Reklama

Polityka

Ukraina walczy o wolność Europy

Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie RP.

[ TEMATY ]

sejm

Mateusz Morawiecki

premer

inwazja na Ukrainę

KPRM

Premier Morawiecki w sejmie

Premier Morawiecki w sejmie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Część 1

- Dzisiejszy poranek 24.02 przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę. Jako dzień, kiedy jedno państwo w Europie zaatakowało drugie - zaatakowało bez najmniejszych powodów, bez żadnych prowokacji, bez jakichkolwiek powodów, które mogły w jakikolwiek sposób uzasadniać agresję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata.

- Dzisiaj, trzeba podkreślić z całą mocą, Ukraina walczy nie tylko o swoja własną niepodległość i wolność. Dzisiaj Ukraina walczy w imieniu również całej Europy, o wolność całej Europy.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dobrze widac ryzyko zagrożenia rosyjskiego z naszej perspektywy i wiemy też, że do niedawna nie było to tak dobrze widoczne na zachodzie Europy.

- Dziś europa mówi coraz bardziej po polsku i rozumie te zagrożenia coraz lepiej. Dziś kończy z tym naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na agresję.

To od naszej odpowiedzi zależy czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

Część 2

Jest szczególny moment w naszej historii. Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Demony wojny wróciły. Niewinni ludzie giną za naszą wschodnią granicą.

Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu na świecie. Nasze wysilki w NATO sa doceniane

Działania wolnego świata idą w dwóch kierunkach:

- nałożenia pakietu sankcji na Rosję za atak na Ukrainę,

- drugi kierunek to wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Kondycja polskiej gospodarki jest dobra. Nie musimy się o to martwic

Przygotowywalismy sie do sytuacji. Komitet Bezpieczenstwa i Obronnosci podjął decyzje w sprawie ochrony granic i analizował sytuację na Wschodzie

- Dzisiaj jesteśmy w fazie rozmów, aby zgodnie z zaleceniem tej uchwały, którą przed chwilą pani marszałek przeczytała, wypracować najdalej idące sankcje wobec Rosji. Ponieważ tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji.

Reklama

- Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby mundurowe i wojsko podniesione zostały w stan podwyższonej gotowości. Nasze wszystkie działania, które podjęliśmy już od dłuższego czasu służyły wzmocnieniu obronności.

- Właściwym okazało się powołanie Komitetu ds. bezpieczeństwa i obronności. Ten Komitet opracował znaną państwu już ustawę o obronie ojczyzny.

- Prosze o to, aby ustawa, która trafi w najbliższym czasie pod obrady Sejmu, została zgodnie i szybko przepracowana. Ona jeszcze bardziej umocni nasze bezpieczeństwo.

- Nie jesteśmy zaskoczeni tym, co się dziś dzieje. Ten stan rzeczy przewidywaliśmy. Już w listopadzie i grudniu rozmawiałem z wieloma przywódcami UE przestrzegając przed tym, co może nastąpić - dokładnie przed tym, co dzisiaj się dzieje.

Chce zwrocic sie do Ukraincow: Nie zostawimy Was w potrzebie. Jesteśmy razem z Wami. Polska jako jeden z pierwszych krajow podjęła dzialania na rzecz pomocy Ukrainie. Będziemy przyjmowac uchodzcow, opatrywać rannych.

Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, z szefowa KE i przew. RE. Dzisiejsza rozmowa przebiegała dobrze.

Po tym łagodnym pakiecie jest dziś zrozumienie, ze musi być zdecydowany pakiet sankcji, bo tylko to powstrzyma barbarzyński atak Putina

Część III

- Te ryzyka dzisiaj się materializują na naszych oczach. Władimir Putin wybrał drogę terroru. Chce złamać Europe terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie również to czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

- Dzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii. Ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Spowodował, że te demony II Wojny Światowej na powrót odżyły. Napaść i agresja stały się faktem. Niewinni ludzie giną tuż za nasza wschodnią granicą.

Reklama

- Nasza postawa musi być zdecydowana. Polska jest częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego. Polska jest częścią NATO i tym krajem członkiem NATO, który uświadamia ryzyka związane z tą sytuacją. Dzisiaj te ryzyka są w pełni zrozumiałe i docenione i we właściwy sposób ocenione przez wszystkich partnerów a NATO.

- Nasze działania idą w dwóch kierunkach. Po pierwsze wdrożenie możliwie mocnego pakietu sankcji na Federację Rosyjską.. Takiego pakietu, który będzie w skuteczny sposób odstraszał od kolejnych działań i da nadzieję na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i jej niepodległość.

- Jednocześnie drugi kierunek działań, ten nad którym wspólnie musimy pracować to kierunek wzmocnienia wschodniej części NATO i UE. Tutaj jesteśmy również w zaawansowanych rozmowach. Pan Prezydent Andrzej Duda, pan Minister Obrony Narodowej jest w stałym kontakcie z naszymi odpowiednikami w NATO, USA, UK i innymi krajami sojuszniczymi, po to aby w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona. Już dziś jest tutaj ponad 6 tys. żołnierzy paktu północnoatlantyckiego. To znaczące wzmocnienie naszej flanki.

Część IV

- Wojna za naszą wschodnią granicą musi budzić i budzi niepokój w wielu obszarach. Stan naszej gospodarki jest dobry. Jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożonego pakietu antyinflacyjnego.

- Dzisiaj nie jest czas, aby wchodzić w szczegóły. Ale nie jest to też czas, aby martwić się stanem naszej gospodarki. Ta kondycja jest dobra, jestesmy pod tym względem bezpieczni.

- Nasze działania, które rozpoczęliśmy pół roku temu były działaniami przewidującym to, co się stanie. Komitet Bezpieczeństwa pod przewodnictwem pana Jarosława Kaczyńskiego już w czerwcu zeszłego roku podjął odpowiednie decyzje dotyczące granicy polsko-białoruskiej. Dziś widać dokładnie, że tamte działania były częścią zaplanowanej operacji na Kremlu.

Reklama

- Komitet Bezpieczeństwa i Obronności przeprowadził szereg analiz strategicznych i dzisiaj wiemy w jakim kierunku nasze działania powinny pójść.

- Dziś przed godziną 6:00 rozpoczęliśmy obrady w ramach Komitetu Bezpieczeństwa i Obronności oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i spotkaliśmy się w BBN z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś bardzo ważny moment i czas, w którym na pewno wśród wielu Polaków panuje wzburzenie i niepokój. Wszyscy musimy wykazać się spokojem, jednością i działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy. Dlatego jestem przekonany, że Polska jest dzisiaj bezpieczna ramach tego najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest Pakt Północnoatlantycki.

Część V

- Chcę też zwrócić się do Ukraińców. Szanowni Państwo, nasi Drodzy Sąsiedzi, Ci którzy już w Polsce znaleźliście swój pierwszy dom i Ci, którzy macie tutaj swój drugi dom i Ci z Was, którzy prawdopodobnie do Polski przybędą - nie zostawimy Was w potrzebie, jesteśmy razem z Wami.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania na rzecz wsparcia Ukrainy w obszarze działań humanitarnych. Tę pomoc będziemy kontynuować - będziemy pomagać, przyjmować uchodźców, będziemy opatrywać rannych jeśli będzie taka potrzeba.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO i UE. Dziś rano rozmawiałem z przewodniczącą KE i przewodniczącym RE. Mogę powiedzieć, że tak rozmowa o sankcjach, o umocnieniu obronności UE i wschodniej części NATO, przebiegała bardzo dobrze i pozytywnie. Jest pełne zrozumienie dziś.

- Po pakiecie łagodnych sankcji, dziś jest zrozumienie, że musimy doprowadzić do działań zdecydowanych. Bo tylko takie działania mogą powstrzymać barbarzyńskie działania Kremla.

- Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Dzisiejszy poranek prócz tego, że będzie wyznaczał kierunek zmian historycznych, zmian w najbliższych latach, od naszej zdecydowanej odpowiedzi i naszej solidarności będzie bardzo wiele zależało. Dzisiejszy poranek jest też swego rodzaju memento.

Reklama

Część VI

- Musimy zdać sobie sprawę z tego, że obserwujemy wojnę o charakterze konwencjonalnym, ale też wojnę o charakterze hybrydowym - jest to wojna informacyjna, propagandowa. A w tym Rosjanie są bardzo dobrzy. Potrafią używać wszelkiego rodzaju fake newsów, ataków hakerskich, ataków cybernetycznych na infrastrukturę krytyczną, na media społecznościowe. Warto, żeby cała klasa polityczna i media zdali sobie z tego sprawę, że fake newsy, dezinformacja i propaganda to narzędzie w rękach Putina.

- Odpowiedzmy na to prawdą, jednością, spokojem i solidarnością.

- Dzisiejszy poranek zmienił wszystko i dlatego my również tutaj w Sejmie, jako cała klasa polityczna, jestesmy jednością - jestesmy silni i pewni tego, że Polska znajdzie właściwą odpowiedź na ten trudny czas, że nie damy się zastraszyć, złamać tym działaniom i terrorowi ze strony Kremla. Że jestesmy właśnie solidarni i nasze solidarne działania doprowadzą do tego, że nie tylko Europa obroni swoją wolność i niepodległość, ale przywrócimy wolność i niepodległość Ukrainy.

- Niech żyje niepodległa Ukraina.

2022-02-24 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan ponownie apeluje o wielkanocny rozejm

Stolica Apostolska ponownie zaapelowała o zawieszenie broni na Ukrainie w okresie obchodzonych w Kościołach wschodnich 24 kwietnia (według kalendarza juliańskiego) Świąt Wielkanocnych. Mówi o tym opublikowany dzisiaj komunikat Stolicy Apostolskiej.

W Niedzielę Palmową papież Franciszek wezwał do zawarcia wielkanocnego rozejmu w celu osiągnięcia pokoju. Stolica Apostolska i Ojciec Święty przyłączają się do apelu, jaki Antonio Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, w porozumieniu z Jego Błogosławieństwem Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wystosował 19 kwietnia br. o rozejm z okazji obchodów Wielkanocy według kalendarza juliańskiego, przypadających 24 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję