Reklama

Kościół

Watykan/ Kardynał Parolin: to godne podziwu, jak Europa przyjmuje uchodźców z Ukrainy

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w czwartek, że godne podziwu jest to, jak kraje europejskie przyjmują uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodał, że rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie będzie towarzyszył ból z powodu wojny i cierpienia Ukraińców.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

W wywiadzie dla portalu Vatican News kardynał Parolin podkreślił: "Dziękujemy Bogu, bo jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu solidarności wobec uchodźców z Ukrainy. To naprawdę godne podziwu, co robią dla nich różne kraje europejskie".

"Mam nadzieję - dodał hierarcha - że to tragiczne doświadczenie pomoże zwiększyć świadomość także wobec innej migracji, tej z południa. Wydaje mi się, że w tej kwestii nie ma innego wyjścia, jak współpraca i dzielenie się odpowiedzialnością przez wszystkie kraje europejskie, zwłaszcza te brzegowe, tranzytowe i docelowe".

"A zatem priorytetem jest, co papież często powtarzał, ratowanie życia na morzu, a można to zrobić zwiększając liczbę szlaków dostępnych dla regularnej migracji. Następnie należy dążyć do tego, aby nikt nie był zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu konfliktu, braku bezpieczeństwa lub ubóstwa" - stwierdził kardynał Parolin. W tym celu jego zdaniem trzeba inwestować w krajach pochodzenia migrantów na rzecz "rozwoju gospodarczego, stabilności politycznej, dobrych rządów i poszanowania praw człowieka".

Reklama

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił też o rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie dodając, że dojdzie do niej "w kontekście wojny, która ogromnie go martwi".

Franciszek "uda się w podróż z tym silnym bólem, który już wyraził przy wielu okazjach w tych tygodniach z powodu tego, co dzieje się na Ukrainie i powtórzy swój apel o zakończenie walk i o to, by zamilkła broń i by kontynuowano dialog" - dodał kardynał Parolin.

To będzie podróż, zaznaczył, w "duchu bólu i uczestnictwa w cierpieniu ludności i apel o zakończenie wojny".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2022-03-31 21:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zjadł obiad z pracownikami Watykanu

[ TEMATY ]

papież

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TEGO WYJĄTKOWEGO OBIADU NA NASZYM FANPAGE

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję