Od 1984 r. Zakon Maltański jest organizatorem międzynarodowych letnich obozów dla młodzieży niepełnosprawnej.
Obozy takie były organizowane w wielu krajach Europy, a w tym roku jego gospodarzem, już po raz drugi, była Polska.
Przez siedem dni (15-23 lipca) w Piekarach pod Krakowem, w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina”, na zaproszenie Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, 450 młodych niepełnosprawnych wraz z opiekunami z 19 krajów Europy i USA uczestniczyło w XXIII Międzynarodowym Letnim Obozie. - Dla wielu niepełnosprawnych to jedyna szansa na wyjazd w czasie wakacji. Czasem jest to jedyny letni wypoczynek w ciągu kilku lat - mówi Maria Kowalska, współorganizator. Przez siedem dni młodzież poznawała zakątki Małopolski i realizowała pozornie niedostępne dla niepełnosprawnych marzenia, takie jak m.in.: lot samolotem, nurkowanie, nauka chorału gregoriańskiego czy taniec.
Jak wielokrotnie podkreślano w rozmowach, najważniejsze jest, aby uczestnicząca w obozie młodzież mimo licznych barier - w tym także językowej - była razem.
Młodzi więc wspólnie uczestniczyli we Mszach św., brali udział w warsztatach czy razem bawili się na wieczornych dyskotekach.
Międzynarodowy Letni Obóz to miejsce, gdzie przyjaźń, miłość i wiara pozwalały niespodziewanie odkryć możliwości pokonywania barier. W czasie pobytu w Polsce goście zwiedzili Kraków, Wieliczkę i Kalwarię Zebrzydowską.
Wraz z niepełnosprawnymi na obóz przyjechało 11 kapłanów różnych narodowości, którzy codziennie odprawiali Msze św. Duchowy program przygotowywali nie tylko kapelani obozu, księża poszczególnych grup, ale także sami uczestnicy - niepełnosprawni i ich opiekunowie.
Wśród honorowych patronów obozu byli kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski - członkowie Zakonu Maltańskiego.
Ważnym wydarzeniem dla uczestników Międzynarodowego Letniego Obozu była pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Msza św., której przewodniczył kard. Dziwisz. W homilii Metropolita Krakowski, zwracając się do młodzieży, przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Roku Jubileuszowym do osób niepełnosprawnych: „Pragnę spojrzeć na Was z własnej perspektywy jako «sprawnych inaczej»”. Jak podkreślił kard. Dziwisz, „są to słowa człowieka, który sam cierpiał i niósł Chrystusowy krzyż”. Metropolita Krakowski wyraził jednocześnie nadzieję, że dni spędzone na ziemi Jana Pawła II dodadzą młodym wiary.
Kard. Dziwisz przypomniał również słowa Papieża Benedykta XVI: „Trwajcie mocni w wierze” - które zostały wypowiedziane podczas jego pielgrzymki do Polski i za Ojcem Świętym zaapelował, aby młodzi budowali swoje życie na skale, którą jest Chrystus.
Metropolita Krakowski skierował także słowa do wolontariuszy opiekujących się niepełnosprawnymi, nazywając ich pośrednikami między Bogiem a osobą niepełnosprawną.
Tegorocznym hasłem obozu było realizowanie własnych marzeń.
W ostatnim dniu na terenie Centrum Edukacyjnego w Piekarach zorganizowana została bajkowa kraina - Nibylandia. Każdy z uczestników obozu przebierał się za baśniową postać, a narodowe ekipy przedstawiały własną wizję baśni. - Tworzymy własną krainę marzeń, a obóz udowodnił, że jest to możliwe - podsumowała Maria Kowalska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu