Reklama

Niedziela Legnicka

Pogrzeb śp. ks. kan. Władysława Janickiego

Dzień 20 czerwca 2022 r., był dniem uroczystości pogrzebowych śp. (emerytowanego) kan. gremialnego Legnickiej Kapituły Katedralnej ks. Władysława Janickiego.

Miejscem Mszy i modlitwy pogrzebowej była bazylika św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, przy której, w niedalekiej odległości mieszkał przez ostatnie lata swojego życia na emeryturze ks. Kanonik.

Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w gronie 20 koncelebransów i licznego grona wiernych, które tworzyły osoby miejscowej parafii, jak również z tych w których Zmarły pracował wcześniej.

Żegnany był przez przedstawicielkę Rady Parafialnej; ks. Jana Pazgana proboszcza parafii Rudna, która była dla Zmarłego ostatnią przed przejściem na emeryturę; ks. Marka Babuśkę proboszcza parafii w Strzegomiu. Odczytane zostały także kondolencje przesłane przez Biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, oraz ks. Adama Golca pallotyna, obecnie pracującego w Rzymie, a pochodzącego z Damianowa, filii parafii w Konarach, w której ks. Władysław był proboszczem.

- Wszystko jest łaską Boga. Jego łaską jest też to, że mogliśmy być świadkami pięknego, niezwykle ofiarnego kapłańskiego życia ks. Władysława Janickiego, przyjaciela Jezusa i przyjaciela ludzi. Dlatego gromadzimy się aby podziękować za jego spełnione życie - mówił biskup świdnicki Marek Mendyk podczas sprawowanej Eucharystii.

- Rok temu cieszyliśmy się z nim 80. rocznicą urodzin. Przeżywał ją bardzo, wzruszał się, cały czas tylko dziękował. Ileż miał powodów do podziękowań: za swoje życie, za kapłaństwo, za rodziców, za rodziny. Zawsze budowaliśmy się jego postawą. Dzisiaj licznie uczestniczymy w ostatnim pożegnaniu. Nie rozpaczamy. Bo w duchu wiary przyjmujemy że ta ofiara się Panu Bogu się podoba i przyjmuje go do siebie. Drogi ks. Władysławie. Chcemy żebyś wiedział, że na długo pozostaniesz w naszych sercach. Modlimy się za ciebie, by Nieśmiertelny Król wieków, przyjął cię do swoich przyjaciół w niebie. Ale też prosimy, wstawiaj się za nami, bo teraz możesz więcej niż wtedy, kiedy byłeś pośród nas, kiedy z nami się modliłeś, do nas uśmiechałeś… Wstawiaj się za nami, abyśmy do końca swoich dni, wypełnili swoje życiowe powołanie. Do zobaczenia w gronie przyjaciół Boga w niebie – dodał Bp Marek.

Reklama

śp. ks. Władysław Janicki - urodził się w 1941 r. w Gogołowie (diec. przemyska). W 1948 r. rozpoczął naukę w SP w Poniatowicach. W 1955 r. rozpoczął naukę w LO w Sycowie. W 1959 r. po zdaniu matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana został 29 czerwca 1965 r. przez bpa Pawła Latuska, w Poniatowicach, w nowo wybudowanym wtedy kościele.

Jako wikariusz pracował w parafiach: w Miliczu (1965-68), pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie (1968-73), Wrocławiu-Leśnicy (1973-77) i w Sycowie (1977). W tym samym roku przybył do parafii w Konarach, w której od 1978 r. został ustanowiony proboszczem. Pracował w niej przez 24 lata. W międzyczasie, za gorliwą pracę duszpasterską odznaczony został tytułem kanonika EC (1985 r.) i RM (1990 r.). Natomiast w nowo utworzonej diecezji legnickiej, został włączony do grona kanoników honorowych (2004 r.) a następnie gremialnych Kapituły Katedralnej (2011 r.)

W 2001 r. został przeniesiony i objął probostwo w parafii w Rudnej, które pełnił do roku 2016, kiedy przeszedł na emeryturę. W międzyczasie, szczególnie uroczyście obchodził w 2015 r. Złoty Jubileusz Kapłaństwa, w parafii w Konarach, jako pierwszej w której został ustanowiony proboszczem.

Na emeryturze, osiadł w Strzegomiu i w tamtejszej bazylice, służył w miarę swoich sił posługą kapłańską.

15 czerwca 2022 r., w 81 roku życia i 57 roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności.

Po uroczystościach pogrzebowych, trumna z jego ciałem, została złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Świdnickiej w Strzegomiu.

Zmarłego ks. Kanonika polecamy pamięci modlitewnej i składamy wyrazy współczucia Wszystkim których ta śmierć dotknęła.

Reklama


  


2022-06-21 19:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie pożegnania

Niedziela świdnicka 42/2020, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystości pogrzebowe

Msza św. pogrzebowa

Ks. Przemysław Pojasek

Pogrzeb ks. Dariusza Kowalczuka, pierwszy po prawej brat zmarłego ks. Łukasz

Pogrzeb ks. Dariusza Kowalczuka, pierwszy po prawej brat zmarłego ks. Łukasz

W ostatnich tygodniach metropolia wrocławska pożegnała kilku kapłanów, którzy swoje życie oddali na służbę Kościołowi. Zmarli duchowni związani byli z naszą diecezją świdnicką.

W katedrze wrocławskiej pożegnano 1 października ks. inf. Jana Krucinę a dzień wcześniej ks. inf. Leona Czaję. W Starym Wielisławiu 26 września odbył się pogrzeb o. Zdzisława Szymczychy SSCC, a w Nowej Rudzie 1 października pochowano ks. Dariusza Kowalczuka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję