Reklama

Niedziela Świdnicka

Rekolekcje katechetów. Pamiętajcie, nie jesteście sami

Tymi słowami, pełnymi otuchy, w czasie rekolekcji bp Marek Mendyk zachęcał katechetów do modlitwy oraz gorliwej nauczycielskiej pracy.

[ TEMATY ]

rekolekcje

katecheci

Strzegom

Krystyna Smerd

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Trzydniowe rekolekcje w strzegomskim klasztorze sióstr elżbietanek dla grupy katechetów diecezji świdnickiej poprowadził redemptorysta o. Mirosław Grakowicz, proboszcz i kustosz maryjnego sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Z pokorą i zrozumieniem

- Katecheci i katechetki - to szczególna elita, która jest dzisiaj na pierwszej linii ewangelizacji w diecezji i ich rola wymaga tego, by dbali nie tylko o innych, ale też o swoje życie wewnętrzne, a zwłaszcza rozwijali w sobie świadomość, że zostali zaproszeni przez Boga do głoszenia Chrystusowej nauki – podkreślił rekolekcjonista.

Krystyna Smerd

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Program rekolekcji uwzględniał zarówno czas na modlitwę oraz na wspólną wymianę doświadczeń zawodowych. Ważnym punktem było spotkanie z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. prał. Markiem Korgulem. - Takie rekolekcje jak dzisiaj, odbywają się od początku istnienia diecezji. Podczas tych spotkań mamy okazję spokojnie uświadomić sobie i omówić specyfikę czasów, w których przyszło nam pracować w szkole - mówił ks. Korgul, dziękując katechetom za ich gorliwość i za szybkie przygotowanie się do prowadzenia także zajęć zdalnych, co nie było proste. Ksiądz dyrektor wskazywał na przemiany, które dokonują się w świecie i naszej ojczyźnie, które są bardzo dynamiczne. - Chodzi o przemiany, społeczne, obyczajowe, kulturowe, które obserwujemy. Wiemy, że każdy katecheta musi się do nich odnieść. Prowadzić zajęcia w szkole tak, żeby uczniowie w nich chętnie uczestniczyli, żeby nie odchodzili z katechezy, co stało się w pewnych miejscach modą, zwłaszcza wśród młodych ludzi. I to jest dużym wyzwaniem dla katechetów – podkreślał, zachęcając katechetów do rozmów we własnym gronie oraz do uporządkowania myśli i korzystania z rozwiązań innych kolegów i koleżanek. Ks. Korgul poprosił z dużą pokorą i zrozumieniem, aby katecheci przykładali się do jakości prowadzenia zajęć i swojej roli, aby jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wspomagać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.

Krystyna Smerd

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Bóg jest dawcą katechezy

Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia, pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii przypomniał katechetom ich posłannictwo: - Waszą misją, jest siać słowo Boże, które prowadzi ludzi do pełni życia, do wieczności, wolności i zbawienia. Pamiętajcie, że to nie wy, ale Bóg jest dawcą katechezy. Od Niego też zależy skuteczność tego, co będziecie robić, dlatego musicie się modlić o owoce swojej pracy. My mamy robić tylko to, do czego On nas powołał i to możliwie jak najlepiej. A zatem nie ustawajcie w swoich obowiązkach – mówił bp Mendyk, zachęcając do otwartości na każdą ludzką biedę: moralną, duchową, ale też materialną. - Pan Bóg dał wam charyzmat wielkiego ducha, ducha pokoju i radości. Zanoście go teraz do tego coraz smutniejszego i pogrążonego w ciemności świata. Nieście słowo Boże z miłością. Nie narzucajcie i nie wymuszajcie, ale róbcie wszystko z tą miłością – konsekwentnie. Służcie innym – zachęcał.

2022-02-17 18:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obronić marzenia

Jak otworzyć się na drugiego człowieka, zaufać mu, być gotowym obdarować kogoś miłością na całe życie i tę miłość przyjąć? Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć podczas spotkań osób stanu wolnego w Częstochowie.

Spotkania wynikają z pragnienia odkrywania, że tym, co najważniejsze i podstawowe, jest pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika SAC, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w tej wspólnocie parafialnej. Pierwsza Msza św. została odprawiona 31 stycznia 2015 r. dla ok. 100 osób. I tak pozostało do dziś. Każde spotkanie rozpoczyna Msza św., a potem ma miejsce spotkanie formacyjne oraz integracyjne. Poza spotkaniami comiesięcznymi odbywają się rekolekcje, pielgrzymki do Kalisza i na Jasną Górę, ogólnopolskie pielgrzymki singli, wyjazdy rekreacyjne, a w sezonie letnim wyjazdy towarzyskie w góry, nad morze czy kajaki.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję