Reklama

Kościół

Watykan na forum OBWE: Porażka międzynarodowych rządów prawa

W związku z wojną na Ukrainie Watykan po raz kolejny odrzucił użycie siły militarnej i wezwał do poszanowania praw człowieka. „Konflikty zbrojne stanowią głęboką porażkę międzynarodowych rządów prawa" – podkreślił ks. Janusz Urbańczyk, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). „Wojna jest sama w sobie załamaniem międzynarodowego porządku prawnego" - przypomniał watykański dyplomata.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„Co my, jako członkowie społeczności międzynarodowej, możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego podczas konfliktu zbrojnego?" - pytał ks. Urbańczyk na zakończenie konferencji OBWE w Wiedniu na temat "Współpraca międzynarodowa w zakresie przeciwdziałania naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowych praw człowieka".

Od czasu Aktu Końcowego z Helsinek w 1975 roku - przypomniał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej - powszechne prawa człowieka i podstawowe wolności są uznawane za "istotny czynnik pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu, konieczny do zapewnienia rozwoju przyjaznych stosunków i współpracy między sobą, jak i między wszystkimi państwami". Dlatego każde naruszenie powszechnych praw człowieka i podstawowych wolności stanowi zagrożenie dla pokoju. Następnie Urbańczyk przywołał słowa papieża Franciszka na początku "niedopuszczalnej agresji" zbrojnej na Ukrainę. Papież zwrócił uwagę na ciągłe łamanie podstawowych praw człowieka, nalegając, "aby prawo międzynarodowe było ponownie respektowane!". "Krew i łzy dzieci, cierpienie kobiet i mężczyzn, którzy bronią swojej ziemi lub uciekają przed bombami, wstrząsają naszym sumieniem. Po raz kolejny ludzkość jest zagrożona przez przewrotne nadużycie władzy i interesy partykularne, które skazują bezbronnych ludzi na doznawanie wszelkich form brutalnej przemocy" – mówił papież.

„Stolica Apostolska zawsze była przekonana - podsumował stały obserwator - że bezpieczeństwo i pokój "kształtują się w wyniku wysiłków podejmowanych dzień po dniu w celu ustanowienia uporządkowanego wszechświata, jakiego pragnął Bóg, z doskonalszą sprawiedliwością między ludźmi". „Że porządek i sprawiedliwość nie opierają się na sile militarnej, ale na szczerym poszanowaniu obrony i promocji powszechnych praw człowieka i podstawowych wolności, których łamanie nigdy nie przestanie niepokoić naszych sumień” - stwierdził watykański dyplomata.

2022-03-30 15:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W najbliższych dniach ważne nominacje kurialne w Watykanie?

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

Perrimoon / Foter.com / CC BY

Kard. Giuseppe Bertello, arcybiskupi Pietro Parolin i Angelo Becciu to zdaniem Fabio Marchese Ragona najbardziej prawdopodobni kandydaci na nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Na łamach dzisiejszego wydania "Il Giornale" wyraża on przekonanie, że już pod koniec bieżącego tygodnia możemy poznać nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertone, który 2 grudnia ukończy 79 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję