Reklama

Kościół

Watykan/ Kardynał Parolin: to godne podziwu, jak Europa przyjmuje uchodźców z Ukrainy

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w czwartek, że godne podziwu jest to, jak kraje europejskie przyjmują uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodał, że rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie będzie towarzyszył ból z powodu wojny i cierpienia Ukraińców.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

W wywiadzie dla portalu Vatican News kardynał Parolin podkreślił: "Dziękujemy Bogu, bo jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu solidarności wobec uchodźców z Ukrainy. To naprawdę godne podziwu, co robią dla nich różne kraje europejskie".

"Mam nadzieję - dodał hierarcha - że to tragiczne doświadczenie pomoże zwiększyć świadomość także wobec innej migracji, tej z południa. Wydaje mi się, że w tej kwestii nie ma innego wyjścia, jak współpraca i dzielenie się odpowiedzialnością przez wszystkie kraje europejskie, zwłaszcza te brzegowe, tranzytowe i docelowe".

"A zatem priorytetem jest, co papież często powtarzał, ratowanie życia na morzu, a można to zrobić zwiększając liczbę szlaków dostępnych dla regularnej migracji. Następnie należy dążyć do tego, aby nikt nie był zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu konfliktu, braku bezpieczeństwa lub ubóstwa" - stwierdził kardynał Parolin. W tym celu jego zdaniem trzeba inwestować w krajach pochodzenia migrantów na rzecz "rozwoju gospodarczego, stabilności politycznej, dobrych rządów i poszanowania praw człowieka".

Reklama

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił też o rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie dodając, że dojdzie do niej "w kontekście wojny, która ogromnie go martwi".

Franciszek "uda się w podróż z tym silnym bólem, który już wyraził przy wielu okazjach w tych tygodniach z powodu tego, co dzieje się na Ukrainie i powtórzy swój apel o zakończenie walk i o to, by zamilkła broń i by kontynuowano dialog" - dodał kardynał Parolin.

To będzie podróż, zaznaczył, w "duchu bólu i uczestnictwa w cierpieniu ludności i apel o zakończenie wojny".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2022-03-31 21:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: spotkanie na temat kryzysu w Syrii i Iraku

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie trwa konferencja na temat możliwości pomocy Syrii, Irakowi oraz innym krajom Bliskiego Wschodu. Uczestniczą w niej członkowie pięćdziesięciu pomocowych organizacji katolickich, przedstawicie episkopatów lokalnych, różnych instytucji kościelnych oraz zgromadzeń zakonnych, a ponadto nuncjusze apostolscy z krajów Bliskiego Wschodu.

Sekretarz generalny Caritas Internationalis Aloysius John zauważa, że szczególnie tragiczna sytuacja panuje w Syrii, która cierpi w trzech wymiarach. Pierwszy to wojna i przemoc, które sieją zniszczenie i powodują, że ludność żyje w ciągłym strachu. Wiele osób opuściło kraj. Następny problem jest spowodowany kryzysem gospodarczym wynikającym z nałożonego z zewnątrz embarga, co nie pozwala ludziom znaleźć środków na utrzymanie. Pensje w tym momencie są śmiesznie małe. Nie ma pieniędzy, nie ma płynności finansowej. Dodatkowych trudności przysparza pandemia COVID-19, na którą ludność jest szczególnie narażona z powodu warunków, w jakich żyje.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję