności w kontekście sztuki i teatru. Wskazywała na liczne zagrożenia dla wolności odzwierciedlane poprzez współczesną sztukę.

- Dla rozwoju twórczości niezbędna jest wolność artystyczne, ale artysta nie dysponuje wolnością totalną, bezkresną, bez żadnych ograniczeń. Wolność w twórczości artystycznej ma swoje granice. Kończy się tam gdzie zaczyna się moja przestrzeń, moje dobro, moje uczucia, moje wartości, moja wiara; czego artysta nie prawa mi niszczyć – powiedziała Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Sympozjum w WSKSiM tradycyjnie zakończyła dyskusja panelowa. Transmisję przeprowadzało internetowe Radio SIM, działające przy WSKSiM.

2014-01-25 19:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły, trzeciego biskupa częstochowskiego

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

sympozjum

Ks. Mariusz Frukacz

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Świętej Rodziny oraz sesja naukowa w auli parafii katedralnej złożyły się na obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły (1916-1984), trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej, w latach 1964-84, które odbyły się w Częstochowie 13 maja z inicjatywy ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję