Modlitwa „Anioł Pański”
Światło Boże zwycięża ciemności zła
Reklama
O zwycięstwie światłości Bożej nad siłami ciemności grzechu i zła mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 6 sierpnia - w święto Przemienienia Pańskiego w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
Ojciec Święty powiedział m.in.: „Przemienienie zachęca nas do otwarcia oczu serca na tajemnicę światła Bożego, obecnego w całej historii zbawienia. Już na początku dzieła stworzenia Wszechmocny mówi: «Fiat lux - niech się stanie światło!» (Rdz 1,2) i oddzielił światło od ciemności. Podobnie jak w wypadku innych stworzeń światło jest znakiem, które ujawnia coś o Bogu: jest to jakby odbicie Jego chwały, która towarzyszy Jego objawieniom. Gdy Bóg się ukazuje, «wspaniałość Jego podobna do światła, promienie z rąk Mu tryskają» (Ha 3,3nn.). Światło, jak o tym mówią Psalmy, jest płaszczem, którym Bóg się okrywa (por. Ps 104 [103], 2). Księga Mądrości wykorzystuje symbolikę światła do opisu samej istoty Boga: mądrość, szerzenie się chwały Bożej «jest odblaskiem wieczystej światłości», wyższym ponad wszelkie światło stworzone (por. Mdr 7, 27.29nn.).
Jakże bardzo potrzebujemy, także w naszych czasach, wyjścia z ciemności zła, aby doświadczyć radości dzieci światła!”. Ojciec Święty ponowił apel o pokój na Bliskim Wschodzie: „Dobrze wiemy, że pokój jest pierwszym ze wszystkich darem Boga, o który mamy usilnie prosić w modlitwie, ale w tej chwili chcemy także pamiętać, że jest on obowiązkiem wszystkich ludzi dobrej woli. Niech nikt się nie uchyla od tego obowiązku! A ponieważ w obliczu gorzkiego stwierdzenia, że ciągle jeszcze pozostają niewysłuchane głosy domagające się natychmiastowego przerwania ognia w tym umęczonym regionie, odczuwam pilną potrzebę ponowienia palącego apelu o to właśnie, prosząc wszystkich o ofiarowanie swego czynnego wkładu w budowę sprawiedliwego i trwałego pokoju. Powierzam ten nowy apel wstawiennictwu Panny Najświętszej”.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wszystkim zebranym błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił przybyłych pielgrzymów w różnych językach. Po polsku powiedział: „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś wspominamy Przemienienie Pańskie. Wielbimy Chrystusa, który objawił się «w postaci Bożej» (Flp 2, 6), i z wiarą przyjmujemy wezwanie Ojca: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» (Mk 9, 7). Niech Bóg Wam błogosławi!”.
Polacy zaśpiewali Ojcu Świętemu: „Polska słucha Cię, Polska kocha Cię, Polska dziękuje Ci”, na co Benedykt XVI odpowiedział: „Dziękuję, dziękuję”.
Po włosku Benedykt XVI przypomniał postać Pawła VI, który zmarł dokładnie 28 lat temu, 6 sierpnia 1978 r., właśnie tu, w Castel Gandolfo. Wyraził Bogu wdzięczność za dar, jakim był ten papież dla Kościoła w tak ważnych latach Soboru i po Soborze Watykańskim II.
Papieski dar dla Libanu
Dwie karetki pogotowia ofiarował Libańczykom Benedykt XVI. Ambulanse są wyposażone w urządzenia i leki konieczne do niesienia pierwszej pomocy. Do Bejrutu zostaną przetransportowane w konwoju humanitarnym organizowanym przez żołnierzy ONZ, stacjonujących we włoskim porcie Brindisi.
Zaraz na początku konfliktu izraelsko-libańskiego Papieska Rada „Cor Unum”, popularnie nazywana watykańską Caritas, przeznaczyła na pomoc dla uchodźców 100 tys. euro. Ogłosiła zarazem zbiórkę funduszy, z których mają być wspierane m.in. projekty humanitarne, realizowane przez libańską Caritas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Benedykt XVI na bieżąco śledzi sytuację na Bliskim Wschodzie
Stolica Apostolska z niepokojem śledzi rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Benedykt XVI na bieżąco informowany jest o wydarzeniach w Libanie i Ziemi Świętej.
Tymczasem kolejne apele o zawieszenie działań wojennych i natychmiastowe otwarcie korytarzy humanitarnych wciąż pozostają niewysłuchane. Podczas gdy wspólnota międzynarodowa bezskutecznie poszukuje politycznego wyjścia z sytuacji, nadal giną niewinni ludzie. Według premiera Libanu Fuada Siniory, trwająca od trzech tygodni izraelska ofensywa w Libanie spowodowała już śmierć prawie 1000 ludzi. Jedną trzecią wszystkich ofiar stanowią dzieci poniżej 12. roku życia. Co czwarty Libańczyk został zmuszony do opuszczenia swego domu.
Wywiad z Benedyktem XVI przed podróżą do Niemiec
Reklama
„Politycy muszą znaleźć drogi, aby można było osiągnąć jak najszybciej pokój i, co najważniejsze, aby był on trwały - powiedział Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym 5 sierpnia w Castel Gandolfo niemieckim stacjom telewizyjnym i Radiu Watykańskiemu, w związku ze zbliżającą się jego podróżą do Niemiec na początku września br. - Oczywiście, Stolica Apostolska nie chce władzy politycznej. Chcemy jednak wezwać chrześcijan i wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób oczekują słowa Stolicy Apostolskiej, do zmobilizowania wszystkich sił, aby uznać, że wojna jest najgorszym rozwiązaniem dla wszystkich. Nie przynosi niczego dobrego nikomu, nawet pozornym zwycięzcom. Wiemy o tym bardzo dobrze w Europie po skutkach dwóch wojen światowych. Tym, czego wszyscy potrzebujemy, jest pokój. Istnieją siły moralne, które są gotowe działać na rzecz zrozumienia, że jedynym rozwiązaniem jest to, że musimy żyć razem. Siły te chcemy zmobilizować, a politycy muszą znaleźć sposoby, aby mogło to nadejść jak najszybciej i przede wszystkim, aby było to trwałe”.
Zmarł pierwszy nuncjusz apostolski na Białorusi
W wieku 76 lat zmarł w Watykanie abp Gabriel Montalvo Higuera. Ten pochodzący z Kolumbii dyplomata był do grudnia 2005 r. nuncjuszem w Stanach Zjednoczonych. Sakrę biskupią otrzymał w 1974 r. z rąk papieża Pawła VI.
W latach 1974-80 reprezentował Stolicę Apostolską - jako nuncjusz - w Nikaragui i Hondurasie. Następnie do 1986 r. był pronuncjuszem w Afryce Północnej: Algierii, Tunezji i Libii, a w latach 1986-94 - w Jugosławii. W 1993 r. został pierwszym nuncjuszem apostolskim na Białorusi - zrezygnował z tej funkcji trzy lata później. Od 1993 do 1998 r. kierował jednocześnie Papieską Akademią Kościelną, która przygotowuje kandydatów do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. W 1998 r. został nuncjuszem w USA.
Uroczystości pogrzebowe abp. Montalvo odbyły się 5 sierpnia w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem kard. Angelo Sodano.
Ojciec Święty odwiedził Rocca di Papa
O pokój na Bliskim Wschodzie Benedykt XVI modlił się 8 sierpnia wieczorem w maryjnym sanktuarium w Rocca di Papa. Leży ono niedaleko letniej rezydencji Papieża w Castel Gandolfo. Wizyta miała charakter prywatny.
Ojciec Święty odmówił Nieszpory i modlił się o położenie kresu wojnie izraelsko-libańskiej. Bogu zawierzył także wszystkie ofiary tego konfliktu. W kościele obecni byli m.in. opiekujący się sanktuarium trynitarze, grupka dzieci oraz mieszkańcy leżącego nieopodal domu starców. Po Nieszporach Benedykt XVI zwiedził kościół i wysłuchał historii jego powstania.
Sanktuarium Madonny z Tufu wybudowano w XVI wieku, gdy ogromny masyw skalny oderwał się od zbocza góry i spadając, po kilku metrach cudownie się zatrzymał, nie niszcząc leżących poniżej domostw. Dokładnie w miejscu, na które spadła ważąca 12 ton skała, wzniesiono sanktuarium. Opiekuje się nim obecnie Zakon Przenajświętszej Trójcy (trynitarze).
Spotkanie religii świata w Asyżu
20 lat po historycznym spotkaniu modlitewnym w intencji pokoju w Asyżu, w dniach 4- 5 września 2006 r. odbędzie się tam kolejne spotkanie przedstawicieli religii świata. Przebiegać będzie pod hasłem: Na rzecz świata pokoju - religie i kultury w dialogu. Poinformowali o tym organizatorzy spotkania z rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.
Ich zdaniem, w czasach naznaczonych przez terroryzm i wojnę, religiom przypada istotna rola w życiu publicznym, zwłaszcza gdy ekstremiści starają się wykorzystywać religie do swoich celów.
Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił w 1986 r. przedstawicieli religii świata do Asyżu, aby tam - każdy według swojej tradycji - modlić się o pokój na świecie. Po raz drugi Papież zwołał takie spotkanie w 2002 r. Od 1987 r. Wspólnota św. Idziego organizuje spotkania międzyreligijne „w duchu Asyżu”, za każdym razem w innym mieście. W 1989 r. odbyło się ono w Warszawie.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.