Reklama

Aktualności

Nuncjusz na Ukrainie: papieska wizyta w Kijowie obecnie niemożliwa

Wizyta papieża Franciszka w Kijowie jest obecnie niemożliwa – podkreślił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. Przyznał, że „byłoby przepięknie”, gdyby doszło do takiej podróży, ale do jej przeprowadzenia „brakuje minimalnych warunków bezpieczeństwa”.

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

Franciszek

wikipedia.org

abp Visvaldas Kulbokas

abp Visvaldas Kulbokas

W wywiadzie dla włoskiego tygodnika „Familia Cristiana” 47-letni papieski dyplomata wyjaśnił, że bez rozejmu „byłaby ona ryzykowna dla papieża i dla wiernych”. Jednocześnie wyraził przekonanie, że „nie do pomyślenia jest podróż Franciszka potajemna lub w sekrecie”.

Jego zdaniem papieskie wezwania do modlitwy o pokój mają olbrzymie znaczenie, gdyż „jednym z celów modlitwy jest nawrócenie serc każdego z nas”. – Bez tej wewnętrznej przemiany politycy zaangażowani w konflikt pozostaną przy tych samych przekonaniach, które doprowadziły do wojny i nie wyjdziemy z tej spirali przemocy i śmierci. Modlitwa jest podstawową bronią duchową. Kiedy odprawiam Mszę w nuncjaturze, robię to także w intencji ukrywających się w bunkrach, tych, na których spadają bomby, dzieci umierające z pragnienia . Wojna powoduje cierpienie, śmierć i zniszczenie - wskazał nuncjusz apostolski.

Odnosząc się do aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, zwrócił uwagę, że Bóg „pozwolił działać szatanowi, bo wojna jest wynalazkiem diabła”. „Jedyną bronią przeciwko szatanowi” jest broń duchowa, zaś „najsilniejszą obrończynią jest Dziewica Maryja, która jest Matką wszystkich”. Powierzenie się Jej jest słusznym wyborem, bo to Ona depcze głowę węża”, zaznaczył hierarcha, odwołując się do biblijnej symboliki.

Reklama

Ujawnił, że od początku wojny Stolica Apostolska angażuje się w próbę tworzenia korytarzy humanitarnych, przekazując Rosji „konkretne prośby dotyczące szczególnie dzieci, od ochrony sierocińców po możliwość ich ewakuacji”. – W tych sprawach używamy kanałów dyplomatycznych – podkreślił abp Kulbokas.

Ujawnił, że z powodu spadających bomb od wybuchu wojny nie są używane wyższe piętra budynku nuncjatury apostolskiej w Kijowie. – Śpimy i odprawiamy codziennie Mszę na parterze. Kiedy słyszymy hałas bardzo bliskich wybuchów w naszej dzielnicy i rozlega się alarm, chronimy się w piwnicach, choć nie da się tam żyć dzień i noc – przyznał litewski hierarcha.

2022-03-28 16:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: "nie zabijaj bliźniego językiem"

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Tam, gdzie jest Bóg, nie ma nienawiści, zawiści i zazdrości. Nie ma też takich plotek, które uśmiercają braci" - stwierdził papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Po wakacyjnej przerwie Ojciec Święty podjął sprawowanie Mszy św. z grupami wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję