Reklama

Watykan

Watykan: ogłoszono nową konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej

Dziś, 19 marca 2022 roku, w uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek promulgował tekst Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie, która wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Oznacza to zakończenie procesu, który rozpoczął się przed 9 laty, wraz z wyborem papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

[ TEMATY ]

Watykan

Margita Kotas

Jak zaznaczono, wraz z wejściem w życie nowej Konstytucji Apostolskiej zostanie całkowicie uchylona i zastąpiona Konstytucja Apostolska Pastor Bonus, kończąc w ten sposób reformę Kurii Rzymskiej. jednocześnie zapowiedziano, że w poniedziałek 21 marca o godz. 11.30 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiona nowa Konstytucja Apostolska.

Nowy ustrój Kurii Rzymskiej polega na tym, że w miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Są to w kolejności:

1. Dykasteria ds. Ewangelizacji

Reklama

2. Dykasteria ds. Nauki Wiary

3. Dykasteria ds. posługi charytatywnej

4. Dykasteria dla Kościołów Wschodnich

5. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

6. Dykasteria do Spraw Świętych

7. Dykasteria ds. Biskupów

8. Dykasteria ds. Duchowieństwa

9. Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

10. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia

11. Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan

12. Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego

13. Dykasteria ds. Kultury i Edukacji

14. Dykasteria ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka

15. Dykasteria ds. Tekstów Prawnych

16. Dykasteria ds. Komunikacji

W nowej Konstytucji Apostolskiej uwzględniono także nowe instytucje ustanowione w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka:

Radę ds. Gospodarki

Sekretariat ds. Gospodarki

Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej

Biuro Audytora Generalnego

Komisja do spraw zastrzeżonych

Komitet ds. Inwestycyjnych

W nowej konstytucji zaznaczono, między innymi, że każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Papieża, w którego imieniu działa z władz delegowaną, wykonując swój munus primaziale. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć Dykasterii lub Organowi, biorąc pod uwagę jego szczególne kompetencje, uprawnienia do zarządzania i pełnioną funkcję.

2022-03-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież zachęca do modlitwy za osoby starsze

Papież Franciszek zachęca wiernych, by w lipcu modlili się za osoby starsze. Jak podkreślił, "potrzebujmy na tym świecie przyzwyczajonym do wojny prawdziwej rewolucji czułości". Watykan ogłosił w czwartek intencję modlitw na lipiec w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych, ustanowionym przez papieża. Będzie on obchodzony 24 lipca.

W przesłaniu wideo Franciszek powiedział: "Nie możemy mówić o rodzinie nie mówiąc o znaczeniu, jakie mają ludzie starsi wśród nas".

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję