Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wspólne wartości na Ewangelizacji w Beskidach

Liczna reprezentacja miłośników górskich wędrówek zjawiła się na Trzech Kopcach Wiślańskich w Beskidzie Śląskim.

[ TEMATY ]

Beskidy

wakacje

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Ludzie licznie zjawili się na Trzech Kopcach Wiślańskich.

Ludzie licznie zjawili się na Trzech Kopcach Wiślańskich.

Trzecie spotkanie w ramach 10. Ewangelizacji w Beskidach przygotowała Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Emaus” z Bestwiny.

Dla nas to wielka łaska i radość, że możemy tutaj posługiwać na chwałę Panu w tak licznym gronie górskich pielgrzymów. Przynosimy tu różne intencje, które staramy się oddać Panu Bogu. Jest to też umocnienie nie tylko dla duszy, ale i dla ciała, ponieważ mamy motywację, by podjąć wysiłek, wyjść tutaj, a przy tym poruszać się nieco i podziwiać piękno dzieła stworzenia, przyrodę, widoki – mówi Niedzieli Jarek Płoskonka ze wspólnoty Emaus, który przybył z żoną i dziećmi. Cieszy się, że 10. edycja jest poświęcona małżeństwom i rodzinom i wskazuje na to, aby podtrzymywać wartości rodzinne.

Nasza wspólnota również istnieje ponad 10 lat. Spotykamy się na modlitwie, Eucharystii, posługujemy na Mszach św. przyparafialnych w Bestwinie, przygotowujemy w 2. czwartki miesiąca Msze św, z modlitwą o uzdrowienie. Do wspólnoty należą osoby z Bestwiny, Pisarzowic, Bestwinki i Andrychowa. Staramy się być tam, gdzie Pan Bóg nas posyła – podkreśla Jarek.

– Jesteśmy tu, by uwielbiać Pana Boga. Prosiliśmy Matkę Najświętszą i Ducha Świętego, by byli z nami – mówi Anna Adamska.

Maja Płoskonka i Amelia Rezik z Bestwiny rozdawały materiały ewangelizacyjne.

Bardzo lubimy chodzić po górach. Tutaj przyszłyśmy piechotą z Wisły. Atmosfera na Ewangelizacji jest wspaniała i umacniają nas Msze św. i śpiewy. Połączenie górskiej wędrówki z wiarą jest bardzo ważne – mówią dziewczynki.

Pojawiła się też grupa Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego z Krakowa: – Przebywamy na wakacjach w Czańcu i chodzimy po górach. Cieszymy się, że możemy tutaj być i uwielbiać Pana Boga wśród pięknej przyrody beskidzkiej, a także spotkać się z Bożymi ludźmi. Wspieramy też naszą modlitwą Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki, który choruje na SMA – podkreślają siostry: Edyta, Iwona, Kamila, Judyta, Franciszka i Jolanta.

Reklama

Mszy św. poprzedzonej modlitwą w intencji małżeństw i rodzin przewodniczył ks. Adam Wandzel z parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie w koncelebrze z o. Bogdanem Kocańdą z Fundacji RSC z Rychwałdu, ks. proboszczem Józefem Baranem z parafii św. Sebastiana w Bestwince, o. Jerzym Marusią z Rychwałdu i wikarym parafii św. Macieja w Andrychowie ks. Wojciechem Olesińskim, który wygłosił kazanie. Koncentrował je wokół prawa wspólnych wartości, które jest jednym z „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” o. Bogdana Kocańdy.

Wartości, które wyznajemy, kształtują naszą osobowość i są wyrazem naszej tożsamości, która jest pobieraniem Dobrej Nowiny z Kościoła do życia. Ta tożsamość ma miejsce w rodzinie, która klęka razem do modlitwy, u pracownika, który uczciwie wykonuje obowiązki zawodowe, u każdego, który na zaproszenie do dobrego nie patrzy interesowanie, ale odpowiada: fiat – mówił w kazaniu.

Po Mszy św. uczestnicy błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości i błogosławili małżonków. Niespodzianką były lizaki ze słowem Bożym, które ministranci z Bestwiny rozdawali wiernym.

Zdjęcia na edycyjnym Facebooku - tutaj.


Najbliższą Mszę św. zaplanowano 23 lipca - Słowianka i 30 lipca - Krawców Wierch. Msza św. o godz. 12.

2022-07-22 20:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: „Ewangelizacja w Beskidach” w innej formie niż zwykle

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Beskidy

fb.com/EwangelizacjaWBeskidach

Inną niż zwykle formę będzie miała tegoroczna „Ewangelizacja w Beskidach” – największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej, która odbywa się w lipcu i sierpniu od ośmiu lat. W związku z sytuacją pandemii, organizatorzy nie ma wyznaczyli tym razem szczytów górskich do zdobycia, pozostawiając to osobistemu wyborowi każdego z uczestników wypraw beskidzkich.

„Przez cztery soboty lipca i pierwsze cztery soboty sierpnia każdy wybiera indywidualnie dowolną górę w Beskidach i ją zdobywa. W każdą sobotę o godz. 11.00 będzie transmitowana na Facebooku i YouTube Msza św. z Sanktuarium w Rychwałdzie” – poinformowali organizatorzy, zachęcając do wzięcia udziału w tej formie ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję