Reklama

Kościół

Watykan, 2 kwietnia – Polaków czuwanie pod papieskim oknem

Od kiedy w ostatnich dniach marca 2005 r. stan zdrowia Jana Pawła II bardzo się pogorszył, na placu św. Piotra zaczęli się gromadzić ludzie, by czuwać przy umierającym Papieżu. W sobotni wieczór, 2 kwietnia cały plac wypełniony był wiernymi, którzy modlili się w ciszy.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzoch

W ostatnich chwilach życia Papieża byli przy nim jego sekretarze abp Stanisław Dziwisz i ks. prał. Mieczysław Mokrzycki, siostry sercanki, lekarz papieski dr Renato Buzzonetti, kard. Marian Jaworski, abp Stanisław Ryłko oraz dr Wanda Półtawska i ks. prof. Stanisław Styczeń. Serce Jana Pawła II przestało bić o godz. 21,37 – wiadomość o śmierci Papieża przekazł wiernym zgromadzonym na placu substytut Sekretariatu Stanu abp Leonardo Sandri.

Włodzimierz Rędzoch

Najpierw, włoskim zwyczajem, wybuchły oklaski a później zapadła wielka cisza. Po pewnym czasie na placu pojawił się kard. Angelo Sodano, watykański Sekretarz Stanu, który odmówił „De profundis”: Dal profondo a te grido, o Signore; Signore, ascolta la mia voce… Na plac przybywało coraz więcej ludzi, którzy chcieli pomodlić się za zmarłego Papieża. I tak było aż do dnia pogrzebu Papieża.

Włodzimierz Rędzoch

Włodzimierz Rędzoch

Od tamtego pamiętnego dnia 2005 r., każdego 2 kwietnia pod oknami Pałacu Apostolskiego gromadzą się ludzie, by wspominać Jana Pawła II i modlić się do niego. W tym roku modlitewne czuwanie zorganizowała Fundacja Jana Pawła II w Rzymie i Stowarzyszenie „Polska w Sercu”. Ze względu na deszczową pogodę, spotkanie rozpoczęło się pod kolumnadą placu. Anna Beata Kielech z Fundacji Jana Pawła II odczytywała fragmenty wspomnień najbliższych współpracowników Papieża opublikowanych w książce „Niezapomniany.

Reklama

Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników”. Śpiewano piosenki religijne przy akompaniamencie gitar ks. Józefa Ślazyka, polskiego kapłana pracującego w regionie Abruzji i Aleksandra Nowaka, prezesa Stowarzyszenia „Polska w Sercu”. Na godzinę 21,37 wszyscy przeszli na plac, gdzie kontynuowano śpiewy i modlitwy. Na zakończenie ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów przewodniczył modlitwie różańcowej i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Zważywszy jednak na dramatyczną sytuację na Ukrainie uczestniczący w spotkaniu minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odmówił również modlitwę Jana Pawła II o pokój.

Spotkanie na placu św. Piotra relacjonowała dla telewizji polskiej red. Żaklina Skowrońska z TVP Info.

2022-04-03 21:50

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pora rozpocząć polskie przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin

Rok 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II upływa w Watykanie m.in. pod znakiem przygotowań 10. Światowego Spotkania Rodzin, którego inicjatorem był papież Polak. Choć to spotkanie odbędzie się w Rzymie dopiero w dn. 23-27 czerwca 2021 r., Aldona i Artur Wiśniewscy, z Fundacji „Tak dla Rodziny”, którzy od lat reprezentują na nim Polskę, wyjaśniają w rozmowie z KAI, dlaczego już teraz warto zacząć przygotowania do tego wydarzenia.

KAI: Są Państwo "ambasadorami Polski" podczas Światowych Spotkań Rodzin: jako jedni z niewielu Polaków, byliście obecni na spotkaniu w Filadelfii w 2015 r., z kolei w 2018 r. w Dublinie utworzyliście jedyne polskie stoisko. Jak wspominają Państwo udział w tych spotkaniach i skąd tak wielka motywacja, by już teraz zapraszać Polaków do udziału w kolejnej edycji?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję