Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europa

Brońcie papieża!

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zarzucił czołowym politykom Europy, że w sporze o wypowiedź na temat islamu zbyt słabo bronili Benedykta XVI. „Byłem rozczarowany, że nie ma już europejskich przywódców, którzy powiedzieliby: Papież ma prawo do wypowiedzenia własnego punktu widzenia” - powiedział Barroso w rozmowie z niemieckim dziennikiem Welt am Sonntag. Za powód braku reakcji ze strony rządzących Barroso uznał obawy zachodnich polityków przed konfrontacją ze światem islamskim. „Ponadto mamy do czynienia z rodzajem «politycznej poprawności», polegającej na tolerowaniu innych poglądów tylko wtedy, gdy są one zgodne z własnymi” - powiedział szef Komisji Europejskiej i wezwał: „Musimy bronić naszych wartości”.
Także były premier hiszpańskiego rządu José Mariá Aznar broni Benedykta XVI i w związku z muzułmańskimi reakcjami na papieski wykład na Uniwersytecie w Ratyzbonie pyta: „Dlaczego my musimy zawsze przepraszać, a oni nie?”. „Jest godne uwagi, że wielu przedstawicieli świata islamskiego żąda od Papieża przeprosin” - powiedział Aznar podczas konferencji w Waszyngtonie i dodał: „Jednak nigdy nie słyszałem przeprosin za to, że w średniowieczu muzułmanie zdobyli Hiszpanię i przez osiem wieków ją okupowali”.

Hiszpania

Zmiany w finansowaniu Kościoła

Reklama

Rząd Hiszpanii ogłosił, że osiągnął porozumienie z Konferencją Episkopatu w sprawie zmian finansowania Kościoła. 22 września główne punkty porozumienia przedstawiła w komunikacie Konferencja Episkopatu Hiszpanii.
W myśl przyjętego porozumienia, wzrosła kwota, którą podatnik może przekazać na rzecz Kościoła - z 0,52% do 0,70%, choć Konferencja Episkopatu postulowała 0,80%. Kościół przestanie też otrzymywać tzw. kwotę wyrównawczą z budżetu państwa, przewidzianą dotychczas na wypadek, gdyby suma pochodząca z podatków nie pokryła jego potrzeb.
Konferencja Episkopatu jest zobowiązana - podobnie jak to czyniła do chwili obecnej - do przedstawienia dorocznego sprawozdania z wykorzystania sumy pochodzącej z podatków. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, Kościół przestaje być też zwolniony z podatku (IVA).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Meksyk

Światowa premiera

W prestiżowym centrum Metropolitan Cinepolis w stolicy Meksyku odbyła się 22 września światowa premiera kinowa drugiej części filmu Karol, poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II.
Uroczystą galę filmu pt. Karol - papież, który pozostał człowiekiem uświetniła obecność Piotra Adamczyka, odtwórcy roli Karola Wojtyły.
Konferencję Episkopatu Meksyku reprezentowało dziewięciu biskupów oraz przedstawiciel kard. Rivery - bp Abelardo Alvarado, odpowiedzialny za relacje państwo-Kościół.
Po projekcji odtwórca roli Karola Wojtyły, nie potrafił ukryć swoich wzruszeń. „Od Meksyku Karol Wojtyła jako papież rozpoczął swoje pielgrzymowanie po świecie. Podobnie będzie z filmem, który o nim mówi” - powiedział polski aktor.
W podobnym tonie wypowiadał się w rozmowie telefonicznej z Rzymu reżyser filmu Giacomo Battiato: „Meksyk był pierwszy. Polska druga. Dlaczego? To pokazuje nasz obraz. Mogę tylko potwierdzić, że po obejrzeniu całości, Benedykt XVI długo siedział w milczeniu. A przecież znali się z Janem Pawłem II dobre dwadzieścia lat” - zauważył.
Wychodzący z kina biskupi nie byli skłonni do rozmów, mieli spuszczone głowy i pogrążeni byli w zadumie. Wielu widzów nie kryło łez.
16 października, w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II premiera filmu odbędzie się w Polsce.

Chiny

Biskup na wolności

Reklama

Po 10 miesiącach więzienia wyszedł na wolność chiński biskup Jia Zhiguo. Należy on do tzw. Kościoła podziemnego, nieuznawanego przez władze komunistyczne. Ponieważ rząd nie uznaje również jego sakry, nie ma on prawa do pełnienia swej posługi.
Dlatego komuniści na różne sposoby utrudniają mu sprawowanie sakramentów i jego spotkania z podległymi mu kapłanami. 70-letni obecnie hierarcha stoi na czele liczącej 250 tys. wiernych diecezji Zhengding w najbardziej katolickiej prowincji Hebei. W sumie w więzieniach komunistycznych i w areszcie domowym spędził on ponad 20 lat.
Według włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, ciężko chory biskup przebywa obecnie w swej rezydencji. Źródła miejscowe informują, że w więzieniu był on wielokrotnie przesłuchiwany. Starano się zmusić go do przystąpienia do uznawanego i kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, zrzeszającego kapłanów „prorządowych”. O uwolnienie bp. Zhiguo apelował m.in. Parlament Europejski.
Zdaniem AsiaNews, w komunistycznych więzieniach chińskich przetrzymywanych jest jeszcze co najmniej pięciu biskupów z tego kraju.

Simon-Pierre Boka di Mpasi Londi, jezuita z Konga, kapłan najbardziej znany z tego, że był twórcą hymnu narodowego tego afrykańskiego kraju - nie żyje. Jego pogrzeb odbył się 21 września w Kinszasie. „To jeden z wielkich świadków poszukiwania tradycji afrykańskich dla pogłębienia ewangelizacji” - mówił o zakonniku sekretarz generalny Konferencji Biskupiej Demokratycznej Republiki Konga - ks. Léonard Santedi. Przypomniał, że wszyscy Kongijczycy będą go wspominać jako kompozytora hymnu narodowego ich kraju - Débout congolais. Podkreślił ponadto, że kapłan ten był „jednym z pionierów doceniania zwyczajów i tradycji afrykańskich”.

Ks. Simon-Pierre Boka di Mpasi Londi zmarł 7 bm. w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) w wieku 77 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w belgijskim Herverlee-Louvain 10 sierpnia 1962 r. Ale jeszcze przed wyświęceniem, w 1960 r., gdy studiował teologię w Rzymie, wezwano go do Konga, aby napisał hymn narodowy tej ówczesnej kolonii belgijskiej, która wkrótce (30 czerwca 1960 r.) miała się stać niepodległym państwem. Młody teolog należycie wywiązał się ze swego zadania i skomponował utwór, który do dzisiaj pełni tę funkcję.

Włochy

Watykan rozważa, czy w przyszłości nie publikować papieskich przemówień również po arabsku. „Ich natychmiastowe tłumaczenie mogłoby pomóc uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji” - powiedział kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskich Rad Kultury i Dialogu Międzyreligijnego w rozmowie z włoskim dziennikiem Il Tempo.

Salwador

W Salwadorze nieznany sprawca zamordował katolickiego księdza. Ciało 39-letniego ks. Ricardo Romero odnaleziono na poboczu drogi ok. 70 km na zachód od stolicy kraju San Salvador. Duchowny leżał z rozbitą głową obok swojego auta. Biuro ds. praw człowieka przy Episkopacie Salwadoru poinformowało, że badane są okoliczności zbrodni.

Hiszpania

Utworzenie profesjonalnej sieci nadawców katolickich zapowiadają uczestnicy pierwszego Światowego Kongresu Telewizji Katolickich, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Madrycie. Spotkaniu patronują Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu i archidiecezja Madrytu.
Swój udział zapowiedziało 250 nadawców z całego świata. Podczas spotkania będą oni dyskutować nad tym, jak przystosowywać środki masowego przekazu do zadań ewangelizacyjnych, szczególnie w ubogich społeczeństwach Trzeciego Świata i w kulturach niechrześcijańskich.

Tydzień na świecie

Pod Madrytem odbyło się spotkanie Rady Konferencji Episkopatów Europy poświęcone migracji i młodzieży. Biskupi z 25 krajów Starego Kontynentu wystosowali apel o pomoc imigrantom, podkreślając m.in., że migracje są „konsekwencją niesprawiedliwej sytuacji, ubóstwa i zacofania w krajach z których pochodzą imigranci”.

Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi wykonano wyrok śmierci na trzech katolikach - mimo licznych próśb o ich ułaskawienie, m.in. Benedykta XVI. Fabianus Tibo, Dominggus da Silva i Marinus Riwa zostali uznani za głównych winnych zamieszek na tle religijnym w Poso w 2000 r. Tuż po egzekucji doszło do gwałtownych protestów chrześcijan. Ujawniono m. in., że władze sądowe odmówiły spełnienia ostatniej woli skazanych, którzy chcieli przyjąć sakramenty przed śmiercią.

ONZ nie zdołała wybrać nowego sekretarza generalnego spośród kandydatów z Azji. Oznacza to, że możliwy jest wybór przedstawiciela Europy Wschodniej.

W zamku Compiegne niedaleko Paryża odbył się szczyt francusko-niemiecko-rosyjski. Prezydenci Francji i Rosji - Jacques Chirac i Władimir Putin oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel - dyskutowali m.in. na temat zacieśnienia wzajemnej współpracy ekonomicznej i strategicznej. Prezydent Putin zapewnił o stabilnych dostawach gazu dla Europy, „szczególnie dla Niemiec”.

W Szwajcarii wprowadzono nowe zaostrzone prawo imigracyjne. Ustawy należą do najostrzejszych tego typu w Europie. Wprowadzają one m.in. bezwzględny obowiązek posiadania dokumentów tożsamości, wykluczenie starających się o pobyt z możliwości korzystania z pomocy socjalnej, oraz zaostrzają środki deportacji. Za nowym prawem głosowało w referendum 72 proc. Szwajcarów.

Niemiecka Centrala w Ludwigsburgu potwierdziła, że otrzymywała z Polski oryginały, a nie kopie dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej, oraz że działo się to bez podstawy prawnej w postaci umowy polsko-niemieckiej. Prokuratorzy IPN alarmują, że strona niemiecka na podstawie uzyskanych tą drogą akt śledczych masowo uniewinniała sprawców zbrodni wojennych na ludności cywilnej w Polsce, uznając je za „represje usprawiedliwione w warunkach wojny, wymierzone przeciwko partyzantom”.

W Pradze wzmocniono środki bezpieczeństwa w związku z informacjami uzyskanymi od norweskich służb specjalnych o aktach terrorystycznych przygotowywanych w kilku miastach europejskich. Na tę wiadomość niemal natychmiast zareagował czeski rząd.

Białoruskie władze nadal nękają działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB): grodzieńskie organa śledcze wezwały na przesłuchania m.in. redaktora naczelnego Magazynu Polskiego na uchodźstwie Andrzeja Poczobuta i prezes ZPB Andżelikę Borys. Nim doszło do przesłuchań, w Wołkowysku na Białorusi wybuchły protesty uczniów polskiej szkoły, domagających się powrotu z Polski nauczycieli, którym władze nie udzieliły licencji. Między przesłuchaniami a blokadą polskich nauczycieli istnieje ścisły związek: to ZPB ubiega się o wykwalifikowanych nauczycieli z Polski, a Mińsk, który go nie uznaje, nie chce polskich pedagogów.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Z udziałem licznie zgromadzonej wspólnoty kapłańskiej, osób konsekrowanych oraz niezliczonej rzeszy wiernych, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 8 lipca k J.E. ks. biskupa Władysława Bobowskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

Mszę świętą, odprawioną w kościele parafialnym pw. śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, biskupa polowego Wojska Polskiego, koncelebrowało kilkuset kapłanów. Już we wstępie do liturgii, główny celebrans nawiązując do życia i duchowości zmarłego biskupa powiedział, że: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud ...”
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: stańmy się znakami Bożej miłości i współczucia w świecie

2025-07-13 10:52

Vatican Media

„Jeśli w głębi naszego życia odkryjemy, że Chrystus, jako miłosierny Samarytanin, nas miłuje i troszczy się o nas, to również my jesteśmy poruszeni do tego, aby miłować w ten sam sposób i staniemy się pełni współczucia jak On. Uzdrowieni i umiłowani przez Chrystusa, staniemy się również znakami Jego miłości i współczucia w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Tomasza z Villanueva w Castel Gandolfo.

MSZA ŚWIĘTA
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję