Reklama

Kościół

Synod w archidiecezji gdańskiej: Szersza oferta duszpasterska, skrócenie dystansu duchowieństwo - świeccy

    Sposób rozumienia Kościoła lokalnego i powszechnego przez wiernych zaangażowanych w życie parafii, ruchów i wspólnot oraz osoby pozostające na peryferiach pokazuje synteza synodalna archidiecezji gdańskiej. Wskazano m.in na potrzebę poszerzenia intelektualnej i duchowej oferty duszpasterskiej oraz zniwelowania dystansu między duchowieństwem a świeckimi.

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Opracowanie jest efektem dziewięciu miesięcy konsultacji w grupach synodalnych na szczeblu parafialnym i diecezjalnym. Synteza zdefiniowała postulaty, których realizacja ma wpłynąć na poprawę relacji wewnątrzkościelnych, wzmocnić tożsamość i odpowiedzialność wszystkich tworzących archidiecezjalną wspólnotę.

Synteza synodalna jest owocem konsultacji, które trwały od końca października ubiegłego roku. Dotyczyły one, jak zaznaczono wizji Kościoła i oceny jego działalności w obszarze posługi sakramentalnej, ewangelizacyjnej, caritas oraz misyjnej. Synteza jest owocem ponad stu sprawozdań, które napłynęły do zespołów redakcyjnych. Ostateczna wersja dokumentu powstała po archidiecezjalnym spotkaniu presynodalnym, w którym uczestniczył abp Tadeusz Wojda.

Twórcy syntezy zwrócili uwagę, że przeprowadzone konsultacje są nowym doświadczeniem w Kościele. - Informacje o trwaniu synodu były przekazywane w ogłoszeniach parafialnych, przez strony internetowe oraz grupy parafialne włączone do planu pracy - napisali. Stwierdzili jednocześnie, że zainteresowanie synodem było niskie, a poszczególne grupy synodalne liczyły średnio kilkanaście osób.

Pojawiły się również trudności z samym rozumieniem idei synodu. - Było to zapewne wynikiem niedoinformowania, ukazywało brak potrzeby współodpowiedzialności za swoją parafię, miało też uwarunkowania zewnętrzne. Sporo zamieszania wywołała droga synodalna w Niemczech i kontrowersje związane z jej przebiegiem – zaznaczyli autorzy tekstu.

Podkreślono, że po spotkaniach synodalnych na szczeblu lokalnym pojawiły się takie kwestie jak potrzeba poszerzenia intelektualnej i duchowej oferty duszpasterskiej oraz zniwelowania dystansu między duchowieństwem a świeckimi. Z dyskusji i konsultacji wynikało, że większy ciężar odpowiedzialności za Kościół spada na duchownych a sami katolicy są mocno spolaryzowani.

W ocenie redaktorów syntezy pojawiły się również kwestie zaskakujące lub nieoczekiwane. Wśród nich konieczność ewangelizacji. - Współczesna praca ewangelizacyjna odbywa się w środowiskach silnie zlaicyzowanych, zwłaszcza przez media. Powoduje to szybkie osłabienie zapału misyjnego. W związku z tym wierni wyrazili zrozumienie dla trudów związanych ze służbą w Kościele duchownych i katechetów.

Reklama

W syntezie pojawiły się również postulaty związane z edukacją seminaryjną bardziej zbliżoną do realiów życia codziennego, lepszym wykorzystaniem charyzmatów poszczególnych zgromadzeń zakonnych, większym ożywieniem świeckich w organizacji życia parafialnego. - Spotkania dały możliwość wypowiedzenia bólu i troski o Kościół; zaowocowały radością poznania innych ludzi oraz spojrzenia na Kościół z innej perspektywy – „od środka”; wyrażono nadzieję, że przyczyni się to do nowych inicjatyw duszpasterskich – stwierdzono w opracowaniu.

Sporą uwagę poświęcono radom parafialnym. - Opinie co do funkcjonowania rad w parafiach znajdują potwierdzenie w ocenach wpływu wiernych na decyzje podejmowane w parafiach i wypowiedziach dotyczących udziału wiernych w planowaniu zadań duszpasterskich – zaznaczono w syntezie.

W kontekście potrzeb osobistych i wspólnotowych wiernych redaktorzy tekstu napisali o rozeznawaniu drogi Ducha Świętego. - Ujrzeliśmy potrzeby i oczekiwania osobiste wiernych: potrzebę pogłębienia wiary poprzez skupienie na relacji z Bogiem; pragnienie wierności Chrystusowi; potrzebę umiłowania Eucharystii, modlitwy i wsłuchania się w Jego głos, rozeznawania, co mówi – stwierdzono.

- Rozeznaliśmy w tym czasie, że Bożym pragnieniem jest, aby Kościół nieustannie wzywał Ducha Świętego, bronił godności osoby ludzkiej i rodziny, odnowił duchowość, udoskonalił działania pogłębiające świadomość religijną i wiarę, otoczył troską młode pokolenie, które będzie wybierało drogę wiary; aby Kościół oczyścił się i był przejrzysty - zaakcentowano.

Reklama

W ocenie twórców syntezy synod wniósł nową jakość uczestnictwa w Kościele i zwrócił uwagę na współodpowiedzialność wszystkich wiernych za Kościół, a w wielu parafiach pozwolił wiernym po raz pierwszy doświadczać autentycznej odpowiedzialności za Kościół. - Był też pierwszym doświadczeniem wspólnej troski o potrzeby Kościoła, gdyż droga synodalna każdemu daje szansę zabrania głosu, wypowiedzenia się - czytamy.

Autorzy opracowania wyrazili zarazem nadzieję, że dążenie do pogłębiania wspólnotowości stopniowo, systematycznie będzie przyczyniało się do zmiany mentalności i przyzwyczajeń wiernych. Dzięki temu wszyscy będą mogli się poczuć jak bracia w wierze, nie dzieląc się już na grupy osób o różnej pozycji w Kościele.

Podkreślono jednocześnie istotę i wartość synodalnej duchowości. - Celem rozwijania duchowości synodalnej jest wyrabianie odpowiedzialność za Kościół w podejmowaniu walki ze złem w Kościele. Potrzebne jest formowanie świadomości, że wszyscy tworzą parafię, a więc są za nią odpowiedzialni zgodnie ze swoim powołaniem - zaznaczono.

W syntezie zwrócono uwagę, że wierni mają swoje oczekiwania wobec Kościoła oraz, że znakiem czasu jest troska o „wymarzony Kościół”. Obraz Kościoła według „marzeń” uczestników synodu to: „Nasz Dom Boży”, ludzie kochający Boga, rozumiejący wartość Kościoła. Kościół wyraźnie kierowany przez Ducha Świętego, z wiernymi zaangażowanymi w budowanie wspólnoty kościelnej i mającymi poczucie odpowiedzialności za Kościół.

W podsumowaniu twórcy syntezy wskazali na znaczenie synodu dla lokalnego Kościoła. - Dzięki synodowi o synodalności archidiecezja gdańska mogła usłyszeć głos Ludu Bożego. Pod względem liczebności uczestników efekt jest daleki od upragnionego, ale już ta stosunkowo niewielka grupa osób biorących udział w synodzie pozwoliła odkryć obszary działania duszpasterskiego na najbliższe lata – stwierdzono.

Na zakończenie autorzy opracowania podkreślili, że diecezjalny etap synodu unaocznił ogromną potrzebę tego, aby parafie i wspólnoty archidiecezji gdańskiej były miejscem wspólnego doświadczenia obecności Ducha Świętego.

2022-08-03 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność Synodu Biskupów z trzema porwanymi kapłanami z Demokratycznej Republiki Konga

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

synod

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Synod Biskupów wyraził swoją solidarność z trzema księżmi porwanymi w Republice Demokratycznej Konga. Synod biskupów wezwał do ich uwolnienia.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję