Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pasjonaci liturgii

Po 2-letniej przerwie Duszpasterstwo Służby Liturgicznej wznowiło kurs dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Piotr Górecki

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Łącznie w dwóch turach uczestniczyło blisko 150 lektorów z kilkudziesięciu parafii diecezji bielsko-żywieckiej podzielonych na 2 grupy. Spotykali się przez 4 weekendy marca w ośrodku rekolekcyjnym parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu.

Dochodzą do nas głosy o ożywieniu wspólnot ministranckich w parafiach dzięki posłudze nowych animatorów, co nas bardzo cieszy. W końcu kurs przygotowuje przyszłych animatorów do pomocy kapłanom w parafiach w prowadzeniu wspólnot służby liturgicznej – mówi diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas.

W organizacji spotkań pomagał mu ks. Jakub Kuliński. Obaj są wdzięczni kapłanom i rodzicom za to, że posyłają chłopców na kurs. – Satysfakcję daje nam również to, że widzimy prawdziwych pasjonatów liturgii. Oni przez wiele godzin potrafią z zaciekawieniem o niej słuchać, poznawać ją i uczyć się jej, by później wtajemniczać młodszych kolegów w te zagadnienia – dodaje ks. Przemysław.

Reklama

Uczestnicy zgłębiali zagadnienia z liturgiki, biblistyki, duchowości, metodyki pracy w grupach i psychologii komunikacji. Mieli również spotkania integracyjne, czy też spotkanie pt. „Jak być liderem”, które miało na celu motywować ich do działania. Odbyły się warsztaty z księdzem psychologiem, któremu można było zadawać anonimowo pytania. Nie zabrakło formacji modlitewnej, celebracji sakramentów i pogłębiania życia duchowego.

Lektorzy byli przygotowywani również do posługi ceremoniarza w liturgii. Teraz czeka ich egzamin. W Niedzielę Palmową w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej nowi animatorzy otrzymają od biskupa błogosławieństwo do posługi oraz krzyże animatorskie.

2022-04-06 20:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VIII Rejonowy Turniej Ministrantów w Wieluniu

[ TEMATY ]

ministranci

Wieluń

LSO

Zofia Białas

W sobotę 15 lutego 2020 r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. bp. Teodora Kubiny oraz Technikum SPSK w Wieluniu gościły 4 drużyny ministranckie – uczestników VIII Rejonowego Turnieju Ministrantów. Organizatorem Turnieju były wyżej wymienione szkoły oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Patronat honorowy nad turniejem sprawowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Pomysł turnieju zrodził się w 2013 roku. Inicjatorami byli klerycy - absolwenci KLO w Wieluniu. Po uzyskaniu zgody na organizację turnieju od ks. Sebastiana Ciastka, opiekuna archidiecezjalnej Liturgicznej Służby Ołtarza, turniej odbył się w 2013 r. po raz pierwszy. W przygotowaniu części konkursowej i prowadzeniu od początku czynnie uczestniczą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W tym roku turniej przeprowadził kleryk Andrzej Graczyk.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Rusza akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

2022-11-25 12:59

[ TEMATY ]

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

świece Caritas

Karolina Krasowska

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, letni i zimowy wypoczynek, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitacje.

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, letni i zimowy wypoczynek, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitacje.

Diecezjalna Caritas w Pierwszą Niedzielę Adwentu rozpoczyna kolejną edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja na stałe wpisała się w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Tegorocznym hasłem akcji są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię. Małe i duże świece z logo Caritas, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję