Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Królewskość Chrystusa

Królewskość Chrystusa była tematem rozważań Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 20 listopada. Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Dzisiaj, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Od samego zwiastowania Jego narodzin Jednorodzony Syn Ojca, zrodzony z Maryi Dziewicy, nazywany jest królem w sensie mesjanistycznym, tzn. jako dziedzic tronu Dawidowego, zgodnie z obietnicami proroków, dla królestwa, które nie będzie mieć końca (por. Łk 1, 32-33). Królewskość Chrystusa była całkowicie ukryta przez 30 lat spędzonych na zwykłym życiu w Nazarecie. Potem, podczas działalności publicznej, Jezus zapoczątkował nowe Królestwo, które «nie jest z tego świata» (J 18, 36), pod koniec zaś wypełnił je do końca przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Gdy jako zmartwychwstały ukazał się Apostołom, powiedział: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi» (Mt 28,18): władza ta wypływa z miłości, którą Bóg okazał w pełni ofiary swego Syna. Królestwo Chrystusa jest darem ofiarowanym ludziom wszystkich czasów, aby każdy, kto uwierzy w Słowo Wcielone, «nie zginął, ale miał życie wieczne» (J 3,16). Dlatego właśnie w ostatniej księdze Biblii - Apokalipsie powiada On: «Ja jestem Alfa i Omega (...), Początek i Koniec» (Ap 22,13)”.

Audiencja generalna

Podziękowanie dla zakonów kontemplacyjnych

23 listopada podczas audiencji generalnej Benedykt XVI rozważał kantyk otwierający List św. Pawła do Efezjan. Po odczytaniu katechezy po włosku Papież pozdrowił pielgrzymów. Po polsku powiedział:
„Serdecznie witam Polaków. Przedwczoraj obchodziliśmy dzień poświęcony zakonom kontemplacyjnym. To wielkie bogactwo Kościoła. Mniszkom i mnichom dziękujemy za ich modlitwę i milczące towarzyszenie zabieganemu światu. Polecamy się ich pamięci. Wszystkim pielgrzymom z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

500-lecie Gwardii Szwajcarskiej

Zaprzysiężenie nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej odbędzie się 6 maja 2006 r., po raz pierwszy w historii tej instytucji na Placu św. Piotra, i być może w obecności Papieża.
Okazją do tego będzie 500-lecie Gwardii. Program obchodów jubileuszu był tematem konferencji prasowej 22 listopada w Watykanie. Komendant Gwardii - płk Elmar Th. Mäder, poinformował o inicjatywach związanych z tą rocznicą.
Obchody rozpoczną się 22 stycznia 2006 r., czyli dokładnie pięćset lat po wkroczeniu do Rzymu przez Porta del Popolo 150 szwajcarskich najemników z Peterem von Hertensteinem.
Przebyli oni Alpy, Lombardię i Toskanię. W tym dniu watykański sekretarz stanu odprawi uroczystą Mszę św. w Kaplicy Sykstyńskiej, a na Placu św. Piotra, podczas modlitwy Anioł Pański, kompania honorowa Gwardii Szwajcarskiej zaciągnie wartę.

Reklama

Polscy biskupi z wizytą „ad limina Apostolorum”

Polscy biskupi przebywający w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum modlili się 25 listopada przy grobie św. Piotra. Po Mszy św. procesjonalnie przeszli do grobu Jana Pawła II i odmówili modlitwę o jego szybką beatyfikację i kanonizację.
Mszy św. wotywnej o Świętych Apostołach Piotrze i Pawle przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Kazanie na temat urzędu św. Piotra i jego następców wygłosił metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.
26 listopada polscy biskupi zostali przyjęci na wspólnej audiencji przez Benedykta XVI, który wygłosił do nich przemówienie. W imieniu przybyłych Papieża pozdrowił stojący na czele grupy abp Gołębiewski. Pierwszą grupę polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum Benedykt XVI przyjął 24 i 25 listopada. 28 listopada tygodniową wizytę „do progów Apostolskich” rozpoczęła druga grupa członków polskiego Episkopatu pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza. Trzecia i ostatnia grupa z Prymasem Polski przybędzie do Rzymu 12 grudnia.

Abp Ryłko konfratrem Zakonu Paulinów

Abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich został włączony w poczet konfratrów Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Uroczystego nadania dyplomu Konfraterni dokonał 13 listopada br. generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Ceremonia odbyła się w prywatnych apartamentach abp. Ryłki przy via Porta Angelica w Watykanie. Wraz z Przełożonym Generalnym Paulinów w uroczystości uczestniczyli paulini: o. prof. dr hab. Bazyli Degórski - prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej i profesor patrologii oraz teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, o. dr Krzysztof Wieliczko - prowincjał Zakonu Paulinów w USA i przeor klasztoru w Doylestown, PA, oraz o. dr Jarosław Łuniewski - kustosz Archiwum Jasnogórskiego.
Tytuł konfratra nadaje się osobom szczególnie zasłużonym dla Zakonu Paulinów bądź dla szerzenia kultu Matki Bożej Jasnogórskiej. Abp Stanisław Ryłko został paulińskim konfratrem przede wszystkim ze względu na swą miłość do Maryi, Pani Jasnogórskiej, i szczególne szerzenie Jej czci, co przejawiło się dobitnie w zorganizowanym przez niego VI Światowym Dniu Młodzieży w 1991 r. na Jasnej Górze w Częstochowie.

Reklama

O. Stanisław Tomoń OSPPE

O związkach „Solidarności” z Janem Pawłem II

Na zakończenie sesji z okazji 25. rocznicy narodzin NSZZ „Solidarność” odbyła się dyskusja panelowa na temat: „Solidarność” a Kościół katolicki, Watykan i Jan Paweł II. Uczestnicy tego spotkania, zorganizowanego przez Instytut Polski w Rzymie, m.in. kard. Achille Silvestrini, ambasador Hanna Suchocka, Bohdan Cywiński i ks. Adam Boniecki, skupili się jednak przede wszystkim na związkach „Solidarności” z polskim Papieżem.
Kiedy podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Jan Paweł II wypowiadał pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, „ani Polacy, ani on sam nie wiedzieli jeszcze, co się potem wydarzy” - stwierdził Bohdan Cywiński.
Również emerytowany prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, a w latach 80. ubiegłego wieku szef watykańskiej dyplomacji - kard. Silvestrini przyznał, iż „nie wie, do jakiego stopnia Jan Paweł II przewidział narodziny «Solidarności»”. Podkreślił jednocześnie, że nigdy, nawet po wprowadzeniu stanu wojennego, Papież, „może jako jedyny na świecie”, nie utracił wiary w ostateczne zwycięstwo idei tego związku i kierujących nim ludzi. To właśnie skłoniło go do podjęcia najtrudniejszej ze wszystkich podróży do Polski, jaką była wizyta w 1983 r. Kardynał zgodził się z poglądem, że momentem przełomowym było spotkanie w Tatrach z Lechem Wałęsą, zadające kłam twierdzeniom, jakoby Papież przyjechał do swej Ojczyzny, aby „pochować «Solidarność»”.

Papież Benedykt XVI przyjął premiera Włoch

19 listopada premier Włoch Silvio Berlusconi został przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego. Chociaż wizyta miała charakter ściśle prywatny, szefa włoskiego rządu powitała na dziedzińcu św. Damazego kompania Gwardii Szwajcarskiej oraz odegrano hymny Republiki Włoskiej i Państwa Watykańskiego. Premiera Berlusconiego przyjął również sekretarz stanu kard. Angelo Sodano.
Przypuszcza się, że tematem rozmowy mogły być niedawne ataki lewicy i niektórych mediów na przewodniczącego Episkopatu Włoch kard. Camillo Ruiniego, któremu zarzucono ingerencję w życie polityczne kraju. Niektóre głosy domagały się rewizji konkordatu, a nawet wypowiedzenia go przez stronę włoską.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję