Uzbekistan
Drakońskie przepisy
Reklama
Zmiany w kodeksach karnym i cywilnym Uzbekistanu przewidują znaczne zaostrzenie przepisów o działalności Kościołów i związków wyznaniowych w tym kraju oraz kar za ich naruszenie. Dotyczy to zwłaszcza chrześcijan, którzy w praktyce nie będą mogli głosić swej wiary poza murami świątyń. Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich mają przeprowadzić rozmowy wyjaśniające z duchowieństwem i z wiernymi w sprawie wprowadzonych obecnie zmian. Muszą zwłaszcza przekonać ludzi, aby nie głosili już Ewangelii poza domami modlitwy. Jeśli ktoś z wierzących zostanie przyłapany na takiej działalności, kara za to spotka zarówno jego, jak i pastora. Wynosi ona od 200 do 600 minimalnych płac miesięcznych, czyli od 2 tys. do 6 tys. dolarów. Jeśli dana osoba zostanie schwytana na takim zajęciu ponownie, to i ona, i pastor zostaną skazani na karę więzienia od 3 do 8 lat.
Pretekstem do wszczęcia sprawy karnej może być znalezienie u danej osoby dwóch egzemplarzy Biblii lub innej literatury religijnej. Posiadanie jednego egzemplarza jest uzasadnione tym, że jest to osobista własność tej osoby, ale znalezienie drugiego ocenia się jako „przechowywanie w celu rozpowszechniania”.
Do kraju można sprowadzić jeden egzemplarz literatury religijnej w języku rosyjskim, który należy jednak zaraz przekazać odpowiedniej służbie do ekspertyzy. W językach narodów Azji Środkowej nie wolno przywieźć żadnego egzemplarza jakiejkolwiek literatury. Do ksiąg, których nie wolno sprowadzać, należą Ewangelie i księgi Starego Testamentu.
Wszystkie powyższe zmiany wprowadzono w Uzbekistanie pod hasłem walki z terroryzmem międzynarodowym.
Hiszpania
Nastolatek kandydatem na ołtarze
Szesnastolatek z Walencji jest hiszpańskim kandydatem na ołtarze. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęty na szczeblu diecezjalnym w 1986 r. trwa obecnie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Faustino Pérez-Manglano urodził się 60 lat temu - 4 sierpnia 1946 r. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole. W 1961 r. rozpoznano u niego chorobę Hodgkina, zwaną też ziarnicą złośliwą. Jest to choroba nowotworowa atakująca węzły chłonne. Jej przebieg długo jest bezobjawowy.
Ks. José Maria Salaverri, kierownik duchowy Faustina i autor jego biografii, podkreśla, że chłopiec przyjął wiadomość o swojej bliskiej śmierci „z radością i naturalnością, a następnie dawał wspaniałe świadectwo aż do ostatniej chwili”. Zanim umarł 3 marca 1963 r., obiecał zająć się w niebie sprawą powołań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Irak
Exodus chrześcijan
Reklama
- Chrześcijanie nie przestają opuszczać Iraku, gdzie rośnie liczba ofiar wojny domowej - stwierdził w wywiadzie dla międzynarodowego dzieła pomocy „Kościołowi w Potrzebie” chaldejski biskup pomocniczy w Bagdadzie Andraos Abouna.
Poinformował on, że liczba chrześcijan w tym kraju zmniejszyła się w ostatnich latach o połowę. Przed rozpoczęciem wojny w 2003 r. było ich tam 1, 2 mln, a obecnie jest tylko 600 tys.
Katolików obrządku chaldejskiego, stanowiących największą wspólnotę chrześcijańską Iraku, było tam 3 lata temu 800 tys., a obecnie jest ich mniej niż pół miliona. Uchodzą oni głównie do krajów sąsiednich: Turcji, Syrii i Jordanii. Niewielkie są nadzieje, że powrócą do Iraku. Sytuacja jest tam nadal bardzo niepewna dla wszystkich grup ludności, a wyznawcy Chrystusa czują się szczególnie zagrożeni. - Nowa konstytucja i rozwój wydarzeń politycznych w ciągu ostatniego półtora roku w niczym konkretnie nie pomogły - powiedział bp Abouna.
Ludzie
Kard. Jaime Ortega y Alamino zapewnił, że Kościół katolicki nigdy nie poprze i nie zaakceptuje jakiejkolwiek interwencji zagranicznej na Kubie. Metropolita Hawany, znany ze swego dystansu wobec kubańskiego reżimu, poinformował, że niektórzy biskupi kontaktowali się z władzami w różnych sprawach, m.in. zdrowia prezydenta. Odmówił komentowania sytuacji na Kubie, dodał jedynie, że katolicy modlą się za ojczyznę, aby „złożyć przyszłość w ręce Boga”.
80-letni Fidel Castro, który 31 lipca przeszedł operację przewodu pokarmowego, przekazał tymczasowo władzę swemu młodszemu o pięć lat bratu Raúlowi. W związku z chorobą Castro władze wzmocniły środki bezpieczeństwa mające na celu zapobieżenie ewentualnej interwencji wojskowej USA na wyspie. Rząd Stanów Zjednoczonych wykluczył możliwość interwencji na Kubie.
Kard. Jaime Ortega y Alamino ma prawie 70 lat. W 1964 r. został wyświęcony na kapłana, a już 15 lat później został biskupem Pinar del Rio na Kubie. Metropolitą Hawany jest od 1981 r. Na konsystorzu w 1994 r. został członkiem Kolegium Kardynalskiego.
Francja
Akcja pobierania krwi odbyła się 13, 14 i 16 sierpnia w Lourdes, w czasie trwania 133. pielgrzymki narodowej Francuzów do tego sanktuarium maryjnego. Jest to element ogólnokrajowej kampanii uzupełniania kończących się zapasów krwi we francuskich szpitalach.
Uczestnicy dorocznej pielgrzymki narodowej przebywali w Lourdes od 12 do 17 sierpnia. Każdego dnia katechezy na temat wiary głosił dla nich metropolita Paryża abp André Vingt-Trois. Z młodzieżą spotkał się przybyły z Watykanu bp Renato Boccardo, długoletni organizator podróży Papieża Jana Pawła II.
Fidżi
Przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, wyzwania związane z sekularyzmem oraz wskazania zawarte w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Oceania - to główne tematy V Zgromadzenia Federacji Konferencji Biskupów Katolickich Oceanii. Odbywa się ono w stolicy wysp Fidżi - mieście Suwa.
Wydarzenie to zbiegło się z 400. rocznicą odkrycia przez Pedro de Quirós wysp Vanuatu i odprawienia pierwszej Eucharystii w tej części świata na wyspie Espiritu Santo (największej w archipelagu Vanuatu). W wyprawie de Quirósa wzięło bowiem udział ośmiu zakonników.
Peru
Materiały budowlane, z których skonstruowano papieski ołtarz podczas lipcowego V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji, posłużą do budowy szkół i kościołów w Peru. Jak poinformowała tamtejsza agencja ACI, tysiące metrów kwadratowych drewna i płótna trafi z Walencji do peruwiańskiej Fundacji Integralnego Rozwoju Wsi.
Tydzień na świecie
W specjalnym orędziu łaciński patriarcha Jerozolimy abp Michel Sabbah stwierdził, że zwrócenie wolności i niepodległości Palestyńczykom jest warunkiem zawarcia pokoju na Bliskim Wschodzie. Tymczasem Izrael przeszedł do zmasowanego natarcia na południu Libanu. Organizacja Konferencji Islamskiej potępiła Radę Bezpieczeństwa ONZ za bierność w sprawie powstrzymania izraelskiej ofensywy w Libanie oraz „brak odwagi”, by napiętnować Izrael za krwawą pacyfikację Libanu.
Izraelskie lotnictwo zbombardowało szlaki komunikacyjne, którymi dostarczana była pomoc humanitarna dla Libanu. Jednocześnie ONZ zmuszona została do wstrzymania wszelkich prób dostaw pomocy humanitarnej do południowego Libanu ze względów bezpieczeństwa. Decyzję tę spowodowało wprowadzenie przez Izrael godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się jakiegokolwiek transportu motorowego w strefie działań wojennych, na południe od rzeki Litani. Prezydent Libanu Émile Lahoud stwierdził, że w ten sposób Izrael chce doprowadzić do zagłodzenia Libańczyków.
W Hongkongu odbył się IV Azjatycki Dzień Młodzieży pod hasłem: Młodzież nadzieją azjatyckich rodzin. Młodzi delegaci z 25 krajów podkreślili, że rodzina jest źródłem ich siły.
Brytyjska policja udaremniła plany zamachu terrorystycznego w samolocie na trasie między USA a Wielką Brytanią. Brytyjskie służby bezpieczeństwa wprowadziły stan najwyższego pogotowia antyterrorystycznego na lotniskach w całym kraju. Do samolotów nie wolno wnosić żadnego bagażu.
Tylko błąd terrorysty uchronił Niemcy przed dwoma zamachami, które wstrząsnęłyby niemieckimi miastami - twierdzą tamtejsze media. Na dworcach w Koblencji i Dortmundzie znaleziono 2 walizki, w których - jak się później okazało - znajdowały się bomby. Specjalne ekipy antyterrorystyczne rozbroiły ładunki, a niemieckie służby wszczęły śledztwo w tej sprawie.
Parlament Ukrainy zatwierdził Wiktora Janukowycza, przywódcę prorosyjskiej Partii Regionów, na stanowisko premiera. Stanie on na czele rządu koalicyjnego, który - w myśl podpisanego w Kijowie Uniwersału Jedności Narodowej - ma kontynuować prozachodnią politykę. Typowana do niedawna na premiera Julia Tymoszenko przechodzi do opozycji.
Sąd na Białorusi skazał na kary do 2 lat więzienia opozycjonistów odpowiedzialnych za sporządzanie sondaży podczas ostatnich wyborów w tym kraju.
Nurpasza Kułajew, jedyny terrorysta, który stanął przed sądem oskarżony o napad na szkołę w Biesłanie w 2004 r., odbędzie karę dożywocia w kolonii karnej na wyspie Ogniennyj w obwodzie wołgogradzkim. „Aby uniknąć różnych ekscesów, skazany zostanie dostarczony specjalnym transportem pod innym nazwiskiem” - zakomunikował agencji Interfaks anonimowy informator z rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
Amerykańska Fundacja Kardynała Künga wezwała Międzynarodowy Komitet Olimpijski do odwołania olimpiady w Chinach, aby „zachować dobre imię” tej imprezy sportowej. Wcześniej Fundacja poinformowała o kolejnych prześladowaniach religijnych i łamaniu praw człowieka w Chinach: w prowincji Hebei zostali aresztowani biskup, ksiądz i 90 katolików świeckich z Kościoła podziemnego.